Efter droppet fiber-udbud: Her er kommunens nye plan

Selv om Ringkøbing-Skjern Kommune har trukket omstridt fiber-udbud tilbage, fifler kommunen allerede med ny plan for, hvordan pengene til fiber-udrulningen kan skaffes.

Artikel top billede

Læs også:
Nyt fiber-udbud kan blive en bombe under TDC

TDC raser: Dristigt fiber-udbud er ulovligt

"Brandærgerligt."

Sådan lyder reaktionen fra Niels Erik Kjærgaard, kommunaldirektør i Ringkøbing-Skjern Kommune, efter at kommunen i sidste uge måtte trække et omdiskuteret fiber-udbud tilbage.

Et udbud, der udover levering af fiber til kommunens egne institutioner, stillede krav om levering af fiber til samtlige borgere og virksomheder i kommunen.

Tilbagetrækningen er sket, fordi det viste sig, at prisen fra de to bydere, TDC og EnergiMidt, sprængte kommunens budgetrammer.

"Vi har haft sagen politisk behandlet og har haft en god diskussion af de indkomne bud. Men på grund af økonomien i tilbuddene, er vi blevet nødt til at stå af. Vi har så iværksat en plan b om, at man kobler kommunens institutioner op via de statslige aftaler med Nianet," lyder det fra Niels Erik Kjærgaard.

En masse tid, penge og kræfter er nu gået spildt, men Niels Erik Kjærgaard afviser, at kommunen, der fik ekstern hjælp fra telerådgivningsfirmaet Netplan, kunne have forudset, at de kommunale budgetter ikke harmonerede med den stort opslåede fiber-udrulning.

"Vi har ikke haft en klar fornemmelse af, hvor det pegede hen i kroner og ører, men vi kan jo se, at andre virksomheder ser et marked i det her. Vi kan jo for eksempel se, at SE (tidligere Syd Energi, red.) kommer sydfra på markedsmæssige vilkår," siger Niels Erik Kjærgaard.

Han tilføjer, at forventningerne til kommunens egen investering spændte fra nul kroner til "et meget højt tal".

Kommunen vil låne penge til bredbåndsudrulning

Selv om kommunens borgere og virksomheder altså ikke i første omgang får fiber, er planerne langt fra opgivet.

"Økonomiudvalget har opfordret os til at arbejde videre med intentionerne i udbuddet. De har bedt os om at komme med et oplæg til politikerne til den kommende budgetlægning," siger han og uddyber, hvad man helt konkret pønser på.  

"Hvis vi skal have de millioner på bordet, må vi presse på over for de statslige myndigheder. Det kunne være en god ide at lægge ind i regeringsforhandlingerne, at man skal have en lånemulighed til at investere i bredbåndsetablering," siger han og tilføjer, at bredbåndsinvesteringer bør sidestilles med investeringer i andre former for infrastruktur som for eksempel anlæggelsen af motorveje.

"Vi vil gerne have reglerne ændret, så det bliver muligt at optage lån til den slags investeringer," siger han.

Han fortæller, at han forventer slaget skal slås til foråret, når regeringen forhandler budget med landets kommuner.

Ifølge kommunaldirektøren er det ikke kun medierne, der har fulgt sagen med interesse.

Flere kommuner har henvendt sig for at høre mere om kommunens bredbåndsplaner.

Læs også:
Nyt fiber-udbud kan blive en bombe under TDC

TDC raser: Dristigt fiber-udbud er ulovligt

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S