Politi tiltaler dansk it-firma for grov manipulation

Et dansk softwarehus og CEO er blevet tiltalt af Bagmandspolitiet for grov kursmanipulation.

Artikel top billede

Administrerende direktør for Trifork, Jørn Larsen, er blevet tiltalt for grov kursmanipulation.

Det danske softwarehus Trifork, der har hjemme i Århus, er netop blevet tiltalt af bagmandspolitiet for grov kursmanipulation.

Det samme er selskabets CEO, Jørn Larsen.

Det fremgår af en meddelelse fra selskabet selv, som du kan her.

Trifork er noteret på Nasdaq Omx i København og udvikler løsninger til finans, sundhed og telecom-industrien.

Selskabet har 180 ansatte på syv kontorer i helholdsvis Aarhus, London, København, Zürich, Amsterdam, Krakow, Stockholm og San Francisco.

Ifølge seneste regnskab fra Trifork A/S i 2011 var koncern-omsætning 175 millioner kroner i 2011.

Formand: Ingen tjent noget
Forholdene som tiltalen drejer sig vedrører handler med Trifork-aktier mellem 21. og 28. december 2007, netop som selskabet var blevet børsnoteret.

Selskabets nuværende bestyrelsesformand, Johan Blach Petersen, har tidligere talt med Computerworld om sagen.

Dengang understregede han, at hverken firma eller Jørn Larsen havde tjent en krone på de påståede overtrædelser af reglerne.

Han kaldte allerede dengang situation for "ubehagelig".

Læs mere her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job