Helt vildt: Her er alle de nye smartphone-brugere 2013

Selvom antallet af smartphones vil boome i 2013, så er der også et stigende antal brugere, der slet ikke benytter deres smartphone til at gå på nettet med.

Artikel top billede

Læs også:

Smartphone-krigen spidser til: Kan koste producenter livet

Computerworld News Service: Det årlige salg af smartphones forventes af Deloitte for første gang at nå op over en milliard enheder på verdensplan i 2013.

Det betyder, at det samlede antal smartphones i brug sidst på året vil være i nærheden af to milliarder.

Selvom den generelle brug af smartphones vil stige, så vil også antallet af brugere, som kun benytter deres smartphones grundlæggende funktioner som telefonsamtale, sms og kamera, stige.

I 2012 var det kun 79 procent af alle ejere af en smartphone i Storbritannien, der brugte den til at gå på internettet. Sådan vil det sandsynligvis også være i 2013.

Deloitte estimerer i en ny rapport, at flere hundrede millioner smartphone-ejere i år slet ikke vil have et data-abonnement. Faktisk vil en ud af fem aldrig eller kun sjældent (defineret som mindre end en gang om ugen) gå på internettet via deres smartphone i 2013.

Derfor bruger mange ikke alle funktioner

Grundene til at bruge smartphones som almindelige mobiltelefoner inkluderer begrænset funktionalitet ved de billigere modeller og brugte produkter samt manglende interesse blandt brugerne for at anvende de "smarte" funktioner.

Deloitte henviser også til manglende forståelse af eller råd til dataforbrug samt fraværet af egnet infrastruktur såsom mobilt bredbånd eller Wi-Fi i visse dele af verden som mulige grunde til lavt dataforbrug.

"Smartphones har været en forrygende succes, hvilket sandsynligvis vil fortsætte i 2013. Men selvom leverancerne og antallet af smartphones i brug fortsat vil stige, så vil de sandsynligvis blive anvendt på forskellige måder af forskellige brugere," skriver Deloitte.

"Man bør ikke se smartphone-ejere som en ensartet størrelse. Selv på tværs af den samme model er det sandsynligt, at anvendelsen varierer væsentligt."

En vigtig overvejelse for app-udviklere

Deloitte påpeger, at det er afgørende for enhver virksomhed med en "mobil-orienteret strategi" at forstå forskelligheden både blandt smartphones og deres ejere.

En mobil-orienteret strategi er nødt til at respektere mangfoldigheden blandt smartphone-brugerne og anerkende, at der er et stort antal af dem, der enten ikke ønsker eller ikke er i stand til på grund af begrænset økonomi eller viden at anvende deres smartphone til data.

Samtidig bør app-udviklerne overveje nøje, hvor de lægger deres kræfter, da ejere af billigere eller ældre smartphones sandsynligvis ikke har noget væsentligt personligt budget til køb af apps. 

Det kan gøre dem mindre interesserede i at besøge app-butikker, advarer Deloitte.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også: 

Smartphone-krigen spidser til: Kan koste producenter livet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse