Socialdemokraterne klar til nyt teleforlig

Teleforliget er forældet, lyder det fra politiker, der endnu en gang puster til debatten om behovet for et nyt teleforlig.

Artikel top billede

Læs også:

Teleselskaber strides om nyt teleforlig

Venstre og SF: Lejeprisen i TDC-net er den rette

I sidste måned kunne teleforliget, der fastsætter den danske teleregulering, fejre sin 13 års fødselsdag.

Det sker, selv om debatten om behovet for et nyt teleforlig er blusset op med jævne mellemrum gennem de seneste år.

Nu tager Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen atter hul på debatten.

"Jeg mener, at der er nogle store begrænsninger i det teleforlig, vi har nu, og det har vi set i de seneste år med dæknings-grader, hvor der sidder folk og erhvervsdrivende i Udkants-danmark, der ikke har god nok dækning. Så jeg synes faktisk tiden er inde til at se forliget efter i sømmene," lyder det fra Trine Bramsen.

Ordene falder i en samtale med fiberselskabet GlobalConnects direktør Niels Zibrandtsen, der er blevet lagt i en video på GlobalConnects hjemmeside.

Kobber er forældet

Direkte adspurgt til kobber-fiber-problematikken på fastnetsiden lyder det fra Trine Bramsen.

"Jeg tror, det er vigtigt, at vi erkender, at det er en gammel fastnetinfrastruktur, vi har i dag, og det, der er omtalt i teleforliget, er noget, der bygger tilbage fra 30'erne, 40'erne og 50'erne. Så det er vigtigt, at vi ser på, hvordan vi kan få al den nye teknologi med," siger Trine Bramsen og lover derfor indirekte lysere udsigter for fiberbranchen.

Teleforliget fastslår, at markedsbaserede vilkår og teknologineutralitet er principperne bag reguleringen af det danske telemarked, og dermed udrulningen af ny infrastruktur.

Med andre ord søger forliget at balancere mellem at skabe konkurrence på kobbernettet og samtidig skabe grobund for udbygning af ny infrastruktur, såsom fiber.

Men det lykkes ikke, har det flere gange lydt fra TDC's telekonkurrenter, der mener, at lejeprisen på TDC's kobber, der er fastsat efter den såkaldte LRAIC-model, er for høj. Hvilket gør det meget svært at konkurrere med TDC på kobber-fastnetmarkedet.

Omvendt er fiberselskaberne interesseret i en høj lejepris på kobber, da det gør fiber relativt billigere.

Erhvervsstyrelsen erkender problemer

For nylig erkendte Erhvervsstyrelsen problemer med konkurrencen på bredbåndsmarkedet og tog et nyt instrument i brug mod TDC for at dæmme op for teleselskabets dominans. Læs mere om det her.

Trine Bramsen tilføjer, at der også er brug for at få opdateret de politiske partier, der er med i forligskredsen.

For eksempel sad Centrumdemokraterne med ved bordet, da det nuværende teleforlig blev indgået i 1999, og Dansk Folkeparti og Liberal Alliance er ikke med i forligskredsen. Dem vil hun gerne ændre på.

Det er ikke første gang, Trine Bramsen ytrer ønske om et nyt teleforlig, og også flere andre politikere såvel som spillere i telebranchen har luftet ønsket om et nyt forlig.

Men indtil videre er det blevet ved ønskerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory