Danske it-firmaer strømmer til SharePoint-topmøde

Reportage: Danske virksomheder er vilde med at høre om SharePoint. Det fremgår tydeligt af Microsofts årlige konference, hvor firmaet hylder sit eget samarbejdsværktøj.

Artikel top billede

250 danskere mødes under himlens tag i Las Vegas for at snakke om (alt mulig andet end) SharePoint. Foto: Nicolai Devantier.

Las Vegas: 250 personer ud af 10.000.

Så meget fylder antallet af danskere, der har fundet vej til Las Vegas for at deltage i Microsofts årlige SharePoint-konference.

Det lyder måske ikke af meget, men den danske delegation er den største udenfor USA.

Det nyder en af deltagerne godt af.

"Det var ret let at opgradere mit hotelværelse, da jeg bestilte 350 overnatninger til vores 55 deltagere," siger Lars Abrahamsen fra PeopleNet, med et glimt i øjet. Firmaet arrangerer rejser til konferencen.

PeopleNet, der egentlig er et konsulent- og uddannelseshus, har nemlig fungeret som en slags rejsebureau for SharePoint-interesserede virksomhedsfolk.

"Tidligere mødte vi folk fra en stribe forskellige virksomheder, der ikke havde noget fælles grundlag. Derfor fik vi ideen om, at vi kunne sende folk af sted, så de samtidig kunne dyrke netværket," fortæller Lars Abrahamsen, da Computerworld mødte ham til et danskerarrangement på 64. etage med udsigt over hele Las Vegas.

Overrasker Microsoft

Det store antal danskere overrasker også Microsofts egne folk.

"Danmark er et land, hvor virksomhederne gerne bruger SharePoint, faktisk er Danmark landet med flest installationer af samarbejdsværktøjet per indbygger," fortæller jon Haugen, der er produktchef for SharePoint i Danmark.

"Der kommer en europæisk SharePoint-konference i Bella Center næste år, og derfor troede jeg egentlig, at folk ville komme til den event og ikke til Las Vegas."

SharePoint 2012-konferencen er for partnere og kunder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse