Dansk fiberselskab anmeldt til politiet

Et dansk fiberselskab er blevet anmeldt til politiet. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Forbrugerombudsmanden har meldt fiberselskabet Dansk Bredbånd til politiet.

Baggrunden for politianmeldelsen er en markedsføringskampagne i perioden fra januar til marts 2012, hvor Dansk Bredbånd reklamerede for en triple-play-løsning med tv, telefoni og internet med en oplyst månedspris.

Men Dansk Bredbånd havde ikke oplyst kunderne om mindsteprisen - den pris som kunderne som minimum samlet kom til at betale for abonnementet, hvilket er et krav ifølge markedsføringslovens paragraf 13.

Det skriver Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

Betaler 50.000 kroner

Efter politianmeldelsen har Dansk Bredbånd erkendt lovovertrædelsen.

Ifølge Forbrugerombudsmandens hjemmeside er selskabet indstillet på at betale bøden på 50.000 kroner.

Undladelsen af oplysninger om den samlede pris - også kendt som mindsteprisen - i sidste års triple-play-tilbud er ikke den eneste gang, at Dansk Bredbånd har været på kant med markedsføringsloven.

Blandt andet i 2009 blev Dansk Bredbånd politianmeldt for mangelfuld markedsføring og måtte året efter slippe 150.000 kroner i bøde.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S