Danmark skal have lynhurtige bredbåndsbyer

Udvalgte danske byer skal have bredbåndshastigheder, der rykker for vildt, ligesom blandt andet et Google-forsøg i USA, lyder et forslag.

Artikel top billede

I USA vil man i hver af de 50 stater have mindst et område eller by med gigabit bredbåndsforbindelser.

Således har den amerikanske regering netop lanceret en såkaldt Gigabit-city målsætning, ifølge Forbes.

Målet skal nås ved at bredbåndsudbydere, regeringen og lokale kræfter går sammen om at møde "The Gigabit City Challenge," som målsætningen omtales.

Også Google pusler med et forsøg med lynhurtige bredbåndsbyer.

Og fornyligmeddelte Googles CEO Lary Page så, at forsøgene på ingen måde er en "hobby" for it-giganten. Selskabet mener det alvorligt.

I verdens mægtigste land har præsident Barack Obama desuden søsat en stribe digitale initiativer, hvor hurtig bredbånd er et must. Det gælder blandt andet digitale tjenester inden for uddannelse og sundhed

Dansk Energi: Ja, tak
Hos Dansk Energi, der repræsenterer fiberbranchen, er man begejstret for initiativerne og ønsker det samme afprøvet herhjemme.

"Udmeldingen fra USA er interessant, fordi de hæver barren for visionerne og fokuserer på fremtidens muligheder," udtaler chefkonsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Herhjemme i andedammen har der været for meget fokus på "den korte bane og navlepilleri, og for lidt på morgendagens digitale innovation", mener han.

Der er dog en række steder i landet, hvor man er godt igang og peger på Varde og Tranum.

Regeringen forventes at komme med et bredbåndsudspil i løbet af foråret.

Regeringespartiet S har allerede fremsat sine tanker på området i eget bredbåndsudspil. Det udspil fik imidlertid kritik af Itek under Dansk Industri.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS