Politiker melder sig i fiberkrig og cutter kobberkabler

Folketingspolitiker fejrede et områdes nye fiberforbindelser ved at klippe gamle kobberkabler over.

Artikel top billede

Læs også:
Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Socialdemokraterne klar til nyt teleforlig

Selv om der stadig officielt er bred politisk enighed om en teknologineutral linje, når det gælder udrulningen af teleinfrastruktur i Danmark, kan der være nye toner på vej.

I hvert fald var folketingspolitikeren Bjarne Laustsen (S) ikke bange for at tage den store boltsaks frem og, ganske symbolsk, klippe kobberkablerne over i den nordjyske kystby Egense for at fejre, at der er kommet fiber til byen.  

Det skriver Nordjyske Stiftstidende.

Den symbolske klippehandling fandt sted ved et arrangement i går som kulminationen på, at flere års arbejde for at få fiberselskabet HEF Fibernet til at rulle fiber ud i de tre såkaldte kystbyer i Aalborg - Egense, Mou og Dokkedal er lykkedes.

Et arbejde, der er ført an af den lokale ildsjæl Jørgen Folkvang, og som blandt andet har krævet tilmeldinger fra 450 borgere i byerne. Siden er der kommet flere borgere til.

Ud over at være aktiv med boltsaksen ledsagede S-politikeren handlingen med en kvik bemærkning om, at den nye udvikling gjorde, at det nu ikke længere var nødvendigt at hænge en mobiltelefon op i flagstangen for at komme på internettet i de tre byer, skriver avisen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos