Sådan sparer en hel branche papiret væk

Digitalisering af medlemsoverflytningerne hos de danske a-kasser medfører besparelser på minimum 300.000 breve om året og effektivisering af arbejdstid.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan vil kommuner få danskerne til at betjene sig selv

Danmark klar til historisk it-projekt - men ups, noget mangler

Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Selvom der snart står snart 2013 i kalenderen, er det ikke alle, der er hoppet med på digitaliseringsbølgen.

I dag sender alle 27 danske a-kasser gode gammeldags breve med Post Danmark, når medlemmerne skal overflyttes fra a-kasse til a-kasse.

Men fra maj 2013 er det slut.

Efter 10 års tilløb har a-kassernes brancheorganisation, AK-Samvirke, nu overbevist medlemmerne om, at det nu er tid til at omlægge udsendelsen af omkring 300.000 breve årligt til én digitalløsning leveret af leverandøren Facilia.

"For 10 år siden gjorde vi os tanker om at ombygge systemet, men der var ikke grundlag i projektet, fordi a-kassernes edb-udvikling var for forskellig," siger Ingmar Jørgensen, der er juridisk chefkonsulent ved AK-Samvirke.

Med minimum tre breve per overflytning bliver det til 300.000 færre breve om årligt, og det vil ifølge brancheorganisationen medføre effektivisering og besparelse.

Ingen beregninger for den reelle effekt

AK-Samvirke har ingen beregninger på, hvor meget a-kasserne vil spare på digitaliseringen.

"Vi har ikke bedt a-kasserne om at opgøre beløbet hver for sig. Men uanset hvad, er det indlysende, at det er rigtig godt for økonomien," mener Ingmar Jørgensen.

Men Ingmar Jørgensen vurderer, at én enkelt medlemsoverflytning i dag koster den enkelte a-kasse op mod 60 kroner i arbejdstid og brevudsendelser.

Med 100.000 medlemsoverflytninger om året, svarer det rundt regnet til en årlig besparelse på seks millioner.

AK-Samvirke: Effektivisering vil ikke medføre fyringer

It-systemet, der fra maj skal håndtere medlemsoverflytninger, vil ifølge AK-Samvirke effektivisere hele arbejdsgangen og fjerne store arbejdsbyrder fra medarbejderne.

Skal der fyres medarbejdere hos a-kasserne, når hele systemet nu bliver effektiviseret?

"Det er klart, at det vil kunne betyde, at man kan frigøre folk til andre områder. Jeg vil dog ikke snakke om fyringer i den sammenhæng, fordi arbejdsopgaverne hos a-kasserne er eksploderet indenfor andre områder," siger Ingmar Jørgensen, der er juridisk chefkonsulent.

It-system leveres af eget udviklingshus

AK-Samvirke indhentede to tilbud på det nye it-system. I sidste ende faldt valget på branchens eget udviklingshus, Facilia.

"Vi fik også et tilbud fra Schultz Information, som også har kendskab til vores branche," siger Ingmar Jørgensen.

AK-Samvirke vil ikke offentliggøre prisen på it-systemet, men meddeler dog at projektet har kostet et ét cifret millionbeløb.

Læs også:
Sådan vil kommuner få danskerne til at betjene sig selv

Danmark klar til historisk it-projekt - men ups, noget mangler

Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS