Fem leverandører kæmper om gigantisk it-aftale

Listen over mulige leverandører til et milliardstort it-projekt er nu barberet ned til fem virksomheder.

Artikel top billede

Læs også:
To regioner investerer milliard-beløb i nye it-løsninger

Som planlagt gik Region Hovedstaden og Region Sjælland i september ud med et udbud på regionernes fælles it-sundhedsplatform, der forventes at stå helt færdig i 2016.

Indtil videre har regionerne prækvalificeret fem virksomheder, og det drejer sig om disse leverandører:

- Cerner Ireland Ltd.

- Epic

- Cambio Healthcare Systems AB

- Siemens A/S

- IBM Danmark ApS

Det skriver Region Sjælland i en pressemeddelelse

Kæmper om en milliard

Den endelige aftale forventes at løbe op i en lille milliard kroner over de næste tre år.

Region H skyder formentlig et sted mellem 600 millioner og 700 millioner kroner i projektet, mens Region Sjælland forventes at spæde til med 242 millioner kroner over en treårig periode.

Det kommende sundhedssystem kommer til at afløse en hele række andre kliniske systemer, som de to regioner opererer med i dag.

"Med vores kommende sundhedssystem forventer vi at få en samlet løsning, der blandt andet kan håndtere patientadministration, planlægning og dokumentation af medicinering samt bestilling af undersøgelser og prøver," har direktør for Region H's IMT (It, Medico og Telefoni), Mikael Skov Mikkelsen, tidligere forklaret til Computerworld.

I dag er lignende systemer under implementering i Region Nordjylland, Region Midtjylland og Region Syddanmark ligesom lande som Holland, Spanien, Tyskland, Sverige og Norge har udrullet eller er i gang med udrulninger af store, fælles sundhedssystemer.

Læs også:
To regioner investerer milliard-beløb i nye it-løsninger

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job