Politiker melder sig i fiberkrig og cutter kobberkabler

Folketingspolitiker fejrede et områdes nye fiberforbindelser ved at klippe gamle kobberkabler over.

Artikel top billede

Læs også:
Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Socialdemokraterne klar til nyt teleforlig

Selv om der stadig officielt er bred politisk enighed om en teknologineutral linje, når det gælder udrulningen af teleinfrastruktur i Danmark, kan der være nye toner på vej.

I hvert fald var folketingspolitikeren Bjarne Laustsen (S) ikke bange for at tage den store boltsaks frem og, ganske symbolsk, klippe kobberkablerne over i den nordjyske kystby Egense for at fejre, at der er kommet fiber til byen.  

Det skriver Nordjyske Stiftstidende.

Den symbolske klippehandling fandt sted ved et arrangement i går som kulminationen på, at flere års arbejde for at få fiberselskabet HEF Fibernet til at rulle fiber ud i de tre såkaldte kystbyer i Aalborg - Egense, Mou og Dokkedal er lykkedes.

Et arbejde, der er ført an af den lokale ildsjæl Jørgen Folkvang, og som blandt andet har krævet tilmeldinger fra 450 borgere i byerne. Siden er der kommet flere borgere til.

Ud over at være aktiv med boltsaksen ledsagede S-politikeren handlingen med en kvik bemærkning om, at den nye udvikling gjorde, at det nu ikke længere var nødvendigt at hænge en mobiltelefon op i flagstangen for at komme på internettet i de tre byer, skriver avisen.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil