Microsofts nye Windows-boss: Windows 8 skal man vænne sig til

Julie Larson-Green er som ny chef for Microsofts Windows slet ikke i tvivl om, at brugerne synes godt om Windows 8.

Artikel top billede

Læs også:

Windows-chefens exit: Den egentlige årsag

Fiasko eller succes: Her står Windows 8 en måned efter lanceringen

Det kom som en overraskelse for de fleste, da manden med ansvaret for Windows 8, Steven Sinofsky, blot 14 dage efter lanceringen pludselig var fortid i Microsoft.

I stedet for Steven Sinofsky er det nu Julie Larson-Green, der har ansvaret for Windows.

Alt tyder på, at hun ligesom sin forgænger tror fuldt ud på Windows 8-konceptet.

"Det er en meget naturlig made at interagere på," forklarer hun om hele touch-konceptet i et interview på Technology Review her lidt mere end en måned efter chef-skiftet.

En gammel kending i Microsoft

Julie Larson Green har været ansat hos Microsoft siden 1993, og hun har blandt andet stået i spidsen for brugeroplevelsen i tidligere versioner af Internet Explorer.

I forbindelse med både Windows 7 og Windows 8 var hun blandt andet ansvarlig for designet af brugergrænsefladen.

Derfor er det heller ikke overraskende, at hun tror på Windows 8-konceptet, men det er interessant, hvordan hun selv opfatter den skepsis, der har lydt i forhold til, hvorvidt Windows 8 også fungerer optimalt med mus og keyboard.

"Det var et meget klart valg at have begge miljøer. En finger vil aldrig erstatte musens præcision. Det vil altid være lettere at skrive på et tastatur, end det er på glas. Vi ønskede ikke, at du skulle tvinges til at træffe et valg," fortæller Julie Larson-Green til Technology Review. 

Man skal bare vænne sig til det

"Nogle har sagt, at det ikke er harmonisk, men når der går et stykke tid, hører vi ikke det. Det handler bare om at vænne sig til noget anderledes."

"Nogle mennesker, der tester det i en kortere periode, opdager måske ikke, hvor godt det er," siger hun.

Julie Larson-Green har også stået bag nogle af de store forandringer i Office, og hun mener derfor også, at hun med sikkerhed kan sige, at folk nok skal vænne sig til Windows 8 - hvis de bare giver sig tid til det.

Er det virkelig et forfejlet produkt?

"To dage til to uger er, hvad vi plejede at sige med Office, og det er det samme med Windows 8," lyder hendes bud over for Technology Review.

Delte meninger om Windows 8

Blandt kritikerne af Windows 8 er blandt andet brugervenlighedseksperten Jakob Nielsen, der mener, at det er et forfejlet produkt, ligesom flere af anmeldelserne i medierne har været noget lunkne.

Der er dog også mange, der synes godt om det nye Windows-koncept.

Eksempelvis har it-direktør Michael Munck fra Saxo Bank i gangsat udrulningen af Windows 8 i organisationen.

"Det kan umiddelbart godt være svært at se, hvordan ens eksisterende arbejdsplads med touch-skærme skal optimeres, men til gengæld er det nemt at se det på de bærbare devices," har han forklaret.

"Der er ingen tvivl om, at lige så snart Surface kommer, så er det i høj grad noget af det, vi vil kigge på til vores ansatte."

Læs også:

Windows-chefens exit: Den egentlige årsag

Fiasko eller succes: Her står Windows 8 en måned efter lanceringen

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S