Virksomheder giver en kold skulder til Windows 8

Microsoft skal ikke regne med succes for Windows 8 i erhvervslivet lige med det samme, viser undersøgelse om planerne for det nye styresystem i en lang række virksomheder.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Windows 7 eller 8: Sådan træffer du dit valg

Så få it-afdelinger er klar til at satse på Windows 8

Virksomhederne er langt mere tilbageholdende over for Windows 8, end de var over for Windows 7.

Det er konklusionen fra Forrester, efter at analysefirmaet har spurgt 1.282 it-beslutningstagere i tredje kvartal i år om deres planer med Windows 8.

Samme spørgsmål stillede Forrester i sin tid til Windows 7-planerne.

"Windows 8 oplever omtrent halvdelen af den interesse fra it-hardware-beslutningstagerne, som Windows 7 så på samme tidspunkt," skriver Forrester.

Konkret svarer kun 24 procent af virksomhederne ja til, at de forventer at migrere til Windows 8, men ikke har specifikke planer på nuværende tidspunkt. I 2009 med Windows 7 var det 49 procent, der svarede ja til dette spørgsmål.

47 procent svarer, at de endnu ikke nogen holdning til Windows 8, fordi de endnu ikke har set nærmere på det. Med Windows 7 var det kun 27 procent, der havde det sådan.

Det er også interessant, at 10 procent svarer, at de har planer om at springe over Windows 8 og vente til den næste version. Det var kun en procent, der havde de tanker med Windows 7.

Interessant til tablets

Analysefirmaet Gartner har analyseret sig frem til nogenlunde samme billede som Forrester. Gartner vurderer, at 90 procent af virksomhederne frem til 2015 vil undgå udrulning af Windows 8 i stor skala.

"Markedet vil være tid om at modnes, og de fleste virksomheder vil sidde på sidelinjen indtil videre," har Gartner skrevet.

Samtidig viser en anden Forrester-undersøgelse dog, at medarbejderne selv har en betydelig interesse for Windows 8 til tablet-pc'er.

På spørgsmålet, "hvilket operativsystem vil du ønske at anvende på din næste tablet (hvis du vidste, at din arbejdsplads understøttede det)?" svarer 20 procent Windows 8.

26 procent svarer iPad, og 17 procent svarer Android.

En af de it-chefer, der allerede har konkrete planer om Windows 8-udrulning, er Mickael Munck fra Saxo Bank.

Han satser på styresystemet til virksomhedens 1.400 medarbejdere. Læs om de foreløbige erfaringer og de fremadrettede forventninger her.

Læs også:

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Windows 7 eller 8: Sådan træffer du dit valg

Så få it-afdelinger er klar til at satse på Windows 8

Microsoft til skeptikere: Derfor skal I skifte til Windows 8

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S