Nedbruds-hattrick knockouter en stribe danske nyhedssider

Berlingske Media er for tredje gang på en halv uge ramt af it-uheld. En lang række nyhedssider er i sort.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk CIO ramt af to store nedbrud på 48 timer

En lang række af Berlingske Medias internetsites som eksempelvis B.T., sporten.dk, Berlingske Tidende og Business.dk er tirsdag formiddag gået i sort på nettet.

Det skyldes formentlig en overbelastet firewall, oplyser CIO hos Berlingske Media, Morten Viktor.

"Det, jeg kan sige, er, at vi nu har forbindelse ud af huset. Det virker som om, at det kun er indgående trafik, der er blokeret for," sier Morten Viktor. 

Stor outsourcing-aftale

Berlingske Media er et eksempel på andengenerations outsourcing, hvor store dele af it-drift og services håndteres af en ekstern leverandør. 

Berlingske har i løbet af de sidste par år skiftet fra CSC til den indiske it-gigant HCL, der også har ansvaret for den nedbrudsramte firewall.

"Det er ret irriterende," siger Morten Viktor om det nye problem.

Berlingskes nettrafik går igennem den fejlramte firewall, som befinder sig et sted på Amager ved København.

"Når man besøger vores sites, så foregår det i Danmark," siger it-direktøren.

"Men firewallen er simpelhen overbelastet," siger han.  

Ukendt fejl

Hvorfor firewallen er overbelastet, ved han ikke i øjeblikket.

"Jeg tør ikke afskrive hverken det ene eller det andet lige nu," siger han.

Morten Viktor fortæller, at han ikke har grund til at tro, at koncernen er under angreb.

"Man tænker jo straks, om det er et DoS- eller DDoS-angreb, der er rettet mod os, og det kan man jo aldrig vide, men jeg har ingen grund til at tro det," siger Morten Viktor.

Han fortæller, at både leverandøren og Berlingskes egne folk arbejder intensivt på at løse problemet. Egentlig er det leverandørens ansvar, men "vi er temmelig forhippede på at få det løst," siger Morten Viktor.

Dermed er Berlingske Medier nede igen, efter Berlingske-koncernen for nyligt var ude i et dobbelt-nedbrud på få dage.

Opdateret: Berlingskes sites var tilbage online tirsdag omkring klokken 11.40. 

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job