Så vildt satser Samsung på smartphone-markedet

Den sydkoreanske mobilfabrikant Samsung havde et jubelår i 2012, men det bliver endnu vildere til næste år.

Artikel top billede

Samsung tog i foråret titlen som den mest sælgende mobil-virksomhed fra Nokia, og i efteråret blev selskabet udråbt som leverandøren af den mest sælgende smartphone

Og nu vil skal der for alvor kul under kedlerne på Samsungs mobilfabrikker

For næste år agter Samsung således, at løfte sit mobil-salg med 20 procent fra 420 millioner enheder i år til 510 millioner telefoner i 2013.

Af de mange hundrede millioner telefoner vil det sydkoreanske
selskab sælge 390 millioner af de profitable smartphones, mens de resterende 120 millioner vil være mere budgetvenlige mobiltelefoner.

Det skriver Techspot

Nummer fire er på vej

Med den halve milliard solgte mobiltelefoner overgår Samsung den groggy finske mobilmastodont Nokia, som på smartphone-markedet storsatser på sit partnerskab med Microsoft.

Samsung har for alvor fået vind i sejlene med sin Galaxy-serie, hvor især 2'eren og 3'eren er blevet vel modtaget af såvel kritikere som markedet.

På rygtebørsen forlyder det, at 4'eren er på vej i foråret 2013.  

SIdeløbende med sin satsninger til Android-markedet, vil  Samsung også fokusere på at udvikle telefoner til Windows 8 i et mobilmarked, der efterspørger mobilenheder, der kan håndtere det lynhurtige mobile bredbånd, LTE, som også går under navnet 4G.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland