Vilde Vestas: Her er Vestas enorme supercomputer

Vestas besluttede for snart et år siden at investere et større beløb i en supercomputer. Se hvad den kan her.

Artikel top billede

Det kræver en voldsom computerkraft, hvis du virkelig vil have noget ud af big data. 

Og det vil Vestas.  

IBM Firestorm med 1.222 computere er svaret.

Alene driften af den svarer til alt andet it hos Vestas. Det er ikke så lidt - vindmøllevirksomheden har for eksempel omkring 2.500 servere.

"Det er noget af et maskinrum. som skal driftes, køles og hele tiden optimeres," siger selskabets CIO, Torben Bonde.

Kæmpe mængder data

Men der kommer også noget ud af de 2,6 petabyte data, supercomputeren jonglerer rundt med.

"Vi indsamler enorme mængder informationer fra vindmøllerne, vejret og andre måleenheder. Det bliver for eksempel brugt til at forudsige, hvordan vinden vil opføre sig på et helt specifikt område på 15 gange 15 meter," siger Torben Bonde, it-chef for Vestas.

Derved bliver der samlet kæmpe-mængder information ind om alt fra vind- og vejrdata til vedligholdelsesdata fra møllerne. 

Det er Firestormen, der håndterer de kæmpe mængder data, og de forskellige opgaver tager generelt et par timer at udføre.

Kunne tage uger før i tiden 

Det er dog en væsentlig forbedring, hvis man går omkring fire år tilbage, hvor Vestas første gang kastede sig ud i big data.

"Før kunne det jo tage uger, inden en stor opgave var færdiggjort. Det var en katastrofe, hvis sådan et job gik ned. Derfor skulle computerne, ligesom nu, være designet meget robust - hvis en disk faldt ud, så kørte den bare videre alligevel," siger han.

For omtrent et år siden investerede man et tocifret millionbeløb i den nye Firestorm.

På dette tidspunkt var det den tredjekraftigste supercomputer i erhvervsmæssige sammenhænge i verden. Og det krævede også lidt at få sat i søen.

"Det har krævet fuldt projektledelse fra start til slut for at få det her til at fungere. Det er jo et kæmpe-projekt, hvor vi har hevet ekstra eksterne konsulenter og interne folk ind, der kun har skullet beskæftige sig med det her område," siger Torben Bonde.

"Men det har helt sikkert været en god investering, så det er også noget, vi vil fortsætte med at holde et vågent øje med."

Læs også:

Danmark rykker ind på supercomputernes top.

Sådan arbejder Danmarks hurtigste computer.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job