Politiker melder sig i fiberkrig og cutter kobberkabler

Folketingspolitiker fejrede et områdes nye fiberforbindelser ved at klippe gamle kobberkabler over.

Artikel top billede

Læs også:
Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Socialdemokraterne klar til nyt teleforlig

Selv om der stadig officielt er bred politisk enighed om en teknologineutral linje, når det gælder udrulningen af teleinfrastruktur i Danmark, kan der være nye toner på vej.

I hvert fald var folketingspolitikeren Bjarne Laustsen (S) ikke bange for at tage den store boltsaks frem og, ganske symbolsk, klippe kobberkablerne over i den nordjyske kystby Egense for at fejre, at der er kommet fiber til byen.  

Det skriver Nordjyske Stiftstidende.

Den symbolske klippehandling fandt sted ved et arrangement i går som kulminationen på, at flere års arbejde for at få fiberselskabet HEF Fibernet til at rulle fiber ud i de tre såkaldte kystbyer i Aalborg - Egense, Mou og Dokkedal er lykkedes.

Et arbejde, der er ført an af den lokale ildsjæl Jørgen Folkvang, og som blandt andet har krævet tilmeldinger fra 450 borgere i byerne. Siden er der kommet flere borgere til.

Ud over at være aktiv med boltsaksen ledsagede S-politikeren handlingen med en kvik bemærkning om, at den nye udvikling gjorde, at det nu ikke længere var nødvendigt at hænge en mobiltelefon op i flagstangen for at komme på internettet i de tre byer, skriver avisen.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS