Skat på jagt: Sådan efterforsker vi skattesnydere i it-branchen

Skat har sat hårdt ind for at indsamle skattekroner fra multinationale selskaber, der er repræsenteret i Danmark. Man giver gerne it-branchen et stort skattesmæk, når lejligheden byder sig.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Skat vil offentliggøre alle firmaers skatte-data på nettet

Skat: Derfor kigger vi dine teledata igennem

Skat er i fuld gang med at gennemgå en stribe store koncerners interne handler mellem selskaber i Danmark og i udlandet.

Formålet er at finde værdier, der skal afkræves skat af i Danmark for at biddrage til en slunken statskasse.

Rasmus Bo Andersen, der er skattedirektør vurderer, at firmaerne tester skattereglerne helt til grænsen, og nogle gange træder over den.

Det er netop den sidste gruppe, der nu holdes ekstra øje med, og her er it-firmaerne ingen undtagelse, siger han.

Er it-virksomheder en grupper I er på jagt efter i forbindelse med overtrædelse af skattereglerne?

"Ja, det er det. Jeg må ikke fortælle om konkrete virksomheder, men mange it-virksomheder er netop kendetegnet ved at være internationale, og hvis man kigger på opkøbssiden, så har nogle af de store spillere også købt de succesfulde danske it-virksomheder i løbet af årene."

"Vi er meget opmærksomme på, om disse opkøb er foretaget til den rigtige handelspris".

Hvordan griber i det an?

"De fleste store it-virksomheder har deres ip-rettigheder i skattely, men vi ser på den danske del og ikke så meget til selve ejerskabet, der jo ofte er et amerikansk anliggende.

"Det vi helt konkret ser på er, hvordan eksempelvis køb og salg i Danmark er foregået i forhold til hvad, der er betalt i skat. Vi ser på hvad, der er købt og sammenligner med verdensmarkedet, udviklingen og hvad vi ellers har af oplysninger. Det gør vi for at se, om handelsprisen er den rigtige, og om der derved er betalt den rigtige skat i Danmark. Hvis de ikke har det, så kører vi en sag."

Så her hjælper ingen kære mor eller gode forklaringer?

"Nej.

Og når man kigger historisk på it-området, så er det et område med mange små og spændende iværksættere, der er blevet opkøbt. Derfor er det et interessant område for Skat."

Hvor meget fylder it-firmaer i jeres efterforskning?

"Jeg må ikke fortælle om konkrete sager, og antallet svinger, men it er et fokusområde, og vi har igangværende sager, der vedrører it-virksomheder," fortæller Rasmus Bo Andersen.

I løbet af december kommer der i øvrigt offentlige lister over hvor meget - eller lidt - danske virksomheder betaler i skat.

Læs også:

Skat vil offentliggøre alle firmaers skatte-data på nettet

Skat: Derfor kigger vi dine teledata igennem

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network