Efter mange timers nedbrud: Ramt Skat-it på benene igen

Skats sikkerhedsløsning virker igen, så erhvervsbrugere kan logge på TastSelv. Tidsfristen for moms-betalerne er dog ændret.

Artikel top billede

Læs også: Vigtig Skat-løsning i sort efter fejl hos leverandør

Det lykkedes omkring klokken 19 mandag aften Skats leverandør, it-giganten CSC, at få styr på den fejlramte sikkerhedsløsning som hele dagen forhindrede erhvervslivet i at benytte myndighedens digitale selvbetjeningsløsninger.

Dermed kunne større danske virksomheder resten af aftenen og indtil midnat indberette moms indenfor den normale tidsfrist.

Og de der ikke nåede det, har fået frit lejde til at gøre det i dag, uden at det koster gebyrer, har Skat oplyst.

Hos myndigheden fortæller it-direktør Preben Bialas, at det fortsat er usikkert hvad der var årsag til, at udrulningen af Skats nye sikkerhedsløsning fejlede.

"Jeg kan ikke den tekniske forklaring. Det kommer senere," siger Preben Bialas.

Testet i et halvt år

"Vi har koncentreret os om at få tingene i luften. Så får vi senere en mere udførlig teknisk redegørelse for, hvad der kan have hindret det her. Sådan at man kan lære af det. Hvis der er noget at lære," siger han,

Blandt andet vil redegørelsen forhåbentlig fortælle, hvordan en udrulning som var blevet testet igennem seks måneder gik galt, fortæller it-chefen.

"Hvad var årsagen til, at en deployment af noget som har været testet i et halvt år, ikke skete som forventet når den skulle rulles ud," spørger han.

Mandag eftermiddag var det stadig usikkert, om det muligvis blev nødvendigt at rulle tilbage til den tidligere version af sikkerhedsløsningen hos Skat.

Samtidig undersøgte leverandøren sent mandag eftermiddag om det eventuelt kunne være en række netværkskomponenter som var medvirkende til problemerne.

Men det blev ikke nødvendigt at rulle tilbage, fortæller Preben Bialas. Først på aftenen lykkedes det nemlig at få den nye løsning til virke.

"Det er produktionssat som planlagt, men med et døgns forsinkelse. Det fungerer som det skal."

Han fortalte mandag, at udrulningen er en opdatering af Skats centrale sikkerhedsløsning. Og når erhvervsbrugerne mandag ikke kunne logge på, var det fordi valideringen fejlede, fordi sikkerhedsløsningen ikke kørte ordentligt.

Ifølge Preben Bialas har Skat tirsdag formiddag 3.000 samtidige brugere på systemet uden problemer. Det betyder, at systemet kører som forventet.

Han gentager overfor brugerne, at virksomhederne som følge af problemerne har i dag med til at indberette den moms, der ellers havde frist i går.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse