Mange danskere risikerer skattesmæk for deres computer

Mange danskere, der har købt computer via bruttolønsordningen, risikerer at blive ramt af skattesmæk.

Artikel top billede

De mange danskere, der har købt deres computer og telefon gennem de særlige lønpakker på deres arbejde, risikerer et skattesmæk til næste år. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Ifølge avisen skyldes det den såkaldte multimedie-skat, der var gældende i 2010 og 2011, og som fik mange danskere til at købe computer over deres løn med en finansieringsperiode på mindst et år.

Ifølge et særligt regelsæt skal en computer købt over bruttolønsordningen beskattes med 50 procent af nyværdien om året.

Og det gælder ifølge avisen stadig, når lønreduktionen fra den gamle finansieringsordning udløber.

Det betyder, at man skal sørge for at få en klar aftale med sin arbejdsgiver o, hvad der skal ske med computeren, inden årets udgang, hvis man vil være sikker på at undgå et skattesmæk, skriver avisen.

Ellers risikerer man at komme til at betale den årlige skat af 50 procent af computerens nyværdi hver år, selv om computeren faktisk er betalt.

Revisionsfirmaet PwC peger over for avisen dog på, at de fleste ansatte har indgået aftale med arbejdsgiveren om, at de kan købe computeren, når finansieringsperioden udløber.

Læses lige nu

    Annonce

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network