Virksomheder giver en kold skulder til Windows 8

Microsoft skal ikke regne med succes for Windows 8 i erhvervslivet lige med det samme, viser undersøgelse om planerne for det nye styresystem i en lang række virksomheder.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Windows 7 eller 8: Sådan træffer du dit valg

Så få it-afdelinger er klar til at satse på Windows 8

Virksomhederne er langt mere tilbageholdende over for Windows 8, end de var over for Windows 7.

Det er konklusionen fra Forrester, efter at analysefirmaet har spurgt 1.282 it-beslutningstagere i tredje kvartal i år om deres planer med Windows 8.

Samme spørgsmål stillede Forrester i sin tid til Windows 7-planerne.

"Windows 8 oplever omtrent halvdelen af den interesse fra it-hardware-beslutningstagerne, som Windows 7 så på samme tidspunkt," skriver Forrester.

Konkret svarer kun 24 procent af virksomhederne ja til, at de forventer at migrere til Windows 8, men ikke har specifikke planer på nuværende tidspunkt. I 2009 med Windows 7 var det 49 procent, der svarede ja til dette spørgsmål.

47 procent svarer, at de endnu ikke nogen holdning til Windows 8, fordi de endnu ikke har set nærmere på det. Med Windows 7 var det kun 27 procent, der havde det sådan.

Det er også interessant, at 10 procent svarer, at de har planer om at springe over Windows 8 og vente til den næste version. Det var kun en procent, der havde de tanker med Windows 7.

Interessant til tablets

Analysefirmaet Gartner har analyseret sig frem til nogenlunde samme billede som Forrester. Gartner vurderer, at 90 procent af virksomhederne frem til 2015 vil undgå udrulning af Windows 8 i stor skala.

"Markedet vil være tid om at modnes, og de fleste virksomheder vil sidde på sidelinjen indtil videre," har Gartner skrevet.

Samtidig viser en anden Forrester-undersøgelse dog, at medarbejderne selv har en betydelig interesse for Windows 8 til tablet-pc'er.

På spørgsmålet, "hvilket operativsystem vil du ønske at anvende på din næste tablet (hvis du vidste, at din arbejdsplads understøttede det)?" svarer 20 procent Windows 8.

26 procent svarer iPad, og 17 procent svarer Android.

En af de it-chefer, der allerede har konkrete planer om Windows 8-udrulning, er Mickael Munck fra Saxo Bank.

Han satser på styresystemet til virksomhedens 1.400 medarbejdere. Læs om de foreløbige erfaringer og de fremadrettede forventninger her.

Læs også:

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Windows 7 eller 8: Sådan træffer du dit valg

Så få it-afdelinger er klar til at satse på Windows 8

Microsoft til skeptikere: Derfor skal I skifte til Windows 8

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos