Årets it-fuser 2012: Vores image er belastet

Årets it-fuser 2012 er ikke synderligt stolt over at modtage vanæren som det værste it-projekt i år. Selskabet lover at stramme op.

Artikel top billede

Pressechef Kim Ege Møller hos CSC Danmark, it-fiaskoen Polsag fra CSC modtager Årets it-fuser med 41 procent af stemmerne. Hvordan har du det med det?

"Vi er naturligvis ikke stolte over at skulle modtage sådan en pris, som ingen selskaber drømmer om at modtage. Når det så er sagt, så kan vi berolige de næste modtagere med, at pressen behandler Årets it-fuser fair."

Nu har systemet kostet staten en halv milliard kroner. Hvor meget kan rigspolitiet forvente at få tilbagebetalt af den sum for et system, som aldrig blev leveret?

"Nu har vi jo indgået forlig, som blandt andet Computerworld har skrevet om tidligere.Og det er også det vigtigste råd til andre, der modtager sådan en pris: Det helt afgørende er at tage ansvar, og sikre at alle kommer bedst muligt videre, så man undgår de lange opslidende retssager. De parter, der har været med i Polsag kan trods alt være glade for, at der er fundet løsninger ud af den ærgerlige situation."

Hvad, mener du selv, er årets it-fuser i 2012?

"Vi vil ikke pege fingre af andre, men når man kigger på de seneste års vindere og kandidater, så er det alle sammen store offentlige it-projekter, som der lykkeligvis er stor åbenhed omkring. Men der er sikkert også værdige kandidater i det private erhvervsliv."

CSC har i de seneste år været gennem flere sager i de sidste par år med svindelsager, arbejdskonflikten mod Prosa og horrible regnskaber. Hvad skal der til for, at tingene vender for CSC?

"Det er ingen hemmelighed, at vores image er blevet ramt igennem de seneste år, og det løser vi nok ikke ved en reklamekampagne. Vores vej til et bedre image handler om at tage ansvar og undgå fejl, og dernæst lave succeser for kunderne. Det kræver, at vi hele tiden forbedrer vores organisation og arbejdsform. Det er vi i fuld gang med, og vi er her jo også om både ét og 10 år, og der har vi et bedre image."

CSC har også været nomineret i 2011 med Polsag, og Tinglysningen i 2010. Og nu vinder i 2012. Kan vi regne med jer igen i 2013?

"Nej, vi vil gøre alt for ikke at give konkurrenterne kamp til stregen om denne pris igen. Nu må det være nogle andres tur til at blive nomineret og vinde prisen. Der er sikkert nogen, der har fortjent det."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics