Sådan sparer en hel branche papiret væk

Digitalisering af medlemsoverflytningerne hos de danske a-kasser medfører besparelser på minimum 300.000 breve om året og effektivisering af arbejdstid.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan vil kommuner få danskerne til at betjene sig selv

Danmark klar til historisk it-projekt - men ups, noget mangler

Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Selvom der snart står snart 2013 i kalenderen, er det ikke alle, der er hoppet med på digitaliseringsbølgen.

I dag sender alle 27 danske a-kasser gode gammeldags breve med Post Danmark, når medlemmerne skal overflyttes fra a-kasse til a-kasse.

Men fra maj 2013 er det slut.

Efter 10 års tilløb har a-kassernes brancheorganisation, AK-Samvirke, nu overbevist medlemmerne om, at det nu er tid til at omlægge udsendelsen af omkring 300.000 breve årligt til én digitalløsning leveret af leverandøren Facilia.

"For 10 år siden gjorde vi os tanker om at ombygge systemet, men der var ikke grundlag i projektet, fordi a-kassernes edb-udvikling var for forskellig," siger Ingmar Jørgensen, der er juridisk chefkonsulent ved AK-Samvirke.

Med minimum tre breve per overflytning bliver det til 300.000 færre breve om årligt, og det vil ifølge brancheorganisationen medføre effektivisering og besparelse.

Ingen beregninger for den reelle effekt

AK-Samvirke har ingen beregninger på, hvor meget a-kasserne vil spare på digitaliseringen.

"Vi har ikke bedt a-kasserne om at opgøre beløbet hver for sig. Men uanset hvad, er det indlysende, at det er rigtig godt for økonomien," mener Ingmar Jørgensen.

Men Ingmar Jørgensen vurderer, at én enkelt medlemsoverflytning i dag koster den enkelte a-kasse op mod 60 kroner i arbejdstid og brevudsendelser.

Med 100.000 medlemsoverflytninger om året, svarer det rundt regnet til en årlig besparelse på seks millioner.

AK-Samvirke: Effektivisering vil ikke medføre fyringer

It-systemet, der fra maj skal håndtere medlemsoverflytninger, vil ifølge AK-Samvirke effektivisere hele arbejdsgangen og fjerne store arbejdsbyrder fra medarbejderne.

Skal der fyres medarbejdere hos a-kasserne, når hele systemet nu bliver effektiviseret?

"Det er klart, at det vil kunne betyde, at man kan frigøre folk til andre områder. Jeg vil dog ikke snakke om fyringer i den sammenhæng, fordi arbejdsopgaverne hos a-kasserne er eksploderet indenfor andre områder," siger Ingmar Jørgensen, der er juridisk chefkonsulent.

It-system leveres af eget udviklingshus

AK-Samvirke indhentede to tilbud på det nye it-system. I sidste ende faldt valget på branchens eget udviklingshus, Facilia.

"Vi fik også et tilbud fra Schultz Information, som også har kendskab til vores branche," siger Ingmar Jørgensen.

AK-Samvirke vil ikke offentliggøre prisen på it-systemet, men meddeler dog at projektet har kostet et ét cifret millionbeløb.

Læs også:
Sådan vil kommuner få danskerne til at betjene sig selv

Danmark klar til historisk it-projekt - men ups, noget mangler

Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job