Virksomheder giver en kold skulder til Windows 8

Microsoft skal ikke regne med succes for Windows 8 i erhvervslivet lige med det samme, viser undersøgelse om planerne for det nye styresystem i en lang række virksomheder.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Windows 7 eller 8: Sådan træffer du dit valg

Så få it-afdelinger er klar til at satse på Windows 8

Virksomhederne er langt mere tilbageholdende over for Windows 8, end de var over for Windows 7.

Det er konklusionen fra Forrester, efter at analysefirmaet har spurgt 1.282 it-beslutningstagere i tredje kvartal i år om deres planer med Windows 8.

Samme spørgsmål stillede Forrester i sin tid til Windows 7-planerne.

"Windows 8 oplever omtrent halvdelen af den interesse fra it-hardware-beslutningstagerne, som Windows 7 så på samme tidspunkt," skriver Forrester.

Konkret svarer kun 24 procent af virksomhederne ja til, at de forventer at migrere til Windows 8, men ikke har specifikke planer på nuværende tidspunkt. I 2009 med Windows 7 var det 49 procent, der svarede ja til dette spørgsmål.

47 procent svarer, at de endnu ikke nogen holdning til Windows 8, fordi de endnu ikke har set nærmere på det. Med Windows 7 var det kun 27 procent, der havde det sådan.

Det er også interessant, at 10 procent svarer, at de har planer om at springe over Windows 8 og vente til den næste version. Det var kun en procent, der havde de tanker med Windows 7.

Interessant til tablets

Analysefirmaet Gartner har analyseret sig frem til nogenlunde samme billede som Forrester. Gartner vurderer, at 90 procent af virksomhederne frem til 2015 vil undgå udrulning af Windows 8 i stor skala.

"Markedet vil være tid om at modnes, og de fleste virksomheder vil sidde på sidelinjen indtil videre," har Gartner skrevet.

Samtidig viser en anden Forrester-undersøgelse dog, at medarbejderne selv har en betydelig interesse for Windows 8 til tablet-pc'er.

På spørgsmålet, "hvilket operativsystem vil du ønske at anvende på din næste tablet (hvis du vidste, at din arbejdsplads understøttede det)?" svarer 20 procent Windows 8.

26 procent svarer iPad, og 17 procent svarer Android.

En af de it-chefer, der allerede har konkrete planer om Windows 8-udrulning, er Mickael Munck fra Saxo Bank.

Han satser på styresystemet til virksomhedens 1.400 medarbejdere. Læs om de foreløbige erfaringer og de fremadrettede forventninger her.

Læs også:

Dansk top-direktør: Derfor satser vi på Windows 8

Windows 7 eller 8: Sådan træffer du dit valg

Så få it-afdelinger er klar til at satse på Windows 8

Microsoft til skeptikere: Derfor skal I skifte til Windows 8

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S