Vilde Vestas: Her er Vestas enorme supercomputer

Vestas besluttede for snart et år siden at investere et større beløb i en supercomputer. Se hvad den kan her.

Artikel top billede

Det kræver en voldsom computerkraft, hvis du virkelig vil have noget ud af big data. 

Og det vil Vestas.  

IBM Firestorm med 1.222 computere er svaret.

Alene driften af den svarer til alt andet it hos Vestas. Det er ikke så lidt - vindmøllevirksomheden har for eksempel omkring 2.500 servere.

"Det er noget af et maskinrum. som skal driftes, køles og hele tiden optimeres," siger selskabets CIO, Torben Bonde.

Kæmpe mængder data

Men der kommer også noget ud af de 2,6 petabyte data, supercomputeren jonglerer rundt med.

"Vi indsamler enorme mængder informationer fra vindmøllerne, vejret og andre måleenheder. Det bliver for eksempel brugt til at forudsige, hvordan vinden vil opføre sig på et helt specifikt område på 15 gange 15 meter," siger Torben Bonde, it-chef for Vestas.

Derved bliver der samlet kæmpe-mængder information ind om alt fra vind- og vejrdata til vedligholdelsesdata fra møllerne. 

Det er Firestormen, der håndterer de kæmpe mængder data, og de forskellige opgaver tager generelt et par timer at udføre.

Kunne tage uger før i tiden 

Det er dog en væsentlig forbedring, hvis man går omkring fire år tilbage, hvor Vestas første gang kastede sig ud i big data.

"Før kunne det jo tage uger, inden en stor opgave var færdiggjort. Det var en katastrofe, hvis sådan et job gik ned. Derfor skulle computerne, ligesom nu, være designet meget robust - hvis en disk faldt ud, så kørte den bare videre alligevel," siger han.

For omtrent et år siden investerede man et tocifret millionbeløb i den nye Firestorm.

På dette tidspunkt var det den tredjekraftigste supercomputer i erhvervsmæssige sammenhænge i verden. Og det krævede også lidt at få sat i søen.

"Det har krævet fuldt projektledelse fra start til slut for at få det her til at fungere. Det er jo et kæmpe-projekt, hvor vi har hevet ekstra eksterne konsulenter og interne folk ind, der kun har skullet beskæftige sig med det her område," siger Torben Bonde.

"Men det har helt sikkert været en god investering, så det er også noget, vi vil fortsætte med at holde et vågent øje med."

Læs også:

Danmark rykker ind på supercomputernes top.

Sådan arbejder Danmarks hurtigste computer.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job