Derfor kan disse nye tjenester ramme telebranchen

En bestemt slags tjenester kan blive fremtiden på din smartphone, og udviklingen kan betyde store tab for teleindustrien. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Spanske Telefónica har gjort det. Deutche Telekom har gjort det. Og nu gør franske Orange det også.

De tre gigantiske teleselskaber har alle lanceret datatjenester, hvor de giver deres brugere muligheden for at hente en app, hvor tale-tjenester bliver erstattet med VoIP (voice over IP) a la Skype og sms'er også bliver sendt som ren datatrafik.

Det betyder, at tale- og sms-services kan risikere at forsvinde fra selvsamme teleselskabers bundlinjer, når de også udbyder ubegrænset forbrug af data.

En klar udfordring

Herhjemme følger direktør Jakob Willer fra Telekommunikationsindustrien i Danmark interesseret med på sidelinjen i udviklingen.

"Datatjenesterne er en udfordring for de nuværende forretningsmodeller, og det er selvfølgelig ikke en udvikling, der skal modarbejdes, men det er klart en udfordring, at tingene kan koges ned til rene datatjenester," siger han til Computerworld.

Samtidig indskyder han, at han ikke vil spå om en fremtid med teleselskaber som rene dataselskaber, men fastholder sit budskab om, at disse nye tjenester er en udfordring.

Op til det enkelte selskab

For at kunder fra forskellige selskaber med forskellige telefonstyresystemer kan kommunikere med hinanden er den europæiske telekommunikationsindustri GSMA i gang med at standardisere disse nye tjenester.

Telekommunikationsindustrien i Danmark er dog ikke en del af dette standardiseringsarbejde.

Det skyldes, at direktør Jakob Willer ikke ser det som en brancheopgave at skifte de velkendte tale- og sms-tjenester ud med datadrevne apps.

"Udviklingen kommer fra enkeltselskaber, og det må være op til det enkelte teleselskab at afgøre, om det kan se en forretningsmodel i datatjenesterne og derfor deltage i et standardsamarbejde," forklarer Jakob Willer.

Læs også:
Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS