Stor retssag mellem staten og dansk tele-rigmand i gang

Retssagen om flere hundrede millioner kroner mellem staten og dansk telemand skydes i gang ved Østre Landsret. Se her, hvad der er på spil i den store sag.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk teleselskab raser over statens Tetra-udbud

Tele-rigmand vinder slag i milliard-opgør mod staten

I dag klokken 09:30 starter et retsligt slagsmål om 363 millioner kroner.

Virksomheden Tetrastar med Hans Damm i spidsen mødes nu mod staten i Østre Landsret.

Her skal det afklares, hvorvidt staten skal betale Tetrastar kompensation på godt 362 millioner kroner.

"Tetrastar har ret til kompensation. Vi mener, at der er tale om ekspropriation, som strider mod grundloven," mener Hans Damm.

Stridens omdrejningspunkt er et offentligt udbud fra 2007.

Vinderen af udbuddet fik rettigheden til det danske Sikkerhedsnet (SINE), der til daglig benyttes af blandt andet politiet, Beredskabsstyrelsen og Hjemmeværnet til at føre krypterede samtaler.

Hans Damm mener, at udbuddet var afgjort på forhånd. Og at konsekvensen for det tabte udbud er et kæmpe økonomisk tab samt en misset chance for at få en produktreference, der skulle bruges til udenlandske fremstød.

Konkurrenten fik hele kagen

I 2001 sikrede Hans Damm sig én ud af de to licenser til at drive Tetra-nettet i Danmark.

Han investerede i de efterfølgende år et tocifret millionbeløb at udbygge netværket.

Men i 2007 valgte Folketinget at samle alle beredskabstjenester til at anvende det samme net i SINE-nettet. Her tabte Tetrastar udbuddet til Dansk Beredskabskommunikation.

"Vi vil have erstatning, fordi vi har opbygget et net, som vi efterfølgende skulle lægge ned igen," siger Hans Damm.

Hans Damm mener, at udbuddet var afgjort på forhånd så konkurrenten Dansk Radiokommunikation med Motorola i ejerkredsen vandt udbuddet.

"Staten har konfiskeret vores kundegrundlag ved at indføre den tvangstilslutningslov, som de vedtog i forbindelse med SINE-nettet," siger han.

Hans Damm: Sagen er uoverskuelig

Selvom retssagen nu skydes i gang efter et langt tilløb, så ligger en endelig afgørelse langt ude i fremtiden.

"Jeg kan ikke se en ende på det her og nu. Det hedder Østre Landsret ved første instans, og vi ved jo ikke, hvad udfaldet bliver, og om staten vil appellere den til højesteret, hvis de taber sagen," vurderer Hans Damm.

Den sønderjyske tele-rigmand ærgrer sig samtidig over, at det tabte udbud ikke kan bruges som løftestang til, at etablere flere projekter i udlandet.

"Vi drømte om, at vi kunne bruge det danske udbud til at skabe et dansk referenceprojekt, der igen kunne skabe større projekter i udlandet," siger Hans Damm og afslutter:

"I stedet skal vi bruge vores tid og kræfter på at kæmpe mod den danske stat for at modtage erstatning, for alt det vi byggede op, og spildte vores penge på."

Læs også:
Dansk teleselskab raser over statens Tetra-udbud

Tele-rigmand vinder slag i milliard-opgør mod staten

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub