Så mange it-firmaer har forsøgt at redde CSC-projekt

En hel stribe af eksterne it-eksperter er gennem årene blevet kaldt for at forsøge at redde trådene ud på politiets store CSC-projekt.

Artikel top billede

Læs også:

Eksterne it-folk gennemhegler kikset CSC-projekt

Koks i CSC-system: Minister varsler ekstra regninger

It-rådgivningsfirma nummer mindst fem er nu igang med at hjælpe politiet med dets håbløse it-system Polsag, der er blevet både år forsinket og millioner af kroner dyrere end planlagt.

Dertil kommer at politifolk bruger en masse krudt på manuelt at taste oplysninger ind i eksisterende systemer i stedet for eksempel at patruljere på gaden.

Det nye it-rådgivningsfirma hedder Globeteam.

Det kan du læse mere om her.

Tre andre it-firmaer

Tidligere har it-rådgivningsfirmaet PA Consulting Group lavet en rapport tilbage i 2007, der advarede mod mulige problemer og faldgruber ved projektet.

I 2008 var [url=http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:lhXQNv3fdqgJ:www.prooffice.dk/site/News.aspx%3FNewsID%3D21+prooffice+polsag&cd=1&hl=da&ct=clnk&gl=dk]ProOffice[/url] inde over systemet. Og i august 2009 bad Rigspolitiet firmaet The Boston Consulting Group om at "gennemføre et eksternt konsulentreview af det samlede POLSAG program".

Her vurderede rådgivningsfirmaet blandt andet "at CSC Danmark A/S er i stand til at levere et system, som opfylder de kvalitetskrav, der er fastsat i kontrakten". 

Det fjerde it-konsulenthus, Peak Consulting Group, var inde over det skandaleramte politi-projekt fra foråret 2009 til efteråret 2010.

Her var fokus på test af forskellige dele af systemet. 

Netop nu er Polsag ramt af så store problemer, at man har besluttet at stoppe en planlagt udrulning til Midt - og Vestjyllands politikreds.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse