Så mange it-firmaer har forsøgt at redde CSC-projekt

En hel stribe af eksterne it-eksperter er gennem årene blevet kaldt for at forsøge at redde trådene ud på politiets store CSC-projekt.

Artikel top billede

Læs også:

Eksterne it-folk gennemhegler kikset CSC-projekt

Koks i CSC-system: Minister varsler ekstra regninger

It-rådgivningsfirma nummer mindst fem er nu igang med at hjælpe politiet med dets håbløse it-system Polsag, der er blevet både år forsinket og millioner af kroner dyrere end planlagt.

Dertil kommer at politifolk bruger en masse krudt på manuelt at taste oplysninger ind i eksisterende systemer i stedet for eksempel at patruljere på gaden.

Det nye it-rådgivningsfirma hedder Globeteam.

Det kan du læse mere om her.

Tre andre it-firmaer

Tidligere har it-rådgivningsfirmaet PA Consulting Group lavet en rapport tilbage i 2007, der advarede mod mulige problemer og faldgruber ved projektet.

I 2008 var [url=http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:lhXQNv3fdqgJ:www.prooffice.dk/site/News.aspx%3FNewsID%3D21+prooffice+polsag&cd=1&hl=da&ct=clnk&gl=dk]ProOffice[/url] inde over systemet. Og i august 2009 bad Rigspolitiet firmaet The Boston Consulting Group om at "gennemføre et eksternt konsulentreview af det samlede POLSAG program".

Her vurderede rådgivningsfirmaet blandt andet "at CSC Danmark A/S er i stand til at levere et system, som opfylder de kvalitetskrav, der er fastsat i kontrakten". 

Det fjerde it-konsulenthus, Peak Consulting Group, var inde over det skandaleramte politi-projekt fra foråret 2009 til efteråret 2010.

Her var fokus på test af forskellige dele af systemet. 

Netop nu er Polsag ramt af så store problemer, at man har besluttet at stoppe en planlagt udrulning til Midt - og Vestjyllands politikreds.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S