Zuckerberg er en af verdens værste direktører

Facebooks direktør Mark Zuckerberg kandiderer med sin "hættetrøje-attitude" til at være blandt verdens værste administrerende direktører, mener professor.

Artikel top billede

Facebooks stifter og administrerende direktør, Mark Zuckerberg.

For få år siden strøg Facebook-stifter Mark Zuckerberg helt til tops som årets person hos magasinet Time.

Nu blander han sig i toppen igen, men dog i en anden og lidet flatterende sammenhæng.

For Facebook-milliardæren røg med nød og næppe lige uden for Top fem-listen over de værste direktører i verden, mener  Dartmouth Colleges erhvervsprofessor, Sydney Finkelstein, fra New Hampshire i USA.

Direktøren bag onlinespil-firmaet Zynga, Marc Pincus, ryger derimod ind som nummer fire på top fem-listen over de værste direktører, hvor Brian Dunn fra elektronikkæden Best Buy ligger som nummer et foran Aubrey McClendon (Chesapeake Energy), Andrea Jung (Avon) på tredjelpladsen.

Rodrigo Rato (Bankia) havner på femtepladsen efter Zynga-direktøren.

Det skriver IDG News Service.

Sløset hættetrøje-mentalitet

Professorens rangering af de såkaldte fem værste administrerende direktører er blandt andet udarbejdet ud fra kriterier som "tvivlsomme forretningsbeslutninger" og "styringsmetoder".

Og Sydney Finkelstein giver i forbindelse med lanceringen af sin tredje årlige liste over de værste direktører verbale slag mod Facebook-direktør Mark Zuckerbergs "hættetrøje-mentalitet".

"Der er intet galt med ingeniørattituden med at være forelsket i sine teknikere og skaberne af teknologien, men når det kommer til at køre et multimilliard dollar-selskab, så bliver man nødt til at opføre sig på en bestemt måde," lyder kritikken fra Sydney Finkelstein.

Her fremhæver han så, at der har været gentagende eksempler på, at Mark Zuckerberg ikke har udvist den fornødne respekt over for aktionærer, investorer og andre forretningsforbindelser som eksempelvis Google, Apple og Cisco.

Derudover påpeger professoren også, at Facebook har været for langsom til at hoppe med på den mobile bølge.

Fejlslagen mobilstrategi og stort underskud

Derimod har Facebooks noget vakkelvorne børsintroduktion trods et massivt hype ikke været grunden til, at Mark Zuckerberg bliver nævnt i forbindelse med lanceringen af listen.  

Mangler mobilstrategi

Også manglen på mobilforståelse fremhæver Sydney Finkelstein som årsagen til, at Zynga-direktør Marc Pincus som den eneste deciderede it-direktør ryger ind på top fem-listen over de værste direktører i verden.

Her fremhæver han, at Zyngas køb af OMGPOP titl at booste mobilsalget var alt for dyrt - omkring fire gange OMGPOP's omsætning - hvor flagskibsproduktet 'Draw Something' ikke har været patenteret og derfor nemt for konkurrenterne at kopiere.

Samtidig måtte Zynga indkassere et tab på 300 millioner kroner i tredje kvartal, hvor også knap en million ud af fire millioner betalende brugere stod af Zynga-spillene.

"Du kan være en fantastisk iværksætter, men det er altså ikke det samme som at være en god administrerende direktør," har Sydney Finkelstein forklaret i et interview.

Udover Marc Pincus' placering på top fem-listen og verbale lussinger til Mark Zuckerberg, så får også Groupons administrerende direktør, Andrew Mason, nogle hård ord med på vejen.

Det skyldes, at Andrew Mason i lighed med Mark Zuckerberg udviser lidt for meget drengerøvsattitude med et produkt, som ikke er unikt ifølge Sydney Finkelstein.

Du kan på Forbes' blog se Sydney Finkelstein lange sine bredsider ud til Marcus Pincus, Mark Zuckerberg og Andrew Mason.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos