Danske it-firmaer strømmer til SharePoint-topmøde

Reportage: Danske virksomheder er vilde med at høre om SharePoint. Det fremgår tydeligt af Microsofts årlige konference, hvor firmaet hylder sit eget samarbejdsværktøj.

Artikel top billede

250 danskere mødes under himlens tag i Las Vegas for at snakke om (alt mulig andet end) SharePoint. Foto: Nicolai Devantier.

Las Vegas: 250 personer ud af 10.000.

Så meget fylder antallet af danskere, der har fundet vej til Las Vegas for at deltage i Microsofts årlige SharePoint-konference.

Det lyder måske ikke af meget, men den danske delegation er den største udenfor USA.

Det nyder en af deltagerne godt af.

"Det var ret let at opgradere mit hotelværelse, da jeg bestilte 350 overnatninger til vores 55 deltagere," siger Lars Abrahamsen fra PeopleNet, med et glimt i øjet. Firmaet arrangerer rejser til konferencen.

PeopleNet, der egentlig er et konsulent- og uddannelseshus, har nemlig fungeret som en slags rejsebureau for SharePoint-interesserede virksomhedsfolk.

"Tidligere mødte vi folk fra en stribe forskellige virksomheder, der ikke havde noget fælles grundlag. Derfor fik vi ideen om, at vi kunne sende folk af sted, så de samtidig kunne dyrke netværket," fortæller Lars Abrahamsen, da Computerworld mødte ham til et danskerarrangement på 64. etage med udsigt over hele Las Vegas.

Overrasker Microsoft

Det store antal danskere overrasker også Microsofts egne folk.

"Danmark er et land, hvor virksomhederne gerne bruger SharePoint, faktisk er Danmark landet med flest installationer af samarbejdsværktøjet per indbygger," fortæller jon Haugen, der er produktchef for SharePoint i Danmark.

"Der kommer en europæisk SharePoint-konference i Bella Center næste år, og derfor troede jeg egentlig, at folk ville komme til den event og ikke til Las Vegas."

SharePoint 2012-konferencen er for partnere og kunder.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S