Danmark skal have lynhurtige bredbåndsbyer

Udvalgte danske byer skal have bredbåndshastigheder, der rykker for vildt, ligesom blandt andet et Google-forsøg i USA, lyder et forslag.

Artikel top billede

I USA vil man i hver af de 50 stater have mindst et område eller by med gigabit bredbåndsforbindelser.

Således har den amerikanske regering netop lanceret en såkaldt Gigabit-city målsætning, ifølge Forbes.

Målet skal nås ved at bredbåndsudbydere, regeringen og lokale kræfter går sammen om at møde "The Gigabit City Challenge," som målsætningen omtales.

Også Google pusler med et forsøg med lynhurtige bredbåndsbyer.

Og fornyligmeddelte Googles CEO Lary Page så, at forsøgene på ingen måde er en "hobby" for it-giganten. Selskabet mener det alvorligt.

I verdens mægtigste land har præsident Barack Obama desuden søsat en stribe digitale initiativer, hvor hurtig bredbånd er et must. Det gælder blandt andet digitale tjenester inden for uddannelse og sundhed

Dansk Energi: Ja, tak
Hos Dansk Energi, der repræsenterer fiberbranchen, er man begejstret for initiativerne og ønsker det samme afprøvet herhjemme.

"Udmeldingen fra USA er interessant, fordi de hæver barren for visionerne og fokuserer på fremtidens muligheder," udtaler chefkonsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Herhjemme i andedammen har der været for meget fokus på "den korte bane og navlepilleri, og for lidt på morgendagens digitale innovation", mener han.

Der er dog en række steder i landet, hvor man er godt igang og peger på Varde og Tranum.

Regeringen forventes at komme med et bredbåndsudspil i løbet af foråret.

Regeringespartiet S har allerede fremsat sine tanker på området i eget bredbåndsudspil. Det udspil fik imidlertid kritik af Itek under Dansk Industri.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos