Vilde Vestas: Her er Vestas enorme supercomputer

Vestas besluttede for snart et år siden at investere et større beløb i en supercomputer. Se hvad den kan her.

Artikel top billede

Det kræver en voldsom computerkraft, hvis du virkelig vil have noget ud af big data. 

Og det vil Vestas.  

IBM Firestorm med 1.222 computere er svaret.

Alene driften af den svarer til alt andet it hos Vestas. Det er ikke så lidt - vindmøllevirksomheden har for eksempel omkring 2.500 servere.

"Det er noget af et maskinrum. som skal driftes, køles og hele tiden optimeres," siger selskabets CIO, Torben Bonde.

Kæmpe mængder data

Men der kommer også noget ud af de 2,6 petabyte data, supercomputeren jonglerer rundt med.

"Vi indsamler enorme mængder informationer fra vindmøllerne, vejret og andre måleenheder. Det bliver for eksempel brugt til at forudsige, hvordan vinden vil opføre sig på et helt specifikt område på 15 gange 15 meter," siger Torben Bonde, it-chef for Vestas.

Derved bliver der samlet kæmpe-mængder information ind om alt fra vind- og vejrdata til vedligholdelsesdata fra møllerne. 

Det er Firestormen, der håndterer de kæmpe mængder data, og de forskellige opgaver tager generelt et par timer at udføre.

Kunne tage uger før i tiden 

Det er dog en væsentlig forbedring, hvis man går omkring fire år tilbage, hvor Vestas første gang kastede sig ud i big data.

"Før kunne det jo tage uger, inden en stor opgave var færdiggjort. Det var en katastrofe, hvis sådan et job gik ned. Derfor skulle computerne, ligesom nu, være designet meget robust - hvis en disk faldt ud, så kørte den bare videre alligevel," siger han.

For omtrent et år siden investerede man et tocifret millionbeløb i den nye Firestorm.

På dette tidspunkt var det den tredjekraftigste supercomputer i erhvervsmæssige sammenhænge i verden. Og det krævede også lidt at få sat i søen.

"Det har krævet fuldt projektledelse fra start til slut for at få det her til at fungere. Det er jo et kæmpe-projekt, hvor vi har hevet ekstra eksterne konsulenter og interne folk ind, der kun har skullet beskæftige sig med det her område," siger Torben Bonde.

"Men det har helt sikkert været en god investering, så det er også noget, vi vil fortsætte med at holde et vågent øje med."

Læs også:

Danmark rykker ind på supercomputernes top.

Sådan arbejder Danmarks hurtigste computer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S