Norske kommuner sparker dansk it-løsning til hjørne

Norske kommuner ønsker ikke dansk leverandør indsat på markedet for digital kommunikation.

Artikel top billede

Læs også:
Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Artikel rettet klokken: 10:54

Hvis det står til de norske kommuner, skal danske E-Boks, der er ejet af Nets og Post Danmark, ikke ind på det norske marked for digital kommunikation mellem det offentlige og borgerne.

Det skriver mediet IT-Bransjens nettavis.

De norske politikere har ellers set frem til at kunne liberalisere landets digitale post-system, og dermed åbne op for konkurrencen.

Men nu sætter Norges kommunale sammenslutning, KS  - Kommunesektorens organisasjon, hælene i, og henstiller regeringen til at undersøge området nøjere, inden et endeligt valg træffes.

I en høring beder kommunerne om udsættelse af beslutningen, og ønsker samtidig at bibeholde det digitale post-system.

Derfor bremser kommunerne op
I dag benytter landet en digitalpost-løsning leveret af AltInn, og det vil kommunerne altså nu fortsætte med.

Argumentationen for ikke at skifte er blandt andet, at staten allerede har betalt for løsningen.

Derudover vurderer kommunerne, at omkostninger, sikkerhed og en række andre faktorer ikke er undersøgt godt nok i forhold til at åbne markedet op.

"KS mener, at det vil kræve et enormt arbejde at sikre, at indholdet af kommercielle digitale postkasse ikke kommer ud på et sidespor," skriver KS-direktør Trude Andresen til IT-Bransjens nettavis.

Hvis liberaliseringen af markedet gennemføres, åbnes dørene for E-Boks til et potentielt marked på omkring 5.000.000 brugere.

Læs også:
Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS