Konsulenter scorede kassen på forlist it-projekt

Alene en foranalyse af det kuldsejlede it-projekt Polsag kostede angiveligt et to-cifret millionbeløb.

Artikel top billede

Læs også:

Så mange it-firmaer har forsøgt at redde CSC-projekt

Rigspolitiet har offentliggjort en rapport om det skandaleramte it-projekt Polsag.

Rapporten, der er udarbejdet af The Boston Consulting Group fra oktober 2011, afslører et forbrug på millioner og atter millioner af kroner til rådgivere og konsulenter.

Alene en post med navnet "foranalyse," som navnene Gartner og Rambøll kobles til i rapportens opgørelse over Polsag-udgifter, løber op i omkring 23 millioner kroner.

Udgiften blev afholdt i 2004.

54 millioner kroner til eksterne konsulenter

Det fremgår også af opgørelsen, at der blev brugt 47 millioner kroner til eksterne konsulenter frem til juni 2011.

Og i en anden fase af projektet blev brugt syv millioner kroner til eksterne konsulenter, fremgår det af rapporten, der i øvrigt selv er udarbejdet af et eksternt rådgivningsfirma.

Polsag kostede omkring en halv milliard kroner, men blev til sidst droppet, hvorved politiet samtidig gik glip af gevinster i omegnen af 900 millioner kroner.

Undervejs har et hav af konsulenthuse været inde og rådgive omkring projektet.

Det kan du læse mere om her.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse