Dette kommer til at afgøre Ubuntus smartphone-succes

Open source-styresystemet Ubuntu er på vej til din telefon. Men har det overhovedet en chance?

Artikel top billede

Læs også:

Se Samsungs ældre Google-mobil få et skud Ubuntu Linux

Nu kommer Ubuntu til smartphones - se det her

Ubuntu-stifter i København: Din telefon skal være en tynd klient

Styresystemet Ubuntu er på vej til mobilen.

Platformen fra open source-folket dumper ned i et marked, som domineres af Android og iOS, og hvor Microsoft kæmper en brav kamp for at bide sig fast på verdens smarte mobiler.

Men trods den skarpe konkurrence, dømmes Ubuntu ikke ude fra starten.

"Det bliver en hård kamp, for der er jo knap nok plads til dem, der allerede er på markedet i dag," siger Torben Rune, direktør i Netplan, som leverer rådgivning indenfor it og telekommunikation.

"Men det, der er det interessante ved en mobilplatform, er det økosystem, der ligger til grund for den."

Her er vejen til succes

Han peger på, at netop opbygningen af et økosystem, i form af programmer og apps, er ensbetydende med succes.

"Ubuntu-platformen til pc har et fornuftigt økosystem, der betyder, at der kommer applikationer, men det er stadigvæk ikke en platform, der kan måle sig med Microsofts pc-platform," vurderer han.

Mobilplatformen er dog lidt anderledes end pc-verdenen.

"Mange af de leverandører, der udvikler applikationer til Android, som også er et open source-produkt, kan hurtigt understøtte Ubuntu, men det afhænger også meget af, hvordan telefon-producenterne modtager platformen. Hvis der ikke er telefoner, så kommer programmerne heller ikke," lyder Torben Runes analyse.

Hvor stor indflydelse vurderer du, at Ubuntus telefonprodukt kan få på markedet?

"Det bliver ikke en nem vej, og i min bevidsthed bliver Ubuntu-platformen nok et niche-produkt, som funktionelt kan matche Android, men som vil leve i skyggen af Android."

"Det handler helt basalt om penge, så udviklerne kan få dækket deres udvikling. Og det kan blive svært for et niche-produkt at stampe dem op af jorden."

Ubuntu-stifteren Mark Shuttleworth viste i øvrigt selv systemet frem på CES-messen, der løb af stablen i sidste uge.

Det kan du se på nedenstående video.

Læs også:

Se Samsungs ældre Google-mobil få et skud Ubuntu Linux

Nu kommer Ubuntu til smartphones - se det her

Ubuntu-stifter i København: Din telefon skal være en tynd klient

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

Bornholm

KMD A/S

Senior Test Manager

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job