Socialdemokraterne klar til nyt teleforlig

Teleforliget er forældet, lyder det fra politiker, der endnu en gang puster til debatten om behovet for et nyt teleforlig.

Artikel top billede

Læs også:

Teleselskaber strides om nyt teleforlig

Venstre og SF: Lejeprisen i TDC-net er den rette

I sidste måned kunne teleforliget, der fastsætter den danske teleregulering, fejre sin 13 års fødselsdag.

Det sker, selv om debatten om behovet for et nyt teleforlig er blusset op med jævne mellemrum gennem de seneste år.

Nu tager Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen atter hul på debatten.

"Jeg mener, at der er nogle store begrænsninger i det teleforlig, vi har nu, og det har vi set i de seneste år med dæknings-grader, hvor der sidder folk og erhvervsdrivende i Udkants-danmark, der ikke har god nok dækning. Så jeg synes faktisk tiden er inde til at se forliget efter i sømmene," lyder det fra Trine Bramsen.

Ordene falder i en samtale med fiberselskabet GlobalConnects direktør Niels Zibrandtsen, der er blevet lagt i en video på GlobalConnects hjemmeside.

Kobber er forældet

Direkte adspurgt til kobber-fiber-problematikken på fastnetsiden lyder det fra Trine Bramsen.

"Jeg tror, det er vigtigt, at vi erkender, at det er en gammel fastnetinfrastruktur, vi har i dag, og det, der er omtalt i teleforliget, er noget, der bygger tilbage fra 30'erne, 40'erne og 50'erne. Så det er vigtigt, at vi ser på, hvordan vi kan få al den nye teknologi med," siger Trine Bramsen og lover derfor indirekte lysere udsigter for fiberbranchen.

Teleforliget fastslår, at markedsbaserede vilkår og teknologineutralitet er principperne bag reguleringen af det danske telemarked, og dermed udrulningen af ny infrastruktur.

Med andre ord søger forliget at balancere mellem at skabe konkurrence på kobbernettet og samtidig skabe grobund for udbygning af ny infrastruktur, såsom fiber.

Men det lykkes ikke, har det flere gange lydt fra TDC's telekonkurrenter, der mener, at lejeprisen på TDC's kobber, der er fastsat efter den såkaldte LRAIC-model, er for høj. Hvilket gør det meget svært at konkurrere med TDC på kobber-fastnetmarkedet.

Omvendt er fiberselskaberne interesseret i en høj lejepris på kobber, da det gør fiber relativt billigere.

Erhvervsstyrelsen erkender problemer

For nylig erkendte Erhvervsstyrelsen problemer med konkurrencen på bredbåndsmarkedet og tog et nyt instrument i brug mod TDC for at dæmme op for teleselskabets dominans. Læs mere om det her.

Trine Bramsen tilføjer, at der også er brug for at få opdateret de politiske partier, der er med i forligskredsen.

For eksempel sad Centrumdemokraterne med ved bordet, da det nuværende teleforlig blev indgået i 1999, og Dansk Folkeparti og Liberal Alliance er ikke med i forligskredsen. Dem vil hun gerne ændre på.

Det er ikke første gang, Trine Bramsen ytrer ønske om et nyt teleforlig, og også flere andre politikere såvel som spillere i telebranchen har luftet ønsket om et nyt forlig.

Men indtil videre er det blevet ved ønskerne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job