Så mange it-firmaer har forsøgt at redde CSC-projekt

En hel stribe af eksterne it-eksperter er gennem årene blevet kaldt for at forsøge at redde trådene ud på politiets store CSC-projekt.

Artikel top billede

Læs også:

Eksterne it-folk gennemhegler kikset CSC-projekt

Koks i CSC-system: Minister varsler ekstra regninger

It-rådgivningsfirma nummer mindst fem er nu igang med at hjælpe politiet med dets håbløse it-system Polsag, der er blevet både år forsinket og millioner af kroner dyrere end planlagt.

Dertil kommer at politifolk bruger en masse krudt på manuelt at taste oplysninger ind i eksisterende systemer i stedet for eksempel at patruljere på gaden.

Det nye it-rådgivningsfirma hedder Globeteam.

Det kan du læse mere om her.

Tre andre it-firmaer

Tidligere har it-rådgivningsfirmaet PA Consulting Group lavet en rapport tilbage i 2007, der advarede mod mulige problemer og faldgruber ved projektet.

I 2008 var [url=http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:lhXQNv3fdqgJ:www.prooffice.dk/site/News.aspx%3FNewsID%3D21+prooffice+polsag&cd=1&hl=da&ct=clnk&gl=dk]ProOffice[/url] inde over systemet. Og i august 2009 bad Rigspolitiet firmaet The Boston Consulting Group om at "gennemføre et eksternt konsulentreview af det samlede POLSAG program".

Her vurderede rådgivningsfirmaet blandt andet "at CSC Danmark A/S er i stand til at levere et system, som opfylder de kvalitetskrav, der er fastsat i kontrakten". 

Det fjerde it-konsulenthus, Peak Consulting Group, var inde over det skandaleramte politi-projekt fra foråret 2009 til efteråret 2010.

Her var fokus på test af forskellige dele af systemet. 

Netop nu er Polsag ramt af så store problemer, at man har besluttet at stoppe en planlagt udrulning til Midt - og Vestjyllands politikreds.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect