Efter mange timers nedbrud: Ramt Skat-it på benene igen

Skats sikkerhedsløsning virker igen, så erhvervsbrugere kan logge på TastSelv. Tidsfristen for moms-betalerne er dog ændret.

Artikel top billede

Læs også: Vigtig Skat-løsning i sort efter fejl hos leverandør

Det lykkedes omkring klokken 19 mandag aften Skats leverandør, it-giganten CSC, at få styr på den fejlramte sikkerhedsløsning som hele dagen forhindrede erhvervslivet i at benytte myndighedens digitale selvbetjeningsløsninger.

Dermed kunne større danske virksomheder resten af aftenen og indtil midnat indberette moms indenfor den normale tidsfrist.

Og de der ikke nåede det, har fået frit lejde til at gøre det i dag, uden at det koster gebyrer, har Skat oplyst.

Hos myndigheden fortæller it-direktør Preben Bialas, at det fortsat er usikkert hvad der var årsag til, at udrulningen af Skats nye sikkerhedsløsning fejlede.

"Jeg kan ikke den tekniske forklaring. Det kommer senere," siger Preben Bialas.

Testet i et halvt år

"Vi har koncentreret os om at få tingene i luften. Så får vi senere en mere udførlig teknisk redegørelse for, hvad der kan have hindret det her. Sådan at man kan lære af det. Hvis der er noget at lære," siger han,

Blandt andet vil redegørelsen forhåbentlig fortælle, hvordan en udrulning som var blevet testet igennem seks måneder gik galt, fortæller it-chefen.

"Hvad var årsagen til, at en deployment af noget som har været testet i et halvt år, ikke skete som forventet når den skulle rulles ud," spørger han.

Mandag eftermiddag var det stadig usikkert, om det muligvis blev nødvendigt at rulle tilbage til den tidligere version af sikkerhedsløsningen hos Skat.

Samtidig undersøgte leverandøren sent mandag eftermiddag om det eventuelt kunne være en række netværkskomponenter som var medvirkende til problemerne.

Men det blev ikke nødvendigt at rulle tilbage, fortæller Preben Bialas. Først på aftenen lykkedes det nemlig at få den nye løsning til virke.

"Det er produktionssat som planlagt, men med et døgns forsinkelse. Det fungerer som det skal."

Han fortalte mandag, at udrulningen er en opdatering af Skats centrale sikkerhedsløsning. Og når erhvervsbrugerne mandag ikke kunne logge på, var det fordi valideringen fejlede, fordi sikkerhedsløsningen ikke kørte ordentligt.

Ifølge Preben Bialas har Skat tirsdag formiddag 3.000 samtidige brugere på systemet uden problemer. Det betyder, at systemet kører som forventet.

Han gentager overfor brugerne, at virksomhederne som følge af problemerne har i dag med til at indberette den moms, der ellers havde frist i går.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,