Se hvilken browser der vandt og tabte i 2012

Microsoft har stadig den dominerende rolle blandt browserne, men der er blevet delt drøje hug ud i løbet af året. Her er top og bund blandt surf-værktøjerne.

Artikel top billede

Læs også:
Her er de mest populære browsere i Danmark

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Da regnskabet blev gjort op i slutningen af december 2011, sad kodegiganten fra Redmond med Internet Explorer i version 8 og 9 på over 52 procent af søgningerne i Danmark.

Nu, knap et år efter, er det ikke længere tilfældet.

Microsoft har nemlig fået et par drøje hug over nakken på browser-fronten.

I dag er tallet således på 45,3 procent.

En del af den kage har Google spist i form af firmaet Chrome i version 15x og 16x, der sidste år kunne bryste sig af en andel på 14,7 procent.

De nyeste tal fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM) fra slutningen af oktober viser nemlig, at Chrome 22x nu sidder på lige knap 19 procent af flæsket.

Ifølge den internationale tjeneste statcounters danske statistik har Chrome lige præcis overhalet Internet Explorer i denne måned.

Statcounter mener, at Chrome har overhalet IE i Danmark. Kilde: statcounter.com

Her har Google og Microsoft henholdsvis 33 og 32 procent af markedet.

Mozilla holder stand

Ifølge FDIM har Firefox også tabt en lille smule i Danmark.

I december 2011 var Mozilla-motoren repræsenteret med knap 10 procent med udgave 8x og 3x. I dag er version 15x og 16x samlet set på 8,2 procent.

Apple-folkets browser med det eksotiske navn Safari ligger nogenlunde på niveau, men med en lille stigning som resultat efter den årlige status.

FDIM skaber statistikken fra deres tal for, hvor mange der har besøgt de danske internet-sider. 

Alle siger farvel til IE

Der er dog ikke kun danskerne, der i stigende grad siger farvel til Microsoft Explorer.

Det samme billede tegner sig også i den øvrige del af verden, hvor Google Chrome er løbet fra Microsodt.

I midten af 2012 krydsede Googles software den skarpe linje og overhalede Microsoft.

På verdensplan har Chrome ifølge statcounter over 36 procent af markedet, mens Internet Explorer må tage til takke med 30 procent.

De øvrige browsere ligger nogenlunde på niveau.

Browser-forbrug på verdensplan. Kilde: statcounter.com

Her er top seks  i Danmark for de to perioder. Alle tal er i procent. Kilde: FDIM.

December 2011

1 MSIE (8.X): 26,747
2 MSIE (9.X): 25,936
3 Chrome (15.X): 8,149
4 Firefox (8.X): 7,780
5 Safari (5.X): 6,885
6 Chrome (16.X): 6,595

Oktober 2012

1 MSIE (9.X): 30,533
2 Chrome (22.X): 18,724
3 MSIE (8.X): 14,806
4 WebKit Mobile (6.X): 6,607
5 Firefox (15.X): 4,803
6 Safari (5.X): 4,384

Læs også:

Her er de mest populære browsere i Danmark

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS