Derfor er dit website bare et lille fnug på nettet

Ved du, hvor mange hjemmesider der findes i verden? Eller hvilken mail-klient, der er den mest populære? Få svarene her.

Artikel top billede

Din arbejdsgiver har med meget stor sandsynlighed en hjemmeside.

Den er formentlig firmaets vigtigste tilstedeværelse på internettet og måske ligefrem det digitale centrum for hele selskabets digitale ansigt.

Dig og din arbejdsgiver skal bare vide, at det er nemt at drukne i alle de andre hjemmesider, for der er sørme også andre, der har fået samme ide med at oprette en af de der websites.

Faktisk findes der omkring 650 millioner hjemmesider på internettet, som omkring 2,4 milliarder af jordens syv milliarder mennesker har adgang til.

Knap halvdelen af de en million mest populære sites kommer fra USA,

Det skriver netovervågnings-selskabet Pingdom, som har indsamlet alle mulige mere eller mindre relevante datasæt og informationer om internettet fra forskellige kilder i 2012. 

2,2 milliarder email-brugere

Pingdoms indhentede tal viser blandt andet også, at der findes 2,2 milliarder email-brugere på verdensplan, som sender omkring 144 milliarder emails om dagen, hvoraf 89 milliarder er virksomhedsmails.

Her er det måske lidt overraskende, at Mail i Apples iOS-styresystem er den mest udbredte email-klient i verden med en markedsandel på 35,6 procent, mens Microsofts Outlook kommer haltende efter på andenpladsen med en markedsandel på 20,14 procent.

Med 425 millioner Gmail-brugere er Googles webmail dog den klart mest brugte email-service med både Hotmail og Yahoo Mail som tætte konkurrenter.

Samtidig oplyser Pingdom om, at 68,8 procent af al e-mailtrafik er spam, og halvdelen af disse junkmails vil uopfordret have os til at købe medicin på nettet.

Løgn, forbandet løgn og statistik

0,22 procent af alle mails skal du for Guds skyld ikke klikke på, da de ifølge Pingdoms dataindsamling indeholder forsøg på phishing-angreb.

En webserver over dem alle

På den mere tekniske front er der én webserver, der basker dem alle.

Det drejer sig om Apache, som i 2009 var den første software, der hostede mere end 100 millioner websites.

Trods et lille fald i markedsandelen, sidder Apache i dag på 63 procent af markedet ifølge Pingdom, mens Microsoft-teknologi kører omkring 20 procent af alle hjemmesider. 

Husk et gran salt

IDC-analytiker Anders Elbak har kigget Pingdoms talmateriale igennem.

Han mener, at man godt kan tage de mange datasæt med et vist gran salt.

"I oversigten er der brugt mange forskellige kilder, og det kan være meget svært at sammenligne kilder på kryds og tværs, altså det kan være svært at undgå metode-fejl," forklarer han.

Han peger på, at datasættene omkring iOS' Mail-klient, som værende den mest udbredte mail-klient, kan være tvivlsomme, da Android med Gmail har den største markedsandel af smartphones.

"Men det viser jo også en tendens om, at mail har flyttet sig fra de traditionelle pc'er til at blive mobil," siger Anders Elbak.

IDC-analytikeren mener derimod ikke, at der er begået bevist vold mod talmaterialet i form af at blive tæsket så mange gange igennem, at det til sidst er klar til at vise hvad som helst. 

"Som Mark Twain sagde, så findes der løgn, forbandet løgn og statistik, og det kan være farligt at bruge tal forkert. Umiddelbart mener jeg dog, at mange af tallene i denne oversigt virker plausible," vurderer Anders Elbak.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S