Derfor kan disse nye tjenester ramme telebranchen

En bestemt slags tjenester kan blive fremtiden på din smartphone, og udviklingen kan betyde store tab for teleindustrien. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Spanske Telefónica har gjort det. Deutche Telekom har gjort det. Og nu gør franske Orange det også.

De tre gigantiske teleselskaber har alle lanceret datatjenester, hvor de giver deres brugere muligheden for at hente en app, hvor tale-tjenester bliver erstattet med VoIP (voice over IP) a la Skype og sms'er også bliver sendt som ren datatrafik.

Det betyder, at tale- og sms-services kan risikere at forsvinde fra selvsamme teleselskabers bundlinjer, når de også udbyder ubegrænset forbrug af data.

En klar udfordring

Herhjemme følger direktør Jakob Willer fra Telekommunikationsindustrien i Danmark interesseret med på sidelinjen i udviklingen.

"Datatjenesterne er en udfordring for de nuværende forretningsmodeller, og det er selvfølgelig ikke en udvikling, der skal modarbejdes, men det er klart en udfordring, at tingene kan koges ned til rene datatjenester," siger han til Computerworld.

Samtidig indskyder han, at han ikke vil spå om en fremtid med teleselskaber som rene dataselskaber, men fastholder sit budskab om, at disse nye tjenester er en udfordring.

Op til det enkelte selskab

For at kunder fra forskellige selskaber med forskellige telefonstyresystemer kan kommunikere med hinanden er den europæiske telekommunikationsindustri GSMA i gang med at standardisere disse nye tjenester.

Telekommunikationsindustrien i Danmark er dog ikke en del af dette standardiseringsarbejde.

Det skyldes, at direktør Jakob Willer ikke ser det som en brancheopgave at skifte de velkendte tale- og sms-tjenester ud med datadrevne apps.

"Udviklingen kommer fra enkeltselskaber, og det må være op til det enkelte teleselskab at afgøre, om det kan se en forretningsmodel i datatjenesterne og derfor deltage i et standardsamarbejde," forklarer Jakob Willer.

Læs også:
Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura