Nu kommer Ubuntu til smartphones - se det her

Den kommende udgave af Ubuntu til smartphones vil kunne køre på en række enheder og kommer med flere interessante funktioner.

Artikel top billede

Læs også:

Disse hardware-nyheder kan du glæde dig til i 2013

Computerworld News Service: Canonical er på vej med en udgave af Ubuntu til smartphones.

Selskabet har til hensigt at markedsføre styresystemet til smartphones overfor telefonproducenterne og mobilselskaberne som et alternativ til Android.

Ingen teleselskaber eller telefonproducenter har endnu offentliggjort planer om at lancere en Ubuntu-telefon.

Man kan dog godt regne med, at de første Ubuntu-smartphones kommer på markedet sidst i 2013 eller først i 2014, udtaler Canonicals stifter, Mark Shuttleworth, ved en pressekonference, hvor han introducerede det nye mobilstyresystem.

Canonical har før porteret Ubuntu til andet end pc'er og servere. For et år siden lancerede selskabet en udgave ved navn Ubuntu TV, der kan køre på internetfjernsyn, såkaldte smart-tv.

Canonical estimerer, at Ubuntu allerede kører på over 20 millioner desktop-pc'er, og både Asus, Dell, Hewlett-Packard og Lenovo sælger da også computere med Ubuntu præinstalleret.

Med smartphone-udgaven tilbyder Canonical nu ét enkelt styresystem til stort set alle digitale medie-apparater i hjemmet.

Skal være bedre end Android

Ligesom det enormt populære Android er også denne udgave af Ubuntu baseret på open source-styresystemet Linux.

Til forskel fra Android er Ubuntu dog ikke afhængig af Java Virtual Machine, hvilket ifølge Canonical vil øge ydeevnen på smartphones med Ubuntu i forhold til smartphones med Android.

Selskabet fremhæver også Androids problem med fragmentering, hvor de forskellige hardwareproducenter tilbyder hver deres tilpassede udgaver af styresystemet.

Canonical lover at vedligeholde kodebasen til mange forskellige mobilplatforme.

Sådan ser styresystemet ud

Styresystemets design er nyskabende  i og med at hvert hjørne af berøringsskærmen kan bruges til at navigere i systemet.

Svirper man for eksempel tommelfingeren ind over skærmen fra venstre side, får man vist sine apps. Svirper man nedad fra toppen af skærmen, får man søgningsfunktionen frem.

Ubuntu til smartphones vil på udvalgt hardware også gøre det muligt at tilslutte en ekstern skærm i fuld størrelse, så man potentielt kan bruge sin smartphone som desktop-pc.

Styresystemet er kompatibelt med mange Android board support packages (BSP'er), hvilket er samlinger af konfigurations-indstillinger til telefonhardware.

Dermed vil Ubuntu til smartphones være klar til at køre på mange eksisterende chipsæt, der på nuværende tidspunkt kører Android. Det vil endda fungere på både x86- og ARM-baserede processorer.

Video: Sådan fungerer Ubuntu på smartphonen

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Disse hardware-nyheder kan du glæde dig til i 2013

Læses lige nu

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S