Norske kommuner sparker dansk it-løsning til hjørne

Norske kommuner ønsker ikke dansk leverandør indsat på markedet for digital kommunikation.

Artikel top billede

Læs også:
Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Artikel rettet klokken: 10:54

Hvis det står til de norske kommuner, skal danske E-Boks, der er ejet af Nets og Post Danmark, ikke ind på det norske marked for digital kommunikation mellem det offentlige og borgerne.

Det skriver mediet IT-Bransjens nettavis.

De norske politikere har ellers set frem til at kunne liberalisere landets digitale post-system, og dermed åbne op for konkurrencen.

Men nu sætter Norges kommunale sammenslutning, KS  - Kommunesektorens organisasjon, hælene i, og henstiller regeringen til at undersøge området nøjere, inden et endeligt valg træffes.

I en høring beder kommunerne om udsættelse af beslutningen, og ønsker samtidig at bibeholde det digitale post-system.

Derfor bremser kommunerne op
I dag benytter landet en digitalpost-løsning leveret af AltInn, og det vil kommunerne altså nu fortsætte med.

Argumentationen for ikke at skifte er blandt andet, at staten allerede har betalt for løsningen.

Derudover vurderer kommunerne, at omkostninger, sikkerhed og en række andre faktorer ikke er undersøgt godt nok i forhold til at åbne markedet op.

"KS mener, at det vil kræve et enormt arbejde at sikre, at indholdet af kommercielle digitale postkasse ikke kommer ud på et sidespor," skriver KS-direktør Trude Andresen til IT-Bransjens nettavis.

Hvis liberaliseringen af markedet gennemføres, åbnes dørene for E-Boks til et potentielt marked på omkring 5.000.000 brugere.

Læs også:
Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,