Dansk CIO: Dette it-område giver pengene 25 gange igen

CIO'en Torben Bonde fra Vestas mener, at der er særligt store gevinster at hente på et bestemt it-område.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Yde)

Læs også:

Vilde Vestas: Her er Vestas' enorme supercomputer

Det kan være svært at regne på, hvor meget værdi big data egentlig tilfører en virksomhed.

Men Torben Bonde, der er it-chef i Vestas, har dog et bud:

"Min egen tommelfingerregel er, at hvis du investerer én euro i almindelig it-drift, får du formodentlig én euro tilbage. Det handler jo bare om at holde lysende tændt." 

"Hvis du investerer én euro i at bygge forretningsprocesser op med it-løsninger, får du omkring fem euro tilbage," siger han og fortsætter:

"Men hvis du tager det sidste skridt, hvor du investerer én euro i at lave informationsteknologi til decideret 'customer offerings,' får du efter sigende mellem 10 og 50 euro tilbage. Jeg plejer at regne med 25."

Det er big data

Og det er netop, hvad big data er for Vestas' it-chef. 

"Normalt kan du ikke få noget ud af et kæmpe datamateriale på kryds og tværs. Men ved hjælp af analyseværktøjer, kan du begynde at se nogle mønstre."

"Det at komme op i de størrelser og arbejde med dem på den måde, det er virkelig big data for mig," siger han.

For Vestas er det egentlig ikke så meget vinden, der er interessant. Det er den energi, der kan bliver genereret fra vinden. 

"Vi kombinerer til forskel fra DMI vores vejrdata med målinger på de forskellige møller. Og det er jo her det bliver interessant for os, altså effekten og mønstre. Hvor stabil er vinden, hvordan påvirker den møllerne og så videre," fortæller Torben Bonde.

Show me the money

Informationerne og mønstrene tilbydes derefter Vestas' kunder. Det bliver for eksempel til 'Sitehunt', en service, hvor kunderne kan finde den helt optimale placering.

Selvom det er svært at lave en konkret business case omkring big data, så er han ikke i tvivl om gevinsten. 

"Det er ingen tvivl om, at det er der, pengene er."

Læs også:

Vilde Vestas: Her er Vestas' enorme supercomputer

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S