Forsinket it-projekt rammer syge danskere

Det it-system, der skal sørge for at syge danskere får den korrekte medicin i den rigtige dosis halter stadig lang bag efter tidsplanen. Det kan mærkes på klagerne.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Læs også:
It-koks får region til at suspendere medicin-system

It-bøvl bringer tidligere sygehus-patienters liv i fare

Kaos omkring medicinering af danske patienter hersker stadig i den danske sundhedsverden.

Det it-system, Fælles Medicinkort, der skal sørge for at tingene fungerer korrekt, er nemlig forsinket.

Det er fem år siden, it-systemet blev skubbet i gang, og det skulle stå klar sidste år. Men det bliver tidligst om et år, at det 200 millioner kroner store projekt bliver køreklar.

Det skriver Politiken.

Det giver mange fejl

Lars Engberg, der er formand for Danske Patienter peger på, at 60 procent af alle klager i sundhedssystemer handler om fejlmedicinering.

"Hundredtusindvis af danskere får mere end seks forskellige medikamenter på samme tid, og det er dem, der har allermest brug for bedre styr på medicinen i et sundhedssystem, som er præget af, at praktiserende læger, sygeplejersker og overlæger ikke har tid til at kontakte alle mulige andre for at få overblik over patientens medicin. Og så stiger risikoen for fejl," siger han til Politiken.

Virker i dele af landet

Medicinsstemet er i drift i dele af landet, men det er altså langt fra alle regioner, der er med i ordningen endnu.

I Region Hovedstaden er ingen sygehuse med i ordningen, og i Syddanmark er det kun et ud af fem sygehuse, der anvender Fælles Medicinkort.

Medicinkortet er groft sagt bygget op omkring en central database hos Lægemiddelstyrelsen, som indeholder alle medicinoplysninger om alle danskeres aktuelle medicinering såsom navnet på piller og dosis.

Ved brugen af det Fælles Medicinkort er det så meningen, at læger og siden hen andet sundhedspersonale skal kunne tilgå den enkelte patients medicin-historik for at undgå fejlmedicinering.

Læs også:
It-koks får region til at suspendere medicin-system

It-bøvl bringer tidligere sygehus-patienters liv i fare

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse