Dansk CIO ramt af to store nedbrud på 48 timer

I løbet af 48 timer oplevede it-direktøren hos Berlingske Media både at miste al strøm i timevis og hele DNS-konfigurationen til de største websites.

Artikel top billede

Læs også:

It-direktør fra Berlingske får international toppost

Google: Angribere forsøger at overtage din konto 

"Det må selvfølgelig ikke ske."

Det siger Morten Viktor, der er it-direktør hos Berlingske Media, om et stort nedbrud i slutningen af sidste uge. 

Her oplevede mediekoncernen, at nogle af dens aviser på nettet, business.dk og b.dk, var helt i sort i halvanden time fredag eftermiddag. Det største medie, BT, var dog ikke ramt af miseren. 

Årsagen til nedbruddet var en menneskelig fejl, som skete i Holland hos Berlingskes outsourcing-leverandør, den indiske it-servicekæmpe HCL.

Slettede hele DNS'en

"Der skete en menneskelig fejl, hvor hele DNS'en blev overskrevet. Og når man overskriver hele DNS'en, så kan vi ikke engang reetablere ved at pege på en 'teknisk uheld - vi beklager'-side," siger Morten Viktor.

Det skyldes, at hele DNS-opsætningen ifølge it-direktøren er nødt til at blive re-konfigureret.

Han fortæller, at Berlingske Media trods outsourcing af ansvar og drift af firmaets it-services har folk, som hurtigt fandt årsagen til fejlen og bød ind på en løsning.

Løsningen var at rulle tilbage ved hjælp af backup, så den rigtige konfiguration igen kom i drift, så firmaets nedbrudsramte sites igen dukkede op på nettet.

"De to sites var nede i halvanden time. Og det må jo ikke ske sådan noget, siger Morten Viktor.

Omgik procedure manuelt

Han fortæller, at den menneskelige fejl i form af total-overskrivningen skete, fordi en medarbejder omgik en af de ellers mange procedurer, som skal forhindre utilsigtede ændringer.

"Vi har mange procedurer, og de bliver også overholdt. Men når et menneske går ind og manuelt overskriver DNS'en ved en fejl, er det svært at gardere sig 100 procent imod," siger han.

Uheldet skete ifølge it-direktøren i forbindelse med en anden ændring, som skulle udføres omkring en ny opdatering.

Morten Viktor oplyser, at firmaet hver uge får udført masser af ændringer, uden der plejer at ske uheld.

Han fortæller også, at Berlingske gennem firmaets Service Level Agreement (SLA) regner med at få lidt ud af leverandøren efter det kedelige DNS-uheld. 

"Det er manglende performance. Vores site er nede i for lang tid. Det duer ikke, at vores site er nede i halvanden time. Det er ikke godt," siger Morten Viktor, der også dagen før var ramt af uheld, som påvirkede it-driften.

Uden strøm i halvt døgn

Torsdag kunne alle medarbejdere i Pilestræde i København nemlig intet foretage sig før langt opad dagen. 

Det skyldtes, at strømmen fra el-forsyningsselskabet Dong røg i løbet af natten. Strømafbrydelsen varede så længe, at alt, hvad der hedder nødstrømsforsyning, for længst var brugt op, da Dong fiksede problemet. 

"Det er ikke første gang, det sker, og det havde faktisk ikke noget med it at gøre. Vi forsøgte desperat at gøre noget ved det, men uden strøm var der ikke så meget, vi kunne gøre," Morten Viktor. 

Heldig outsourcing

Berlingske Media har som tidligere fortalt outsourcet langt det meste it til forskellige leverandører. 

Derfor blev serverne med mediefirmaets netaviser ikke berørt, ligesom ansatte med strøm på den bærbare og en telefon med internetforbindelse kunne koble op til firmaets cloud-baserede arbejdsværktøjer. 

"Netværket virkede ikke, men vores sites og produktionsmiljøer kørte fortsat," siger Morten Viktor. 

Men de ansatte skulle nok beholde jakken på, for ifølge Morten Viktor stod pumperne til centralvarmen også stille i de mange timer hvor strømafbrydelsen stod på. 

"Der var ingenting som virkede i huset," siger it-direktøren, som tilføjer, at strømmen kom tilbage omkring frokosttid torsdag.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S