Stor retssag mellem staten og dansk tele-rigmand i gang

Retssagen om flere hundrede millioner kroner mellem staten og dansk telemand skydes i gang ved Østre Landsret. Se her, hvad der er på spil i den store sag.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk teleselskab raser over statens Tetra-udbud

Tele-rigmand vinder slag i milliard-opgør mod staten

I dag klokken 09:30 starter et retsligt slagsmål om 363 millioner kroner.

Virksomheden Tetrastar med Hans Damm i spidsen mødes nu mod staten i Østre Landsret.

Her skal det afklares, hvorvidt staten skal betale Tetrastar kompensation på godt 362 millioner kroner.

"Tetrastar har ret til kompensation. Vi mener, at der er tale om ekspropriation, som strider mod grundloven," mener Hans Damm.

Stridens omdrejningspunkt er et offentligt udbud fra 2007.

Vinderen af udbuddet fik rettigheden til det danske Sikkerhedsnet (SINE), der til daglig benyttes af blandt andet politiet, Beredskabsstyrelsen og Hjemmeværnet til at føre krypterede samtaler.

Hans Damm mener, at udbuddet var afgjort på forhånd. Og at konsekvensen for det tabte udbud er et kæmpe økonomisk tab samt en misset chance for at få en produktreference, der skulle bruges til udenlandske fremstød.

Konkurrenten fik hele kagen

I 2001 sikrede Hans Damm sig én ud af de to licenser til at drive Tetra-nettet i Danmark.

Han investerede i de efterfølgende år et tocifret millionbeløb at udbygge netværket.

Men i 2007 valgte Folketinget at samle alle beredskabstjenester til at anvende det samme net i SINE-nettet. Her tabte Tetrastar udbuddet til Dansk Beredskabskommunikation.

"Vi vil have erstatning, fordi vi har opbygget et net, som vi efterfølgende skulle lægge ned igen," siger Hans Damm.

Hans Damm mener, at udbuddet var afgjort på forhånd så konkurrenten Dansk Radiokommunikation med Motorola i ejerkredsen vandt udbuddet.

"Staten har konfiskeret vores kundegrundlag ved at indføre den tvangstilslutningslov, som de vedtog i forbindelse med SINE-nettet," siger han.

Hans Damm: Sagen er uoverskuelig

Selvom retssagen nu skydes i gang efter et langt tilløb, så ligger en endelig afgørelse langt ude i fremtiden.

"Jeg kan ikke se en ende på det her og nu. Det hedder Østre Landsret ved første instans, og vi ved jo ikke, hvad udfaldet bliver, og om staten vil appellere den til højesteret, hvis de taber sagen," vurderer Hans Damm.

Den sønderjyske tele-rigmand ærgrer sig samtidig over, at det tabte udbud ikke kan bruges som løftestang til, at etablere flere projekter i udlandet.

"Vi drømte om, at vi kunne bruge det danske udbud til at skabe et dansk referenceprojekt, der igen kunne skabe større projekter i udlandet," siger Hans Damm og afslutter:

"I stedet skal vi bruge vores tid og kræfter på at kæmpe mod den danske stat for at modtage erstatning, for alt det vi byggede op, og spildte vores penge på."

Læs også:
Dansk teleselskab raser over statens Tetra-udbud

Tele-rigmand vinder slag i milliard-opgør mod staten

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job