Nedbruds-hattrick knockouter en stribe danske nyhedssider

Berlingske Media er for tredje gang på en halv uge ramt af it-uheld. En lang række nyhedssider er i sort.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk CIO ramt af to store nedbrud på 48 timer

En lang række af Berlingske Medias internetsites som eksempelvis B.T., sporten.dk, Berlingske Tidende og Business.dk er tirsdag formiddag gået i sort på nettet.

Det skyldes formentlig en overbelastet firewall, oplyser CIO hos Berlingske Media, Morten Viktor.

"Det, jeg kan sige, er, at vi nu har forbindelse ud af huset. Det virker som om, at det kun er indgående trafik, der er blokeret for," sier Morten Viktor. 

Stor outsourcing-aftale

Berlingske Media er et eksempel på andengenerations outsourcing, hvor store dele af it-drift og services håndteres af en ekstern leverandør. 

Berlingske har i løbet af de sidste par år skiftet fra CSC til den indiske it-gigant HCL, der også har ansvaret for den nedbrudsramte firewall.

"Det er ret irriterende," siger Morten Viktor om det nye problem.

Berlingskes nettrafik går igennem den fejlramte firewall, som befinder sig et sted på Amager ved København.

"Når man besøger vores sites, så foregår det i Danmark," siger it-direktøren.

"Men firewallen er simpelhen overbelastet," siger han.  

Ukendt fejl

Hvorfor firewallen er overbelastet, ved han ikke i øjeblikket.

"Jeg tør ikke afskrive hverken det ene eller det andet lige nu," siger han.

Morten Viktor fortæller, at han ikke har grund til at tro, at koncernen er under angreb.

"Man tænker jo straks, om det er et DoS- eller DDoS-angreb, der er rettet mod os, og det kan man jo aldrig vide, men jeg har ingen grund til at tro det," siger Morten Viktor.

Han fortæller, at både leverandøren og Berlingskes egne folk arbejder intensivt på at løse problemet. Egentlig er det leverandørens ansvar, men "vi er temmelig forhippede på at få det løst," siger Morten Viktor.

Dermed er Berlingske Medier nede igen, efter Berlingske-koncernen for nyligt var ude i et dobbelt-nedbrud på få dage.

Opdateret: Berlingskes sites var tilbage online tirsdag omkring klokken 11.40. 

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland