Norske kommuner sparker dansk it-løsning til hjørne

Norske kommuner ønsker ikke dansk leverandør indsat på markedet for digital kommunikation.

Artikel top billede

Læs også:
Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Artikel rettet klokken: 10:54

Hvis det står til de norske kommuner, skal danske E-Boks, der er ejet af Nets og Post Danmark, ikke ind på det norske marked for digital kommunikation mellem det offentlige og borgerne.

Det skriver mediet IT-Bransjens nettavis.

De norske politikere har ellers set frem til at kunne liberalisere landets digitale post-system, og dermed åbne op for konkurrencen.

Men nu sætter Norges kommunale sammenslutning, KS  - Kommunesektorens organisasjon, hælene i, og henstiller regeringen til at undersøge området nøjere, inden et endeligt valg træffes.

I en høring beder kommunerne om udsættelse af beslutningen, og ønsker samtidig at bibeholde det digitale post-system.

Derfor bremser kommunerne op
I dag benytter landet en digitalpost-løsning leveret af AltInn, og det vil kommunerne altså nu fortsætte med.

Argumentationen for ikke at skifte er blandt andet, at staten allerede har betalt for løsningen.

Derudover vurderer kommunerne, at omkostninger, sikkerhed og en række andre faktorer ikke er undersøgt godt nok i forhold til at åbne markedet op.

"KS mener, at det vil kræve et enormt arbejde at sikre, at indholdet af kommercielle digitale postkasse ikke kommer ud på et sidespor," skriver KS-direktør Trude Andresen til IT-Bransjens nettavis.

Hvis liberaliseringen af markedet gennemføres, åbnes dørene for E-Boks til et potentielt marked på omkring 5.000.000 brugere.

Læs også:
Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job