Derfor kan disse nye tjenester ramme telebranchen

En bestemt slags tjenester kan blive fremtiden på din smartphone, og udviklingen kan betyde store tab for teleindustrien. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Spanske Telefónica har gjort det. Deutche Telekom har gjort det. Og nu gør franske Orange det også.

De tre gigantiske teleselskaber har alle lanceret datatjenester, hvor de giver deres brugere muligheden for at hente en app, hvor tale-tjenester bliver erstattet med VoIP (voice over IP) a la Skype og sms'er også bliver sendt som ren datatrafik.

Det betyder, at tale- og sms-services kan risikere at forsvinde fra selvsamme teleselskabers bundlinjer, når de også udbyder ubegrænset forbrug af data.

En klar udfordring

Herhjemme følger direktør Jakob Willer fra Telekommunikationsindustrien i Danmark interesseret med på sidelinjen i udviklingen.

"Datatjenesterne er en udfordring for de nuværende forretningsmodeller, og det er selvfølgelig ikke en udvikling, der skal modarbejdes, men det er klart en udfordring, at tingene kan koges ned til rene datatjenester," siger han til Computerworld.

Samtidig indskyder han, at han ikke vil spå om en fremtid med teleselskaber som rene dataselskaber, men fastholder sit budskab om, at disse nye tjenester er en udfordring.

Op til det enkelte selskab

For at kunder fra forskellige selskaber med forskellige telefonstyresystemer kan kommunikere med hinanden er den europæiske telekommunikationsindustri GSMA i gang med at standardisere disse nye tjenester.

Telekommunikationsindustrien i Danmark er dog ikke en del af dette standardiseringsarbejde.

Det skyldes, at direktør Jakob Willer ikke ser det som en brancheopgave at skifte de velkendte tale- og sms-tjenester ud med datadrevne apps.

"Udviklingen kommer fra enkeltselskaber, og det må være op til det enkelte teleselskab at afgøre, om det kan se en forretningsmodel i datatjenesterne og derfor deltage i et standardsamarbejde," forklarer Jakob Willer.

Læs også:
Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,