Konsulenter scorede kassen på forlist it-projekt

Alene en foranalyse af det kuldsejlede it-projekt Polsag kostede angiveligt et to-cifret millionbeløb.

Artikel top billede

Læs også:

Så mange it-firmaer har forsøgt at redde CSC-projekt

Rigspolitiet har offentliggjort en rapport om det skandaleramte it-projekt Polsag.

Rapporten, der er udarbejdet af The Boston Consulting Group fra oktober 2011, afslører et forbrug på millioner og atter millioner af kroner til rådgivere og konsulenter.

Alene en post med navnet "foranalyse," som navnene Gartner og Rambøll kobles til i rapportens opgørelse over Polsag-udgifter, løber op i omkring 23 millioner kroner.

Udgiften blev afholdt i 2004.

54 millioner kroner til eksterne konsulenter

Det fremgår også af opgørelsen, at der blev brugt 47 millioner kroner til eksterne konsulenter frem til juni 2011.

Og i en anden fase af projektet blev brugt syv millioner kroner til eksterne konsulenter, fremgår det af rapporten, der i øvrigt selv er udarbejdet af et eksternt rådgivningsfirma.

Polsag kostede omkring en halv milliard kroner, men blev til sidst droppet, hvorved politiet samtidig gik glip af gevinster i omegnen af 900 millioner kroner.

Undervejs har et hav af konsulenthuse været inde og rådgive omkring projektet.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

    Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S