Ny topchef til dansk storleverandør af offentlig software

En af de store offentlige it-leverandører udnævner denne mand til ny topchef, efter hans forgænger opsagde sin stilling i maj.

Artikel top billede

Efter eget ønske forlader administrerende direktør, Jakob H. Kraglund, Traen ved udgangen af året.

1. januar tiltræder Thomas à Porta som ny administrerende direktør for it-leverandøren.

"Traen er en spændende virksomhed med en positiv udvikling, og min primære opgave bliver at fortsætte den udvikling," siger Thomas à Porta kortfattet til Computerworld.

Han meddeler, at han derudover ikke har yderligere kommentarer til sin udnævnelse af virksomheden, der beskæftiger omkring 150 ansatte.  

Motiveret for at lede udviklingen

Den 44-årige nyudnævnte direktør har tidligere ifølge en udsendt pressemeddelelse varetaget roller som såkaldt senior VP markets & services i KMD, direktør i Backoffice Associates Europe og salgsdirektør i IBM Danmark.

Ifølge pressemeddelelsen er han motiveret af muligheden for at lede næste fase af virksomhedens udvikling.  

Virksomheden, der betjener mere end 20 ministerier og styrelser samt 40 kommuner og regioner med digitale løsninger, blev i sommer købt af FormPipe Software.

Herfra meddeleler den administrerende direktør, Christian Sundin, i pressemeddelelsen:

"Thomas har den nødvendige erfaring, kompetence og personlighed til at fortsætte den positive udvikling af Treaen."

Giver stafetten videre

Den afgående direktør, Jakob H. Kraglund, fortæller at den målrettede indsats med fokusering, professionalisering og fornyelse af virksomheden har gjort at kundetilfredshed, medarbejderengagement og økonomiske resultater er blandt de bedste i markedet i dag.

Han udtaler endvidere i pressemeddelelsen:

"Vi er desuden godt positioneret til vækst på en række nye områder, og jeg er glad for at kunne give stafetten videre på denne baggrund," siger administrerende direktør Jakob H. Kraglund.  

Den afgående direktør offentliggjorde allerede tidligere i år, at han ville finde nye grænsgange ved udgangen af året. Dengang udtalte han blandt andet at han ville se på mulighederne, men at det nok ville blive en teknologivirksomhed med en ny spændende forretningsmæssig udfordring.  

Læs hele artiklen her. 

Traen har omkring 144 medarbejdere og havde i 2011 en omsætning på lidt over 155 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet