Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Dansk selskab køber en ordentlig luns af KMD

En ny fond oprettet af KMD´s amerikanske kapitalfondsejere bliver delvist købt for tre-cifret millionbeløb af dansk selskab.

Læs også: Verdensberømt tidligere HP-topchef ny formand for KMD.

Det danske pensionsselskab Sampension har netop investeret et trecifret millionbeløb i KMD.

Det meddeler pensionsselskabet i en pressemeddelelse.

KMD er egentligt ejet af den amerikanske kapitalfond Advent International, der købte KMD af ATP og EQT i oktober.

Men kapitalfonden har altså nu solgt en andel, der svarer til cirka 10 procent af KMD, oplyses Sampension, der i øvrigt har 300.000 medlemmer primært fra den statslige og kommunale sektor.

"KMD er en kvalitetsvirksomhed, der er markedsledende, har et godt cash-flow," begrunder Henrik Olejasz, der er investeringsdirektør i Sampension, blandt andet investeringen i meddelelsen.

Sampension oplyser til Computerworld, at investeringen på det tre-cifrede millionbeløb er bundet direkte op på KMD og pensionsselskabet derfor nu ejer 10 procent af KMD.

I forvejen har pensionsselskabet også ejerandele i Advent International.

Amerikanerne også glade

De ellers meget tavse amerikanske ejere er også blevet lokket til at udtale sig i meddelelsen.

"Vi er glade for at co-investere med Sampension, og vi ser frem til at arbejde sammen om at udvikle KMD til en endnu mere succesfuld forretning," udtaler en Fred Wakeman, der er Managing partner i Advent International.

Op til salget blev der gættet på en samlet salgspris for KMD på cirka syv milliarder kroner.

Den endelig sum er aldrig blevet offentliggjort.

KMD bekræfter i dag i en pressemeddelse, at Sampension er blevet medejer.

Desuden er Léo Apotheker udnævnt til ny bestyrelsesformand.

Læs også: Verdensberømt tidligere HP-topchef ny formand for KMD.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere