Mange danskere risikerer skattesmæk for deres computer

Mange danskere, der har købt computer via bruttolønsordningen, risikerer at blive ramt af skattesmæk.

Artikel top billede

De mange danskere, der har købt deres computer og telefon gennem de særlige lønpakker på deres arbejde, risikerer et skattesmæk til næste år. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Ifølge avisen skyldes det den såkaldte multimedie-skat, der var gældende i 2010 og 2011, og som fik mange danskere til at købe computer over deres løn med en finansieringsperiode på mindst et år.

Ifølge et særligt regelsæt skal en computer købt over bruttolønsordningen beskattes med 50 procent af nyværdien om året.

Og det gælder ifølge avisen stadig, når lønreduktionen fra den gamle finansieringsordning udløber.

Det betyder, at man skal sørge for at få en klar aftale med sin arbejdsgiver o, hvad der skal ske med computeren, inden årets udgang, hvis man vil være sikker på at undgå et skattesmæk, skriver avisen.

Ellers risikerer man at komme til at betale den årlige skat af 50 procent af computerens nyværdi hver år, selv om computeren faktisk er betalt.

Revisionsfirmaet PwC peger over for avisen dog på, at de fleste ansatte har indgået aftale med arbejdsgiveren om, at de kan købe computeren, når finansieringsperioden udløber.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS