Dansk selskab køber en ordentlig luns af KMD

En ny fond oprettet af KMD´s amerikanske kapitalfondsejere bliver delvist købt for tre-cifret millionbeløb af dansk selskab.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Verdensberømt tidligere HP-topchef ny formand for KMD.

Det danske pensionsselskab Sampension har netop investeret et trecifret millionbeløb i KMD.

Det meddeler pensionsselskabet i en pressemeddelelse.

KMD er egentligt ejet af den amerikanske kapitalfond Advent International, der købte KMD af ATP og EQT i oktober.

Men kapitalfonden har altså nu solgt en andel, der svarer til cirka 10 procent af KMD, oplyses Sampension, der i øvrigt har 300.000 medlemmer primært fra den statslige og kommunale sektor.

"KMD er en kvalitetsvirksomhed, der er markedsledende, har et godt cash-flow," begrunder Henrik Olejasz, der er investeringsdirektør i Sampension, blandt andet investeringen i meddelelsen.

Sampension oplyser til Computerworld, at investeringen på det tre-cifrede millionbeløb er bundet direkte op på KMD og pensionsselskabet derfor nu ejer 10 procent af KMD.

I forvejen har pensionsselskabet også ejerandele i Advent International.

Amerikanerne også glade

De ellers meget tavse amerikanske ejere er også blevet lokket til at udtale sig i meddelelsen.

"Vi er glade for at co-investere med Sampension, og vi ser frem til at arbejde sammen om at udvikle KMD til en endnu mere succesfuld forretning," udtaler en Fred Wakeman, der er Managing partner i Advent International.

Op til salget blev der gættet på en samlet salgspris for KMD på cirka syv milliarder kroner.

Den endelig sum er aldrig blevet offentliggjort.

KMD bekræfter i dag i en pressemeddelse, at Sampension er blevet medejer.

Desuden er Léo Apotheker udnævnt til ny bestyrelsesformand.

Læs også: Verdensberømt tidligere HP-topchef ny formand for KMD.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision