CVR oppe efter 16 dage nedbrud: Men nu fejler andet system

Erhvervsstyrelsen har efter hele 16 dages nedbrud fået et centralt register på benene igen. Nu er et andet system gået ned.

Artikel top billede

Det med småt: CVR blev dagen efter at have fikset et 16 dage langt nedbrud ramt af et nyt it-problem.

Læs også:

Centralt dansk register ramt af database-nedbrud

Derfor har det taget styrelse 10 dage at rette nedbrud 

Det lykkedes torsdag Erhvervsstyrelsen at få et fejlramt databasesystem i luften igen efter 16 dages nedbrud.

Det betyder, at det igen er muligt at få opdaterede oplysninger om selskabsændringer i Det centrale virskomhedsregister (CVR).

Det fortæller Morten Kildevang, der er teamleder hos Erhvervsstyrelsen.

"Vi blev færdige med at tjekke alle data og få alt tilbage til normal gænge," siger han.

Han fortæller, at han stadig afventer en officiel root cause- analyse fra leverandøren KMD, og derfor kan han ikke uddybe, hvorfor det 16 dage langt nedbrud skete.

Men han er sikker på, at han får en god forklaring, fordi der er 70 millioner oplysninger i den fejlramte database.

Én dag med fuld funktionelt it

Imidlertid gik der få timer før Erhvervsstyrelsen blev ramt af et nyt nedbrud på styrelsens it-tjenester.

Det nye nedbrud betyder, at det ikke nu i stedet ikke er muligt for borgere og virksomheder at købe og hente eksempelvis årsregnskaber fra alle landets virksomheder, noget som banker og revisorer og et væld af andre interessenter benytter sig af.

"Og det irriterer os selvfølgelig voldsomt, at ulykkerne kommer som perler på en snor, siger han og fortæller om det nye it-nedbrud:

"Det skyldes, at vores Navision-server lige pt har nogle problemer. Og for at undgå at vi laver nogle fejlfaktureringer på cvr.dk har vi midlertidigt lukket ned for købet af produkter," siger han.

Han fortæller, at det nye it-problem opstod fredag, altså dagen efter at det lykkedes at få det 16 dage lange it-nedbrud stoppet. Hvad årsagen til Navision-problemet er, kan han endnu ikke sige, men leverandøren Statens It arbejder på at løse problemet, fortæller han.

Han fortæller, at det er Statens It, der som leverandør er ved at undersøge og afhjælpe problemet på maskinerne, som befinder sig hos dem.

Derfor går tingene galt

Ingen sammenhæng

"Det har ikke noget med hinanden at gøre," svarer han på spørgsmålet om, hvorvidt der er sammenhæng mellem de to nedbrud.

"Der her kunne sagtens have været indtruffet alligevel. Det er en helt unik størrelse. Det har intet med det andet at gøre. De har fuldstændigt separate årsager, de her ting," siger Morten Kildevang.

Det er blot fordi det virker lidt symptomatisk, at der altid er et eller andet som ikke virker inde hos jer?

"Man kan sige, at CVR er en kompleks størrelse. Det modtager informationer fra mange kilder og har blandt andet også noget afregning, som også skal fungere. Så man samler mange ting her," siger han.

Med mange leverandører betyder det samtidig, at der er mange ting som kan gå galt, fortæller teamlederen.

Modernisering er ingen undskyldning

Erhvervsstyrelsen er desuden midt i en massiv omlægning af mange it-systemer, en moderniseringsproces, som vil stå på et stykke tid endnu. Men det vil han ikke bruge som undskyldning, siger han.

"Vi skal jo stadig være driftsstabile indtil der kommer noget andet. Lige i det her tilfælde har det ikke noget med hinanden at gøre," siger Morten Kildevang.

"Jeg ved godt, at det ser dumt ud. Men man har både det her med data, og de ulykker der ligger der. Og så har man den her afregningsdel, som desværre er udsat for et teknisk nedbrud i øjeblikket."

Hvornår problemet er løst, tør han ikke sige. Men han håber, at det bliver snart.

"Jeg går da ud fra, at det snart kommer op. Det håber jeg da i al fald."

Hvor længe må et nedbrud vare hos Jer?

"Det kommer an på, hvilken aftale man har. I bund og grund må de ikke vare særlige længe. Vi har nogle SLA-aftaler (Service Level Agreement), og så må man ind og vurdere, om de er overskredet."

Og der står så tilbage at finde ud af, om de 16 dage der gik, er for meget?

"Det tror jeg nok er for meget, men det skal vi have en dialog med vores leverandør om," siger han.

Læs også:

Centralt dansk register ramt af database-nedbrud

Derfor har det taget styrelse 10 dage at rette nedbrud

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S