Socialdemokraterne klar til nyt teleforlig

Teleforliget er forældet, lyder det fra politiker, der endnu en gang puster til debatten om behovet for et nyt teleforlig.

Artikel top billede

Læs også:

Teleselskaber strides om nyt teleforlig

Venstre og SF: Lejeprisen i TDC-net er den rette

I sidste måned kunne teleforliget, der fastsætter den danske teleregulering, fejre sin 13 års fødselsdag.

Det sker, selv om debatten om behovet for et nyt teleforlig er blusset op med jævne mellemrum gennem de seneste år.

Nu tager Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen atter hul på debatten.

"Jeg mener, at der er nogle store begrænsninger i det teleforlig, vi har nu, og det har vi set i de seneste år med dæknings-grader, hvor der sidder folk og erhvervsdrivende i Udkants-danmark, der ikke har god nok dækning. Så jeg synes faktisk tiden er inde til at se forliget efter i sømmene," lyder det fra Trine Bramsen.

Ordene falder i en samtale med fiberselskabet GlobalConnects direktør Niels Zibrandtsen, der er blevet lagt i en video på GlobalConnects hjemmeside.

Kobber er forældet

Direkte adspurgt til kobber-fiber-problematikken på fastnetsiden lyder det fra Trine Bramsen.

"Jeg tror, det er vigtigt, at vi erkender, at det er en gammel fastnetinfrastruktur, vi har i dag, og det, der er omtalt i teleforliget, er noget, der bygger tilbage fra 30'erne, 40'erne og 50'erne. Så det er vigtigt, at vi ser på, hvordan vi kan få al den nye teknologi med," siger Trine Bramsen og lover derfor indirekte lysere udsigter for fiberbranchen.

Teleforliget fastslår, at markedsbaserede vilkår og teknologineutralitet er principperne bag reguleringen af det danske telemarked, og dermed udrulningen af ny infrastruktur.

Med andre ord søger forliget at balancere mellem at skabe konkurrence på kobbernettet og samtidig skabe grobund for udbygning af ny infrastruktur, såsom fiber.

Men det lykkes ikke, har det flere gange lydt fra TDC's telekonkurrenter, der mener, at lejeprisen på TDC's kobber, der er fastsat efter den såkaldte LRAIC-model, er for høj. Hvilket gør det meget svært at konkurrere med TDC på kobber-fastnetmarkedet.

Omvendt er fiberselskaberne interesseret i en høj lejepris på kobber, da det gør fiber relativt billigere.

Erhvervsstyrelsen erkender problemer

For nylig erkendte Erhvervsstyrelsen problemer med konkurrencen på bredbåndsmarkedet og tog et nyt instrument i brug mod TDC for at dæmme op for teleselskabets dominans. Læs mere om det her.

Trine Bramsen tilføjer, at der også er brug for at få opdateret de politiske partier, der er med i forligskredsen.

For eksempel sad Centrumdemokraterne med ved bordet, da det nuværende teleforlig blev indgået i 1999, og Dansk Folkeparti og Liberal Alliance er ikke med i forligskredsen. Dem vil hun gerne ændre på.

Det er ikke første gang, Trine Bramsen ytrer ønske om et nyt teleforlig, og også flere andre politikere såvel som spillere i telebranchen har luftet ønsket om et nyt forlig.

Men indtil videre er det blevet ved ønskerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,