Dansk kommune vil tvangs-slukke ansattes pc'er

Tusindvis af computere er tændte om natten til ingen verdens nytte. Det skal nyt software sætte en stopper for i stor dansk kommune.

Artikel top billede

Københavns Kommune har et problem med tændte computere om natten.

Derfor udbyder kommunen nu en software-løsning, der kan slukke op mod 5.000 computere, når de kommunale medarbejdere er gået hjem for at holde fyraften.

Det fremgår af det udbudsmateriale, som Københavns Kommune har udsendt i går, hvor kontraktsummen er angivet til at ligge på omkring 1,3 millioner kroner eksklusiv moms.

I udbudsmaterialet angiver Københavns Kommune, at tildelingskriteriet for kontrakten er laveste pris.

Derfor gør kommunen det

Udbuddet skal ses i lyset af, at kommunen forsøger at reducere sin strømregning, ligesom slukke-softwaren skal nedbringe CO2-udslippet fra de københavnske pc'er, der bare står tændt for ingen verdens skyld.

"Det er estimeret, at 25 procent af de 5.000 computere står tændte på grund af et faktisk behov, mens 75 procent svarende til omkring 3.750 computere bare ikke er blevet slukkede," skriver kommunen i sit udbudsmateriale.

Med udbuddet vil kommunen sørge for, at alle ubrugte, men tændte computere, vil blive slukket automatisk klokken 20 indtil klokken seks om morgenen.

Kan få dispensation

I udbudsmaterialet angiver kommunen, at alle tilbud skal være afleveret senest den 14. januar.

Når softwaren er indkøbt er det målet, at alle computere bliver slukkede om natten. De kommunale medarbejdere i København kan dog søge Koncernservice om dispensation til at lade en pc'er eller flere stå tændte natten over.

Københavns Kommune har fået de første leverandørforespørgsler på allerede eksisterende software.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S