Konsulenter scorede kassen på forlist it-projekt

Alene en foranalyse af det kuldsejlede it-projekt Polsag kostede angiveligt et to-cifret millionbeløb.

Artikel top billede

Læs også:

Så mange it-firmaer har forsøgt at redde CSC-projekt

Rigspolitiet har offentliggjort en rapport om det skandaleramte it-projekt Polsag.

Rapporten, der er udarbejdet af The Boston Consulting Group fra oktober 2011, afslører et forbrug på millioner og atter millioner af kroner til rådgivere og konsulenter.

Alene en post med navnet "foranalyse," som navnene Gartner og Rambøll kobles til i rapportens opgørelse over Polsag-udgifter, løber op i omkring 23 millioner kroner.

Udgiften blev afholdt i 2004.

54 millioner kroner til eksterne konsulenter

Det fremgår også af opgørelsen, at der blev brugt 47 millioner kroner til eksterne konsulenter frem til juni 2011.

Og i en anden fase af projektet blev brugt syv millioner kroner til eksterne konsulenter, fremgår det af rapporten, der i øvrigt selv er udarbejdet af et eksternt rådgivningsfirma.

Polsag kostede omkring en halv milliard kroner, men blev til sidst droppet, hvorved politiet samtidig gik glip af gevinster i omegnen af 900 millioner kroner.

Undervejs har et hav af konsulenthuse været inde og rådgive omkring projektet.

Det kan du læse mere om her.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Jyske Bank

Datawarehouse-udvikler

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS