CSC Danmark kan blive alvorligt ramt af SAS-problemer

SAS' alvorlige problemer kan få konsekvenser for CSC i Danmark. Se her hvordan.

Artikel top billede

Læs også: SAS-uro: Prosa kræver garanti for it-job i Danmark

CSC-selskabet Airline Solutions kan risikere at komme i problemer, hvis SAS vælger at flytte de danske it-job til Sverige som følge af den redningsplan, firmaet lancerede tidligere på ugen.

Det frygter fagforbundet Prosa, der sammen med en række andre fagforbund har i alt et par hundrede medlemmer, som er ansat hos SAS.

"Hvis der sker voldsomme reduktioner i SAS eller en decideret flytning af it-opgaver til Stockholm, kan CSC blive ramt af en afsmittende effekt," siger formand hos Prosa, Niels Bertelsen, der har et par hundrede medlemmer med job hos CSC Airline Solutions.

CSC har det i forvejen ikke godt

Problemet er ifølge formanden, at CSC, der er i gang med en fyringsrunde, i forvejen ikke har det godt.

Og begynder SAS at flytte opgaver til Sverige, bliver situationen bestemt ikke bedre, mener han.

CSC Airline Solutions, der i overvejende grad betjener it-opgaver hos SAS, kom på CSC's hænder i 2003, da flygiganten afhændede SAS It Group og 1.200 ansatte til CSC for 1,64 milliarder kroner, og samtidig outsourcede driften af blandt andet booking og billetreservation til samme firma.

Selskabet har en usikker fremtid fra 2014, hvor SAS' it-kontrakter med CSC udløber.

Desuden har SAS skiftet dele af systemerne ud med Amadeus fra Lufthansa.

Men SAS' redningsplan kan risikere at accelerere processen, frygter Prosa-formanden.

"Men det skulle helst være en kontrolleret nedlukning, hvor de ansatte får mulighed for at uddanne sig for at komme over i nogle andre selskaber efterfølgende," siger han.

Derfor har Prosa selvsagt interesse i at fastholde arbejdet og beskæftigelsen for it-folkene så længe som muligt.

"Jo hurtigere SAS flytter opgaverne, jo hurtigere vil det gå ud over medarbejderne," siger Niels Bertelsen.

Derfor haster det

Han fortæller, at han ikke har indsigt i CSC's kontrakter og derfor ikke ved, hvor hurtigt problemet kan opstå, hvis SAS flytter firmaets it-opgaver til Stockholm.

"Hvis SAS fjerner opgaverne fra CSC Airline Solutions, så har de jo ikke noget grundlag for at fungere som virksomhed," siger Niels Bertelsen.

Ingen henvendelser fra SAS

Prosa har torsdag ikke modtaget hverken opsigelse af overenskomsten fra SAS eller signal om, hvornår fagforbundet skal til forhandlingsbordet.

SAS har heller ikke meldt ud, om it-jobbene faktisk forsvinder i Danmark.

"Vi vil have et klart svar. Vi har ikke brug for at miste flere it-job i Danmark," siger han til Computerworld.

Hos CSC fortæller pressechef Kim E. Møller, at alle ansatte der arbejder på SAS it-systemer hos virksomheden, har overenksomst hos CSC og ikke med SAS.

"Det er fortsat helt umuligt at vide, hvordan den endelige redningsplan for SAS kommer til at se ud - og det er derfor også umuligt at sige noget om, om der kommer ændringer, der påvirker CSC."

Læs også:

SAS-uro: Prosa kræver garanti for it-job i Danmark.

Sådan vil SAS-problemer ramme de it-ansatte.

SAS dropper 34 år gammelt it-system i gigant-projekt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S