Her er din hverdag i fremtidens it-afdeling

It-chefer og it-afdelinger går en ny og anderledes tid i møde. It-organisationens rolle i virksomheden er under voldsom forandring.

Artikel top billede

Læs også:

Den gamle it-chef uddør: Her er den nye

Danske CIO'er nægter: Derfor vil vi ikke være driftsslaver

Derfor står CIO'en snart til at blive sat på porten

En it-chef er ikke længere bare en it-chef: Det kan være alt fra den strategisk tænkende CIO, til den klassiske it-chef, der af og til kigger ind i serverrummet, til it-chefen, der bærer alle kasketter og både klarer drift, support og indkøb.

Uanset hvilken type du er, så er rollen under forandring, ligesom it-afdelingens funktion i det hele taget redefineres i disse år.

Analysefirmaet Gartner, der blandt rådgiver it-ledere, har publiceret et bud på, hvordan fremtidens it-chef og it-organisation kommer til at se ud.

"Vi er vidne til en ny generation af it-chefer, der ikke i så høj grad sigter efter at "køre" it som på at sikre, at virksomheden opnår strategisk værdi ved at anvende teknologi," udtaler analytiker John Mahoney.

Gartner mener, at vi inden for de kommende fem år for alvor vil se denne form for it-chef blive den dominerende.

Gartner sætter samtidig ord på fire scenarier for, hvordan it-afdelingen kommer til at spille sammen med resten af organisationen i fremtiden.

1) En global service-leverandør

Et bud er, at it-afdelingen bliver en udvidet form for enhed i organisationen, der kører som en decideret virksomhed og leverer it-services og processer til moderselskabet.

Gartner skriver, at it-afdelingen i dette scenarie vil fokusere forretnings-værdi, tænke i marketing og udnytte sin interne position til at kunne levere konkurrencedygtige tjenester.

2) It som motoren

Denne form for it-organisation leverer også it-løsninger til konkurrencedygtige priser. Der vil være en høj grad af fokus på at følge med markeds- og teknologi-udviklingen, på at optimere, arbejde med sourcing, leverandørstyring og økonomistyring.

"Den leverer hele tiden omkostnings-forbedringer, er på udkig efter måder at levere mere for mindre på, og er meget lydhør over for ændrede forretnings-behov," Gartner.

De to sidste scenarier

3) It er forretningen

Der findes også scenarier, hvor man ikke kan adskille it og forretningen, fordi it i høj grad er produktet.

I denne type virksomheder vil forretningen være bygget op omkring data, og it-organisationen innoverer snarere end blot understøtter de services, der findes.

4) Alle ejer it

I dette scenarie er fokus i højere grad på informationer og data end på teknologi, og det er i høj grad brugerne selv, der tager, hvad de ønsker og har brug for.

"Meget modne virksomhed tager denne anderledes model til sig på grund af potentialet for samarbejde og innovation," skriver Gartner.

Kritikerne af denne model vil frygte anarki, mens tilhængerne vil fokusere på de kreative muligheder. Gartner peger på, at modellen passer bedst i ikke-traditionelle situationer, eksempelvis inden for forskning og udvikling.

Gartners pointe er, at it-cheferne kommer til at spille en helt afgørende rolle i forhold til at identificere den rolle, som it-organisationen skal spille i fremtiden. Det er også it-chefen der skal sikre, at de vigtige interessenter er involverede i processen og bakker op om den.

Når it-chefen kender svaret på it-afdelingens fremtid, kender han/hun også svaret på sin egen fremtid.

Læs også:

Den gamle it-chef uddør: Her er den nye

Danske CIO'er nægter: Derfor vil vi ikke være driftsslaver

Derfor står CIO'en snart til at blive sat på porten

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect