Danske it-firmaer strømmer til SharePoint-topmøde

Reportage: Danske virksomheder er vilde med at høre om SharePoint. Det fremgår tydeligt af Microsofts årlige konference, hvor firmaet hylder sit eget samarbejdsværktøj.

Artikel top billede

250 danskere mødes under himlens tag i Las Vegas for at snakke om (alt mulig andet end) SharePoint. Foto: Nicolai Devantier.

Las Vegas: 250 personer ud af 10.000.

Så meget fylder antallet af danskere, der har fundet vej til Las Vegas for at deltage i Microsofts årlige SharePoint-konference.

Det lyder måske ikke af meget, men den danske delegation er den største udenfor USA.

Det nyder en af deltagerne godt af.

"Det var ret let at opgradere mit hotelværelse, da jeg bestilte 350 overnatninger til vores 55 deltagere," siger Lars Abrahamsen fra PeopleNet, med et glimt i øjet. Firmaet arrangerer rejser til konferencen.

PeopleNet, der egentlig er et konsulent- og uddannelseshus, har nemlig fungeret som en slags rejsebureau for SharePoint-interesserede virksomhedsfolk.

"Tidligere mødte vi folk fra en stribe forskellige virksomheder, der ikke havde noget fælles grundlag. Derfor fik vi ideen om, at vi kunne sende folk af sted, så de samtidig kunne dyrke netværket," fortæller Lars Abrahamsen, da Computerworld mødte ham til et danskerarrangement på 64. etage med udsigt over hele Las Vegas.

Overrasker Microsoft

Det store antal danskere overrasker også Microsofts egne folk.

"Danmark er et land, hvor virksomhederne gerne bruger SharePoint, faktisk er Danmark landet med flest installationer af samarbejdsværktøjet per indbygger," fortæller jon Haugen, der er produktchef for SharePoint i Danmark.

"Der kommer en europæisk SharePoint-konference i Bella Center næste år, og derfor troede jeg egentlig, at folk ville komme til den event og ikke til Las Vegas."

SharePoint 2012-konferencen er for partnere og kunder.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura