Fem leverandører kæmper om gigantisk it-aftale

Listen over mulige leverandører til et milliardstort it-projekt er nu barberet ned til fem virksomheder.

Artikel top billede

Læs også:
To regioner investerer milliard-beløb i nye it-løsninger

Som planlagt gik Region Hovedstaden og Region Sjælland i september ud med et udbud på regionernes fælles it-sundhedsplatform, der forventes at stå helt færdig i 2016.

Indtil videre har regionerne prækvalificeret fem virksomheder, og det drejer sig om disse leverandører:

- Cerner Ireland Ltd.

- Epic

- Cambio Healthcare Systems AB

- Siemens A/S

- IBM Danmark ApS

Det skriver Region Sjælland i en pressemeddelelse

Kæmper om en milliard

Den endelige aftale forventes at løbe op i en lille milliard kroner over de næste tre år.

Region H skyder formentlig et sted mellem 600 millioner og 700 millioner kroner i projektet, mens Region Sjælland forventes at spæde til med 242 millioner kroner over en treårig periode.

Det kommende sundhedssystem kommer til at afløse en hele række andre kliniske systemer, som de to regioner opererer med i dag.

"Med vores kommende sundhedssystem forventer vi at få en samlet løsning, der blandt andet kan håndtere patientadministration, planlægning og dokumentation af medicinering samt bestilling af undersøgelser og prøver," har direktør for Region H's IMT (It, Medico og Telefoni), Mikael Skov Mikkelsen, tidligere forklaret til Computerworld.

I dag er lignende systemer under implementering i Region Nordjylland, Region Midtjylland og Region Syddanmark ligesom lande som Holland, Spanien, Tyskland, Sverige og Norge har udrullet eller er i gang med udrulninger af store, fælles sundhedssystemer.

Læs også:
To regioner investerer milliard-beløb i nye it-løsninger

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S