Danmark skal have lynhurtige bredbåndsbyer

Udvalgte danske byer skal have bredbåndshastigheder, der rykker for vildt, ligesom blandt andet et Google-forsøg i USA, lyder et forslag.

Artikel top billede

I USA vil man i hver af de 50 stater have mindst et område eller by med gigabit bredbåndsforbindelser.

Således har den amerikanske regering netop lanceret en såkaldt Gigabit-city målsætning, ifølge Forbes.

Målet skal nås ved at bredbåndsudbydere, regeringen og lokale kræfter går sammen om at møde "The Gigabit City Challenge," som målsætningen omtales.

Også Google pusler med et forsøg med lynhurtige bredbåndsbyer.

Og fornyligmeddelte Googles CEO Lary Page så, at forsøgene på ingen måde er en "hobby" for it-giganten. Selskabet mener det alvorligt.

I verdens mægtigste land har præsident Barack Obama desuden søsat en stribe digitale initiativer, hvor hurtig bredbånd er et must. Det gælder blandt andet digitale tjenester inden for uddannelse og sundhed

Dansk Energi: Ja, tak
Hos Dansk Energi, der repræsenterer fiberbranchen, er man begejstret for initiativerne og ønsker det samme afprøvet herhjemme.

"Udmeldingen fra USA er interessant, fordi de hæver barren for visionerne og fokuserer på fremtidens muligheder," udtaler chefkonsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Herhjemme i andedammen har der været for meget fokus på "den korte bane og navlepilleri, og for lidt på morgendagens digitale innovation", mener han.

Der er dog en række steder i landet, hvor man er godt igang og peger på Varde og Tranum.

Regeringen forventes at komme med et bredbåndsudspil i løbet af foråret.

Regeringespartiet S har allerede fremsat sine tanker på området i eget bredbåndsudspil. Det udspil fik imidlertid kritik af Itek under Dansk Industri.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S