Politiker melder sig i fiberkrig og cutter kobberkabler

Folketingspolitiker fejrede et områdes nye fiberforbindelser ved at klippe gamle kobberkabler over.

Artikel top billede

Læs også:
Danske byer ladt i stikken: Kræver forsyningspligt på bredbånd

Socialdemokraterne klar til nyt teleforlig

Selv om der stadig officielt er bred politisk enighed om en teknologineutral linje, når det gælder udrulningen af teleinfrastruktur i Danmark, kan der være nye toner på vej.

I hvert fald var folketingspolitikeren Bjarne Laustsen (S) ikke bange for at tage den store boltsaks frem og, ganske symbolsk, klippe kobberkablerne over i den nordjyske kystby Egense for at fejre, at der er kommet fiber til byen.  

Det skriver Nordjyske Stiftstidende.

Den symbolske klippehandling fandt sted ved et arrangement i går som kulminationen på, at flere års arbejde for at få fiberselskabet HEF Fibernet til at rulle fiber ud i de tre såkaldte kystbyer i Aalborg - Egense, Mou og Dokkedal er lykkedes.

Et arbejde, der er ført an af den lokale ildsjæl Jørgen Folkvang, og som blandt andet har krævet tilmeldinger fra 450 borgere i byerne. Siden er der kommet flere borgere til.

Ud over at være aktiv med boltsaksen ledsagede S-politikeren handlingen med en kvik bemærkning om, at den nye udvikling gjorde, at det nu ikke længere var nødvendigt at hænge en mobiltelefon op i flagstangen for at komme på internettet i de tre byer, skriver avisen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job