Staten overvejer brug af Java i NemID

Inden for få uger vil Digitaliseringsstyrelsen tage beslutning om, hvorvidt NemID-login til fire millioner danskere skal køre videre på Java-platformen.

Artikel top billede

Inden for få uger vil Digitaliseringsstyrelsen melde ud, hvorvidt styrelsen agter at frigøre danskernes NemID-login fra Java-platformen.

Det fortæller Souschef i Digitaliseringsstyrelsen og ansvarlig for NemID, Charlotte Jacoby.

"Ligesom vi løbende kigger på sikkerhed, kigger vi også på den teknologiske udvikling for at se, om det er muligt at løsrive NemID fra Java-platformen, og jeg regner med, at vi tager beslutningen i denne måned," forklarer Charlotte Jacoby til Computerworld.   

Problemet med mobil NemID

Hun understreget samtidigt, at denne udmelding intet har at gøre med sidste uges kritiske sårbarheder i Java-platformen. Eller de store sårbarheder, der blev fundet i Java for et halvt års tid siden.

"Der konstateres jævnligt sårbarheder på alle platforme - også i Java - og vi træffer altså ikke beslutningen på dag-til-dag-hændelser, som vi så med Java i sidste uge," siger Charlotte Jacoby.

Souschefen fra Digitaliseringsstyrelsen fremhæver derimod det mobile NemID som en af hovedårsagerne til, at Digitaliseringsstyrelsen siden foråret 2012 har arbejdet på et proof-of-concept til en eventuel frigørelse af NemID fra Java.

Problemet med det mobile NemID er nemlig, at det er afhængigt af Java-appletter for at kunne blive afviklet korrekt, hvilket indtil videre ikke har været muligt at få integreret på danskernes smartphones.

Falder på plads om lidt

Hvor langt Digitaliseringsstyrelsen er kommet med sit proof-of-concept og hvilke andre platforme, der er i spil, som eventuelle afløsere for Java-platformen, ønsker hun ikke at udtale sig om på nuværende tidspunkt.

"Vi melder formentlig noget ud sidst på måneden," lyder det fra Charlotte Jacoby.

Hun siger dog i forbindelse med sidste uges 0-dagssårbarhed i Java 7, at hun er glad over, at Java-leverandøren Oracle var så relativ hurtigt på banen med en rettelse til Java 7.

"Vi kan ikke bare skifte platformen ud, og vi har indtil videre haft tillid til, at NemID kan køre sikkert på Java," siger Charlotte Jacoby.

Ukendt beløb

Hvad skal der egentlig til, før Digitaliseringsstyrelsen beslutter sig for at skifte Java ud med en anden platform?

"Der er mange hensyn, der skal overvejes. Sikkerhed er ikke det eneste. Der er jo også sårbarheder i eksempelvis Windows-platformen, og vi kan ikke bare skifte til en platform, der altid vil være sikker," lyder det fra Charlotte Jacoby.

Hun har i skrivende stund noget svar på, hvor meget et eventuelt platformsskifte vil koste for staten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice