Nu kommer Ubuntu til smartphones - se det her

Den kommende udgave af Ubuntu til smartphones vil kunne køre på en række enheder og kommer med flere interessante funktioner.

Artikel top billede

Læs også:

Disse hardware-nyheder kan du glæde dig til i 2013

Computerworld News Service: Canonical er på vej med en udgave af Ubuntu til smartphones.

Selskabet har til hensigt at markedsføre styresystemet til smartphones overfor telefonproducenterne og mobilselskaberne som et alternativ til Android.

Ingen teleselskaber eller telefonproducenter har endnu offentliggjort planer om at lancere en Ubuntu-telefon.

Man kan dog godt regne med, at de første Ubuntu-smartphones kommer på markedet sidst i 2013 eller først i 2014, udtaler Canonicals stifter, Mark Shuttleworth, ved en pressekonference, hvor han introducerede det nye mobilstyresystem.

Canonical har før porteret Ubuntu til andet end pc'er og servere. For et år siden lancerede selskabet en udgave ved navn Ubuntu TV, der kan køre på internetfjernsyn, såkaldte smart-tv.

Canonical estimerer, at Ubuntu allerede kører på over 20 millioner desktop-pc'er, og både Asus, Dell, Hewlett-Packard og Lenovo sælger da også computere med Ubuntu præinstalleret.

Med smartphone-udgaven tilbyder Canonical nu ét enkelt styresystem til stort set alle digitale medie-apparater i hjemmet.

Skal være bedre end Android

Ligesom det enormt populære Android er også denne udgave af Ubuntu baseret på open source-styresystemet Linux.

Til forskel fra Android er Ubuntu dog ikke afhængig af Java Virtual Machine, hvilket ifølge Canonical vil øge ydeevnen på smartphones med Ubuntu i forhold til smartphones med Android.

Selskabet fremhæver også Androids problem med fragmentering, hvor de forskellige hardwareproducenter tilbyder hver deres tilpassede udgaver af styresystemet.

Canonical lover at vedligeholde kodebasen til mange forskellige mobilplatforme.

Sådan ser styresystemet ud

Styresystemets design er nyskabende  i og med at hvert hjørne af berøringsskærmen kan bruges til at navigere i systemet.

Svirper man for eksempel tommelfingeren ind over skærmen fra venstre side, får man vist sine apps. Svirper man nedad fra toppen af skærmen, får man søgningsfunktionen frem.

Ubuntu til smartphones vil på udvalgt hardware også gøre det muligt at tilslutte en ekstern skærm i fuld størrelse, så man potentielt kan bruge sin smartphone som desktop-pc.

Styresystemet er kompatibelt med mange Android board support packages (BSP'er), hvilket er samlinger af konfigurations-indstillinger til telefonhardware.

Dermed vil Ubuntu til smartphones være klar til at køre på mange eksisterende chipsæt, der på nuværende tidspunkt kører Android. Det vil endda fungere på både x86- og ARM-baserede processorer.

Video: Sådan fungerer Ubuntu på smartphonen

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Disse hardware-nyheder kan du glæde dig til i 2013

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job