SAP: Sådan vil vi skabe en iPod-revolution for data-nørder

Apples iPod ændrede alt i musikindustrien. En lignende revolution kan være på vej inden for forretningssystemer og data-analyser, mener SAP's danske topchef, Jim Hagemann Snabe.

Artikel top billede

Læs også:

CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform 

SAP-brugere nægter at betale for uanvendte licenser

Tænk innovation, fascination og simplificering og så skal væksten nok komme.

Det var budskabet, da danskeren Jim Hagemann Snabe holdt keynote på SAP's årlige Sapphire-konference, der finder sted i disse dage i Madrid med omkring 11.000 deltagere.

I talen, som kan ses på video på næste side, fortalte Snabe blandt andet om SAP's position i en verden, der er præget af krise.

"Vi lever i en ny virkelighed. Vi lever i en verden, hvor usikkerhed og uforudsigelighed er den nye norm. Vi er nødt til at ændre vores tankegang, så vi kan se mulighederne."

"Her i Europa har vi i øjeblikket en situation, hvor der ikke er nogen vækst, og vi er nødt til at finde mulighederne. Det er en tid, hvor vi har brug for stærkt lederskab - ikke bare fra politikerne, men også i virksomhederne. Vi er nødt til at skabe innovation og vækst," sagde Jim Hagemann Snabe.

Gør som Apple

Jim Hagemann dragede blandt andet en parallel til udviklingen i musikindustrien, hvor Apple i sin tid pludselig kom med en helt ny tilgang til måden at opbevare og anvende musik på med iPod og iTunes.

"MP3-filen var simplificeringen af data. Napster var simplificeringen af værdikæden. iPod'en var simpliceringen af forbruget. Du får en perfekt storm, når du kombinerer de tre teknologier og bringer dem sammen i én forretningsmodel."

"Jeg vil mene, at dette teknologi-ledede opbrud var et kæmpe boost for forbrugerne," sagde Snabe og pegede på, at Spotify på samme måde i dag er med til at ændre hele måden, vi forbruger musik på og inspirerer hinanden på.

Han sagde, at man kan lære meget af ændringerne i forbruget af musik og værdikæden i denne industri.

"Jeg vil påstå, at det her sker i alle industrier. De samme teknologier er nu tilgængelige i alle industrier."

Her er den store data-revolution

Læs også:

CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform 

SAP-brugere nægter at betale for uanvendte licenser

Jim Hagemann Snabe talte om den netværks-baserede virksomhed, hvor masserne og data fra masserne er vejen til innovation og vækst.

Samtidig mener han, at man bør fokusere sin virksomhed:

"Det er virksomheder, der fokuserer på kerne-processerne og på det, de er bedst til, og så overlader de ikke-centrale processer til andre virksomheder, for hvem det er kernen."

"Beslutningen om, hvad der er kernen, er helt afhængig af din strategi."

In-memory er den nye iPod

Konkret mener Jim Snabe, at SAP kan hjælpe kunderne med vækst ved hjælp af in-memory teknologien Hana, der muliggør ekstremt hurtig data-behandling, og så ERP-selskabets mange nye mobile løsninger.

"Det er simplificeringen af data, simplificeringen af værdikæden, og sidst men ikke mindst er det simplificeringen af forbruget. Resultatet for alle industrier er mere værdi for lavere omkostninger."

"Hana er simplificeringen af forretnings-data," sagde Jim Hagemann Snabe. "Hana er erstatningen for alt det gamle, der skal gøres ægte real-time."

SAP i Danmark

SAP har her i Danmark fornylig mistet Mærsk Drilling som kunde

Ikke desto mindre er SAP Danmark stadig en helt fornuftig forretning. Den danske afdeling af havde i 2011-årsregnskabet 166 ansatte og en omsætning på lige godt 1,1 milliard kroner.

Resultatet efter skat lød på 126 millioner kroner. På verdensplan har SAP 65.000 ansatte.

Se Jim Hagamann Snabes keynote fra Madrid:

Læs også:

CIO i Mærsk Drilling: Derfor skifter vi ERP-platform 

SAP-brugere nægter at betale for uanvendte licenser

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse