Stor retssag mellem staten og dansk tele-rigmand i gang

Retssagen om flere hundrede millioner kroner mellem staten og dansk telemand skydes i gang ved Østre Landsret. Se her, hvad der er på spil i den store sag.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk teleselskab raser over statens Tetra-udbud

Tele-rigmand vinder slag i milliard-opgør mod staten

I dag klokken 09:30 starter et retsligt slagsmål om 363 millioner kroner.

Virksomheden Tetrastar med Hans Damm i spidsen mødes nu mod staten i Østre Landsret.

Her skal det afklares, hvorvidt staten skal betale Tetrastar kompensation på godt 362 millioner kroner.

"Tetrastar har ret til kompensation. Vi mener, at der er tale om ekspropriation, som strider mod grundloven," mener Hans Damm.

Stridens omdrejningspunkt er et offentligt udbud fra 2007.

Vinderen af udbuddet fik rettigheden til det danske Sikkerhedsnet (SINE), der til daglig benyttes af blandt andet politiet, Beredskabsstyrelsen og Hjemmeværnet til at føre krypterede samtaler.

Hans Damm mener, at udbuddet var afgjort på forhånd. Og at konsekvensen for det tabte udbud er et kæmpe økonomisk tab samt en misset chance for at få en produktreference, der skulle bruges til udenlandske fremstød.

Konkurrenten fik hele kagen

I 2001 sikrede Hans Damm sig én ud af de to licenser til at drive Tetra-nettet i Danmark.

Han investerede i de efterfølgende år et tocifret millionbeløb at udbygge netværket.

Men i 2007 valgte Folketinget at samle alle beredskabstjenester til at anvende det samme net i SINE-nettet. Her tabte Tetrastar udbuddet til Dansk Beredskabskommunikation.

"Vi vil have erstatning, fordi vi har opbygget et net, som vi efterfølgende skulle lægge ned igen," siger Hans Damm.

Hans Damm mener, at udbuddet var afgjort på forhånd så konkurrenten Dansk Radiokommunikation med Motorola i ejerkredsen vandt udbuddet.

"Staten har konfiskeret vores kundegrundlag ved at indføre den tvangstilslutningslov, som de vedtog i forbindelse med SINE-nettet," siger han.

Hans Damm: Sagen er uoverskuelig

Selvom retssagen nu skydes i gang efter et langt tilløb, så ligger en endelig afgørelse langt ude i fremtiden.

"Jeg kan ikke se en ende på det her og nu. Det hedder Østre Landsret ved første instans, og vi ved jo ikke, hvad udfaldet bliver, og om staten vil appellere den til højesteret, hvis de taber sagen," vurderer Hans Damm.

Den sønderjyske tele-rigmand ærgrer sig samtidig over, at det tabte udbud ikke kan bruges som løftestang til, at etablere flere projekter i udlandet.

"Vi drømte om, at vi kunne bruge det danske udbud til at skabe et dansk referenceprojekt, der igen kunne skabe større projekter i udlandet," siger Hans Damm og afslutter:

"I stedet skal vi bruge vores tid og kræfter på at kæmpe mod den danske stat for at modtage erstatning, for alt det vi byggede op, og spildte vores penge på."

Læs også:
Dansk teleselskab raser over statens Tetra-udbud

Tele-rigmand vinder slag i milliard-opgør mod staten

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S