Dansk kommune vil tvangs-slukke ansattes pc'er

Tusindvis af computere er tændte om natten til ingen verdens nytte. Det skal nyt software sætte en stopper for i stor dansk kommune.

Artikel top billede

Københavns Kommune har et problem med tændte computere om natten.

Derfor udbyder kommunen nu en software-løsning, der kan slukke op mod 5.000 computere, når de kommunale medarbejdere er gået hjem for at holde fyraften.

Det fremgår af det udbudsmateriale, som Københavns Kommune har udsendt i går, hvor kontraktsummen er angivet til at ligge på omkring 1,3 millioner kroner eksklusiv moms.

I udbudsmaterialet angiver Københavns Kommune, at tildelingskriteriet for kontrakten er laveste pris.

Derfor gør kommunen det

Udbuddet skal ses i lyset af, at kommunen forsøger at reducere sin strømregning, ligesom slukke-softwaren skal nedbringe CO2-udslippet fra de københavnske pc'er, der bare står tændt for ingen verdens skyld.

"Det er estimeret, at 25 procent af de 5.000 computere står tændte på grund af et faktisk behov, mens 75 procent svarende til omkring 3.750 computere bare ikke er blevet slukkede," skriver kommunen i sit udbudsmateriale.

Med udbuddet vil kommunen sørge for, at alle ubrugte, men tændte computere, vil blive slukket automatisk klokken 20 indtil klokken seks om morgenen.

Kan få dispensation

I udbudsmaterialet angiver kommunen, at alle tilbud skal være afleveret senest den 14. januar.

Når softwaren er indkøbt er det målet, at alle computere bliver slukkede om natten. De kommunale medarbejdere i København kan dog søge Koncernservice om dispensation til at lade en pc'er eller flere stå tændte natten over.

Københavns Kommune har fået de første leverandørforespørgsler på allerede eksisterende software.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS