Her er din hverdag i fremtidens it-afdeling

It-chefer og it-afdelinger går en ny og anderledes tid i møde. It-organisationens rolle i virksomheden er under voldsom forandring.

Artikel top billede

Læs også:

Den gamle it-chef uddør: Her er den nye

Danske CIO'er nægter: Derfor vil vi ikke være driftsslaver

Derfor står CIO'en snart til at blive sat på porten

En it-chef er ikke længere bare en it-chef: Det kan være alt fra den strategisk tænkende CIO, til den klassiske it-chef, der af og til kigger ind i serverrummet, til it-chefen, der bærer alle kasketter og både klarer drift, support og indkøb.

Uanset hvilken type du er, så er rollen under forandring, ligesom it-afdelingens funktion i det hele taget redefineres i disse år.

Analysefirmaet Gartner, der blandt rådgiver it-ledere, har publiceret et bud på, hvordan fremtidens it-chef og it-organisation kommer til at se ud.

"Vi er vidne til en ny generation af it-chefer, der ikke i så høj grad sigter efter at "køre" it som på at sikre, at virksomheden opnår strategisk værdi ved at anvende teknologi," udtaler analytiker John Mahoney.

Gartner mener, at vi inden for de kommende fem år for alvor vil se denne form for it-chef blive den dominerende.

Gartner sætter samtidig ord på fire scenarier for, hvordan it-afdelingen kommer til at spille sammen med resten af organisationen i fremtiden.

1) En global service-leverandør

Et bud er, at it-afdelingen bliver en udvidet form for enhed i organisationen, der kører som en decideret virksomhed og leverer it-services og processer til moderselskabet.

Gartner skriver, at it-afdelingen i dette scenarie vil fokusere forretnings-værdi, tænke i marketing og udnytte sin interne position til at kunne levere konkurrencedygtige tjenester.

2) It som motoren

Denne form for it-organisation leverer også it-løsninger til konkurrencedygtige priser. Der vil være en høj grad af fokus på at følge med markeds- og teknologi-udviklingen, på at optimere, arbejde med sourcing, leverandørstyring og økonomistyring.

"Den leverer hele tiden omkostnings-forbedringer, er på udkig efter måder at levere mere for mindre på, og er meget lydhør over for ændrede forretnings-behov," Gartner.

De to sidste scenarier

3) It er forretningen

Der findes også scenarier, hvor man ikke kan adskille it og forretningen, fordi it i høj grad er produktet.

I denne type virksomheder vil forretningen være bygget op omkring data, og it-organisationen innoverer snarere end blot understøtter de services, der findes.

4) Alle ejer it

I dette scenarie er fokus i højere grad på informationer og data end på teknologi, og det er i høj grad brugerne selv, der tager, hvad de ønsker og har brug for.

"Meget modne virksomhed tager denne anderledes model til sig på grund af potentialet for samarbejde og innovation," skriver Gartner.

Kritikerne af denne model vil frygte anarki, mens tilhængerne vil fokusere på de kreative muligheder. Gartner peger på, at modellen passer bedst i ikke-traditionelle situationer, eksempelvis inden for forskning og udvikling.

Gartners pointe er, at it-cheferne kommer til at spille en helt afgørende rolle i forhold til at identificere den rolle, som it-organisationen skal spille i fremtiden. Det er også it-chefen der skal sikre, at de vigtige interessenter er involverede i processen og bakker op om den.

Når it-chefen kender svaret på it-afdelingens fremtid, kender han/hun også svaret på sin egen fremtid.

Læs også:

Den gamle it-chef uddør: Her er den nye

Danske CIO'er nægter: Derfor vil vi ikke være driftsslaver

Derfor står CIO'en snart til at blive sat på porten

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S