Se hvilken browser der vandt og tabte i 2012

Microsoft har stadig den dominerende rolle blandt browserne, men der er blevet delt drøje hug ud i løbet af året. Her er top og bund blandt surf-værktøjerne.

Artikel top billede

Læs også:
Her er de mest populære browsere i Danmark

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Da regnskabet blev gjort op i slutningen af december 2011, sad kodegiganten fra Redmond med Internet Explorer i version 8 og 9 på over 52 procent af søgningerne i Danmark.

Nu, knap et år efter, er det ikke længere tilfældet.

Microsoft har nemlig fået et par drøje hug over nakken på browser-fronten.

I dag er tallet således på 45,3 procent.

En del af den kage har Google spist i form af firmaet Chrome i version 15x og 16x, der sidste år kunne bryste sig af en andel på 14,7 procent.

De nyeste tal fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM) fra slutningen af oktober viser nemlig, at Chrome 22x nu sidder på lige knap 19 procent af flæsket.

Ifølge den internationale tjeneste statcounters danske statistik har Chrome lige præcis overhalet Internet Explorer i denne måned.

Statcounter mener, at Chrome har overhalet IE i Danmark. Kilde: statcounter.com

Her har Google og Microsoft henholdsvis 33 og 32 procent af markedet.

Mozilla holder stand

Ifølge FDIM har Firefox også tabt en lille smule i Danmark.

I december 2011 var Mozilla-motoren repræsenteret med knap 10 procent med udgave 8x og 3x. I dag er version 15x og 16x samlet set på 8,2 procent.

Apple-folkets browser med det eksotiske navn Safari ligger nogenlunde på niveau, men med en lille stigning som resultat efter den årlige status.

FDIM skaber statistikken fra deres tal for, hvor mange der har besøgt de danske internet-sider. 

Alle siger farvel til IE

Der er dog ikke kun danskerne, der i stigende grad siger farvel til Microsoft Explorer.

Det samme billede tegner sig også i den øvrige del af verden, hvor Google Chrome er løbet fra Microsodt.

I midten af 2012 krydsede Googles software den skarpe linje og overhalede Microsoft.

På verdensplan har Chrome ifølge statcounter over 36 procent af markedet, mens Internet Explorer må tage til takke med 30 procent.

De øvrige browsere ligger nogenlunde på niveau.

Browser-forbrug på verdensplan. Kilde: statcounter.com

Her er top seks  i Danmark for de to perioder. Alle tal er i procent. Kilde: FDIM.

December 2011

1 MSIE (8.X): 26,747
2 MSIE (9.X): 25,936
3 Chrome (15.X): 8,149
4 Firefox (8.X): 7,780
5 Safari (5.X): 6,885
6 Chrome (16.X): 6,595

Oktober 2012

1 MSIE (9.X): 30,533
2 Chrome (22.X): 18,724
3 MSIE (8.X): 14,806
4 WebKit Mobile (6.X): 6,607
5 Firefox (15.X): 4,803
6 Safari (5.X): 4,384

Læs også:

Her er de mest populære browsere i Danmark

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks