Mange danskere risikerer skattesmæk for deres computer

Mange danskere, der har købt computer via bruttolønsordningen, risikerer at blive ramt af skattesmæk.

Artikel top billede

De mange danskere, der har købt deres computer og telefon gennem de særlige lønpakker på deres arbejde, risikerer et skattesmæk til næste år. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Ifølge avisen skyldes det den såkaldte multimedie-skat, der var gældende i 2010 og 2011, og som fik mange danskere til at købe computer over deres løn med en finansieringsperiode på mindst et år.

Ifølge et særligt regelsæt skal en computer købt over bruttolønsordningen beskattes med 50 procent af nyværdien om året.

Og det gælder ifølge avisen stadig, når lønreduktionen fra den gamle finansieringsordning udløber.

Det betyder, at man skal sørge for at få en klar aftale med sin arbejdsgiver o, hvad der skal ske med computeren, inden årets udgang, hvis man vil være sikker på at undgå et skattesmæk, skriver avisen.

Ellers risikerer man at komme til at betale den årlige skat af 50 procent af computerens nyværdi hver år, selv om computeren faktisk er betalt.

Revisionsfirmaet PwC peger over for avisen dog på, at de fleste ansatte har indgået aftale med arbejdsgiveren om, at de kan købe computeren, når finansieringsperioden udløber.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S