Intel topchef Paul Otellini trækker sig

Administrerende direktør hos en af de helt store it-giganter stopper.

Artikel top billede

Intel Corporation meddeler, at virksomhedens administrerende direktør, Paul Otellini, har besluttet at gå på pension.

Det oplyser Intel i en pressemeddelelse på virksomhedens hjemmeside.  

I løbet af de næste seks måneder, vil der ske en ledelsesovergang, og i maj vil han officielt træde tilbage fra sin stilling.

Overfører råret til en ny generation af lederskab

Paul Otellini vil stadig tilbyde sin hjælp som rådiver for ledelsen, men mener at det er på tide med nyt blod. 

"Jeg har været så privilegeret at lede en af verdens største virksomheder. Efter næsten fire årtier i selskabet og otte år som administrerende direktør, er det på tide at komme videre og overføre roret til en ny generation af lederskab," siger Poul Otellini.

Han ser desuden frem til de næste seks måneder, hvor han skal arbejde sammen med bestyrelsen og ledelsen i forbindelse med overgangsperioden.

Bestyrelsen har igangsat en proces, der skal finde en efterfølger og vil både overveje interne og eksterne kandidater til jobbet.

Store roser fra bestyrelsen

Bestyrelsen giver samtidig Paul Otellini nogle flotte ord med på vejen:

"Paul Otellini har været en meget stærk leder, og kun den femte administrerende direktør i virksomhedens 45-årige historie. Han har ledet virksomheden gennem udfordrende tider og markedets overgange," siger Andy Bryant, bestyrelsesformand.

"Bestyrelsen er taknemmelig for hans utallige bidrag til virksomheden og hans fornemme tid som administrerende direktør gennem de sidste otte år."

Mange meritter 

Under Paul Otellinis embedsperiode som direktør - fra andet kvartal af 2005 gennem tredje kvartal af 2012 - har han blandt andet stået i spidsen for, at virksomheden har genereret kontanter fra driften på cirka 625 milliarder kroner.

Fra slutningen af 2005 til slutningen af 2011 opnåede Intel en rekordomsætning og nettoindtægt. I denne periode steg den årlige omsætning fra cirka 226 milliarder kroner til over 315 milliarder kroner, mens den årlige indtjening-per-aktie steg fra $ 1,40 til $ 2,39.

Herudover fremhæver pressemedelelsen, at Intel under ledelse af Poul Otellini har opnået bemærkelsesværdige succeser som genopfindelsen af pc'en med Ultrabook-enheder, leveret smartphones og tablets med Intel indeni og ekspanderet Intels tilstedeværelse i sikkerhed, software og mobil kommunikation.

PensionDanmark

Analyst til Equities and Credit i PensionDanmark

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S