Helt vildt: Her er alle de nye smartphone-brugere 2013

Selvom antallet af smartphones vil boome i 2013, så er der også et stigende antal brugere, der slet ikke benytter deres smartphone til at gå på nettet med.

Artikel top billede

Læs også:

Smartphone-krigen spidser til: Kan koste producenter livet

Computerworld News Service: Det årlige salg af smartphones forventes af Deloitte for første gang at nå op over en milliard enheder på verdensplan i 2013.

Det betyder, at det samlede antal smartphones i brug sidst på året vil være i nærheden af to milliarder.

Selvom den generelle brug af smartphones vil stige, så vil også antallet af brugere, som kun benytter deres smartphones grundlæggende funktioner som telefonsamtale, sms og kamera, stige.

I 2012 var det kun 79 procent af alle ejere af en smartphone i Storbritannien, der brugte den til at gå på internettet. Sådan vil det sandsynligvis også være i 2013.

Deloitte estimerer i en ny rapport, at flere hundrede millioner smartphone-ejere i år slet ikke vil have et data-abonnement. Faktisk vil en ud af fem aldrig eller kun sjældent (defineret som mindre end en gang om ugen) gå på internettet via deres smartphone i 2013.

Derfor bruger mange ikke alle funktioner

Grundene til at bruge smartphones som almindelige mobiltelefoner inkluderer begrænset funktionalitet ved de billigere modeller og brugte produkter samt manglende interesse blandt brugerne for at anvende de "smarte" funktioner.

Deloitte henviser også til manglende forståelse af eller råd til dataforbrug samt fraværet af egnet infrastruktur såsom mobilt bredbånd eller Wi-Fi i visse dele af verden som mulige grunde til lavt dataforbrug.

"Smartphones har været en forrygende succes, hvilket sandsynligvis vil fortsætte i 2013. Men selvom leverancerne og antallet af smartphones i brug fortsat vil stige, så vil de sandsynligvis blive anvendt på forskellige måder af forskellige brugere," skriver Deloitte.

"Man bør ikke se smartphone-ejere som en ensartet størrelse. Selv på tværs af den samme model er det sandsynligt, at anvendelsen varierer væsentligt."

En vigtig overvejelse for app-udviklere

Deloitte påpeger, at det er afgørende for enhver virksomhed med en "mobil-orienteret strategi" at forstå forskelligheden både blandt smartphones og deres ejere.

En mobil-orienteret strategi er nødt til at respektere mangfoldigheden blandt smartphone-brugerne og anerkende, at der er et stort antal af dem, der enten ikke ønsker eller ikke er i stand til på grund af begrænset økonomi eller viden at anvende deres smartphone til data.

Samtidig bør app-udviklerne overveje nøje, hvor de lægger deres kræfter, da ejere af billigere eller ældre smartphones sandsynligvis ikke har noget væsentligt personligt budget til køb af apps. 

Det kan gøre dem mindre interesserede i at besøge app-butikker, advarer Deloitte.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også: 

Smartphone-krigen spidser til: Kan koste producenter livet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job