Dansk fiberselskab anmeldt til politiet

Et dansk fiberselskab er blevet anmeldt til politiet. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Forbrugerombudsmanden har meldt fiberselskabet Dansk Bredbånd til politiet.

Baggrunden for politianmeldelsen er en markedsføringskampagne i perioden fra januar til marts 2012, hvor Dansk Bredbånd reklamerede for en triple-play-løsning med tv, telefoni og internet med en oplyst månedspris.

Men Dansk Bredbånd havde ikke oplyst kunderne om mindsteprisen - den pris som kunderne som minimum samlet kom til at betale for abonnementet, hvilket er et krav ifølge markedsføringslovens paragraf 13.

Det skriver Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

Betaler 50.000 kroner

Efter politianmeldelsen har Dansk Bredbånd erkendt lovovertrædelsen.

Ifølge Forbrugerombudsmandens hjemmeside er selskabet indstillet på at betale bøden på 50.000 kroner.

Undladelsen af oplysninger om den samlede pris - også kendt som mindsteprisen - i sidste års triple-play-tilbud er ikke den eneste gang, at Dansk Bredbånd har været på kant med markedsføringsloven.

Blandt andet i 2009 blev Dansk Bredbånd politianmeldt for mangelfuld markedsføring og måtte året efter slippe 150.000 kroner i bøde.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland