Årets it-fuser 2012: Vores image er belastet

Årets it-fuser 2012 er ikke synderligt stolt over at modtage vanæren som det værste it-projekt i år. Selskabet lover at stramme op.

Artikel top billede

Pressechef Kim Ege Møller hos CSC Danmark, it-fiaskoen Polsag fra CSC modtager Årets it-fuser med 41 procent af stemmerne. Hvordan har du det med det?

"Vi er naturligvis ikke stolte over at skulle modtage sådan en pris, som ingen selskaber drømmer om at modtage. Når det så er sagt, så kan vi berolige de næste modtagere med, at pressen behandler Årets it-fuser fair."

Nu har systemet kostet staten en halv milliard kroner. Hvor meget kan rigspolitiet forvente at få tilbagebetalt af den sum for et system, som aldrig blev leveret?

"Nu har vi jo indgået forlig, som blandt andet Computerworld har skrevet om tidligere.Og det er også det vigtigste råd til andre, der modtager sådan en pris: Det helt afgørende er at tage ansvar, og sikre at alle kommer bedst muligt videre, så man undgår de lange opslidende retssager. De parter, der har været med i Polsag kan trods alt være glade for, at der er fundet løsninger ud af den ærgerlige situation."

Hvad, mener du selv, er årets it-fuser i 2012?

"Vi vil ikke pege fingre af andre, men når man kigger på de seneste års vindere og kandidater, så er det alle sammen store offentlige it-projekter, som der lykkeligvis er stor åbenhed omkring. Men der er sikkert også værdige kandidater i det private erhvervsliv."

CSC har i de seneste år været gennem flere sager i de sidste par år med svindelsager, arbejdskonflikten mod Prosa og horrible regnskaber. Hvad skal der til for, at tingene vender for CSC?

"Det er ingen hemmelighed, at vores image er blevet ramt igennem de seneste år, og det løser vi nok ikke ved en reklamekampagne. Vores vej til et bedre image handler om at tage ansvar og undgå fejl, og dernæst lave succeser for kunderne. Det kræver, at vi hele tiden forbedrer vores organisation og arbejdsform. Det er vi i fuld gang med, og vi er her jo også om både ét og 10 år, og der har vi et bedre image."

CSC har også været nomineret i 2011 med Polsag, og Tinglysningen i 2010. Og nu vinder i 2012. Kan vi regne med jer igen i 2013?

"Nej, vi vil gøre alt for ikke at give konkurrenterne kamp til stregen om denne pris igen. Nu må det være nogle andres tur til at blive nomineret og vinde prisen. Der er sikkert nogen, der har fortjent det."

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S