Dansk kommune vil tvangs-slukke ansattes pc'er

Tusindvis af computere er tændte om natten til ingen verdens nytte. Det skal nyt software sætte en stopper for i stor dansk kommune.

Artikel top billede

Københavns Kommune har et problem med tændte computere om natten.

Derfor udbyder kommunen nu en software-løsning, der kan slukke op mod 5.000 computere, når de kommunale medarbejdere er gået hjem for at holde fyraften.

Det fremgår af det udbudsmateriale, som Københavns Kommune har udsendt i går, hvor kontraktsummen er angivet til at ligge på omkring 1,3 millioner kroner eksklusiv moms.

I udbudsmaterialet angiver Københavns Kommune, at tildelingskriteriet for kontrakten er laveste pris.

Derfor gør kommunen det

Udbuddet skal ses i lyset af, at kommunen forsøger at reducere sin strømregning, ligesom slukke-softwaren skal nedbringe CO2-udslippet fra de københavnske pc'er, der bare står tændt for ingen verdens skyld.

"Det er estimeret, at 25 procent af de 5.000 computere står tændte på grund af et faktisk behov, mens 75 procent svarende til omkring 3.750 computere bare ikke er blevet slukkede," skriver kommunen i sit udbudsmateriale.

Med udbuddet vil kommunen sørge for, at alle ubrugte, men tændte computere, vil blive slukket automatisk klokken 20 indtil klokken seks om morgenen.

Kan få dispensation

I udbudsmaterialet angiver kommunen, at alle tilbud skal være afleveret senest den 14. januar.

Når softwaren er indkøbt er det målet, at alle computere bliver slukkede om natten. De kommunale medarbejdere i København kan dog søge Koncernservice om dispensation til at lade en pc'er eller flere stå tændte natten over.

Københavns Kommune har fået de første leverandørforespørgsler på allerede eksisterende software.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S