Se hvilken browser der vandt og tabte i 2012

Microsoft har stadig den dominerende rolle blandt browserne, men der er blevet delt drøje hug ud i løbet af året. Her er top og bund blandt surf-værktøjerne.

Artikel top billede

Læs også:
Her er de mest populære browsere i Danmark

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Da regnskabet blev gjort op i slutningen af december 2011, sad kodegiganten fra Redmond med Internet Explorer i version 8 og 9 på over 52 procent af søgningerne i Danmark.

Nu, knap et år efter, er det ikke længere tilfældet.

Microsoft har nemlig fået et par drøje hug over nakken på browser-fronten.

I dag er tallet således på 45,3 procent.

En del af den kage har Google spist i form af firmaet Chrome i version 15x og 16x, der sidste år kunne bryste sig af en andel på 14,7 procent.

De nyeste tal fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM) fra slutningen af oktober viser nemlig, at Chrome 22x nu sidder på lige knap 19 procent af flæsket.

Ifølge den internationale tjeneste statcounters danske statistik har Chrome lige præcis overhalet Internet Explorer i denne måned.

Statcounter mener, at Chrome har overhalet IE i Danmark. Kilde: statcounter.com

Her har Google og Microsoft henholdsvis 33 og 32 procent af markedet.

Mozilla holder stand

Ifølge FDIM har Firefox også tabt en lille smule i Danmark.

I december 2011 var Mozilla-motoren repræsenteret med knap 10 procent med udgave 8x og 3x. I dag er version 15x og 16x samlet set på 8,2 procent.

Apple-folkets browser med det eksotiske navn Safari ligger nogenlunde på niveau, men med en lille stigning som resultat efter den årlige status.

FDIM skaber statistikken fra deres tal for, hvor mange der har besøgt de danske internet-sider. 

Alle siger farvel til IE

Der er dog ikke kun danskerne, der i stigende grad siger farvel til Microsoft Explorer.

Det samme billede tegner sig også i den øvrige del af verden, hvor Google Chrome er løbet fra Microsodt.

I midten af 2012 krydsede Googles software den skarpe linje og overhalede Microsoft.

På verdensplan har Chrome ifølge statcounter over 36 procent af markedet, mens Internet Explorer må tage til takke med 30 procent.

De øvrige browsere ligger nogenlunde på niveau.

Browser-forbrug på verdensplan. Kilde: statcounter.com

Her er top seks  i Danmark for de to perioder. Alle tal er i procent. Kilde: FDIM.

December 2011

1 MSIE (8.X): 26,747
2 MSIE (9.X): 25,936
3 Chrome (15.X): 8,149
4 Firefox (8.X): 7,780
5 Safari (5.X): 6,885
6 Chrome (16.X): 6,595

Oktober 2012

1 MSIE (9.X): 30,533
2 Chrome (22.X): 18,724
3 MSIE (8.X): 14,806
4 WebKit Mobile (6.X): 6,607
5 Firefox (15.X): 4,803
6 Safari (5.X): 4,384

Læs også:

Her er de mest populære browsere i Danmark

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura