Politiker melder sig i fiberkrig og cutter kobberkabler

Folketingspolitiker fejrede et områdes nye fiberforbindelser ved at klippe gamle kobberkabler over.

Artikel top billede

Læs også:
Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Socialdemokraterne klar til nyt teleforlig

Selv om der stadig officielt er bred politisk enighed om en teknologineutral linje, når det gælder udrulningen af teleinfrastruktur i Danmark, kan der være nye toner på vej.

I hvert fald var folketingspolitikeren Bjarne Laustsen (S) ikke bange for at tage den store boltsaks frem og, ganske symbolsk, klippe kobberkablerne over i den nordjyske kystby Egense for at fejre, at der er kommet fiber til byen.  

Det skriver Nordjyske Stiftstidende.

Den symbolske klippehandling fandt sted ved et arrangement i går som kulminationen på, at flere års arbejde for at få fiberselskabet HEF Fibernet til at rulle fiber ud i de tre såkaldte kystbyer i Aalborg - Egense, Mou og Dokkedal er lykkedes.

Et arbejde, der er ført an af den lokale ildsjæl Jørgen Folkvang, og som blandt andet har krævet tilmeldinger fra 450 borgere i byerne. Siden er der kommet flere borgere til.

Ud over at være aktiv med boltsaksen ledsagede S-politikeren handlingen med en kvik bemærkning om, at den nye udvikling gjorde, at det nu ikke længere var nødvendigt at hænge en mobiltelefon op i flagstangen for at komme på internettet i de tre byer, skriver avisen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S