Sådan har TDC det med ikke at være med i ny alliance

Danmarks største televirksomhed forholder sig nu til nyligt annonceret alliance mellem fire andre teleselskaber.

Artikel top billede

Læs også:

Nyt bredbånds-forslag efterlader TDC på sidelinjen

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Det mener ministeren om TDC's bredbånds-bøn

TDC vil gerne være en del af det samarbejdet som Telenor, Telia, GlobalConnect og 3 har annonceret.

Udmeldingen kommer efter, at Danmarks største teleselskab i blev placeret på sidelinjen af Telenor, Telia, GlobalConnect og 3.

De fire selskaber udsendte en pressemeddelelse, hvor der blev fremlagt et forslag til, hvordan udbredelsen af acceptable hastigheder på bredbånd skal etableres i yderområderne.

Er det et samarbejde, som TDC er villig til at indgå i?

"Generelt har teleselskaberne et fint samarbejde, når vi på lige vilkår lejer os ind på hinandens master. Det samarbejde ser vi gerne udviklet. Men konkurrencen i forhold til slutbrugeren skal bibeholdes," svarer Rasmus Avnskjold, der er presserådgiver ved TDC i en mail til Computerworld.

TDC: Forslagene er næsten ens
TDC mener ikke, at Telenor, Telia, GlobalConnect og 3's forslag om at gå sammen om at dele etableringsomkostningerne ligger langt fra TDC's eget forslag.

TDC foreslår oprettelsen af en statsfond på omkring 250 til 350 millioner kroner, der skal kanalise midler til etablering af master og netværk i yderområderne.

Hvad mener TDC om det nye forslag stillet af de andre selskaber?

"Indtil videre har vi kun pressemeddelelsen at forholde os til. Det mest konkrete er forslaget om muligheden for i fællesskab at sætte nye master op." skriver Rasmus Avnskjold og fortsætter:

"Det ligger jo ikke så langt fra vores forslag om, at der stiftes et selskab til at stå for finansieringen af de master, som åbenlyst vil være en underskudsforretning,"

TDC understregede samtidigt i sit eget forslag, at det ikke er muligt, at etablere acceptabelt bredbånd i yderområderne på nuværende markedsvilkår.

Læs også:

Nyt bredbånds-forslag efterlader TDC på sidelinjen

TDC: Sådan kan vi få bredbånd til Danmarks yderområder

Det mener ministeren om TDC's bredbånds-bøn

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil