Norske kommuner sparker dansk it-løsning til hjørne

Norske kommuner ønsker ikke dansk leverandør indsat på markedet for digital kommunikation.

Artikel top billede

Læs også:
Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Artikel rettet klokken: 10:54

Hvis det står til de norske kommuner, skal danske E-Boks, der er ejet af Nets og Post Danmark, ikke ind på det norske marked for digital kommunikation mellem det offentlige og borgerne.

Det skriver mediet IT-Bransjens nettavis.

De norske politikere har ellers set frem til at kunne liberalisere landets digitale post-system, og dermed åbne op for konkurrencen.

Men nu sætter Norges kommunale sammenslutning, KS  - Kommunesektorens organisasjon, hælene i, og henstiller regeringen til at undersøge området nøjere, inden et endeligt valg træffes.

I en høring beder kommunerne om udsættelse af beslutningen, og ønsker samtidig at bibeholde det digitale post-system.

Derfor bremser kommunerne op
I dag benytter landet en digitalpost-løsning leveret af AltInn, og det vil kommunerne altså nu fortsætte med.

Argumentationen for ikke at skifte er blandt andet, at staten allerede har betalt for løsningen.

Derudover vurderer kommunerne, at omkostninger, sikkerhed og en række andre faktorer ikke er undersøgt godt nok i forhold til at åbne markedet op.

"KS mener, at det vil kræve et enormt arbejde at sikre, at indholdet af kommercielle digitale postkasse ikke kommer ud på et sidespor," skriver KS-direktør Trude Andresen til IT-Bransjens nettavis.

Hvis liberaliseringen af markedet gennemføres, åbnes dørene for E-Boks til et potentielt marked på omkring 5.000.000 brugere.

Læs også:
Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland