Danmark skal have lynhurtige bredbåndsbyer

Udvalgte danske byer skal have bredbåndshastigheder, der rykker for vildt, ligesom blandt andet et Google-forsøg i USA, lyder et forslag.

Artikel top billede

I USA vil man i hver af de 50 stater have mindst et område eller by med gigabit bredbåndsforbindelser.

Således har den amerikanske regering netop lanceret en såkaldt Gigabit-city målsætning, ifølge Forbes.

Målet skal nås ved at bredbåndsudbydere, regeringen og lokale kræfter går sammen om at møde "The Gigabit City Challenge," som målsætningen omtales.

Også Google pusler med et forsøg med lynhurtige bredbåndsbyer.

Og fornyligmeddelte Googles CEO Lary Page så, at forsøgene på ingen måde er en "hobby" for it-giganten. Selskabet mener det alvorligt.

I verdens mægtigste land har præsident Barack Obama desuden søsat en stribe digitale initiativer, hvor hurtig bredbånd er et must. Det gælder blandt andet digitale tjenester inden for uddannelse og sundhed

Dansk Energi: Ja, tak
Hos Dansk Energi, der repræsenterer fiberbranchen, er man begejstret for initiativerne og ønsker det samme afprøvet herhjemme.

"Udmeldingen fra USA er interessant, fordi de hæver barren for visionerne og fokuserer på fremtidens muligheder," udtaler chefkonsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Herhjemme i andedammen har der været for meget fokus på "den korte bane og navlepilleri, og for lidt på morgendagens digitale innovation", mener han.

Der er dog en række steder i landet, hvor man er godt igang og peger på Varde og Tranum.

Regeringen forventes at komme med et bredbåndsudspil i løbet af foråret.

Regeringespartiet S har allerede fremsat sine tanker på området i eget bredbåndsudspil. Det udspil fik imidlertid kritik af Itek under Dansk Industri.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job