Norske kommuner sparker dansk it-løsning til hjørne

Norske kommuner ønsker ikke dansk leverandør indsat på markedet for digital kommunikation.

Artikel top billede

Læs også:
Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Artikel rettet klokken: 10:54

Hvis det står til de norske kommuner, skal danske E-Boks, der er ejet af Nets og Post Danmark, ikke ind på det norske marked for digital kommunikation mellem det offentlige og borgerne.

Det skriver mediet IT-Bransjens nettavis.

De norske politikere har ellers set frem til at kunne liberalisere landets digitale post-system, og dermed åbne op for konkurrencen.

Men nu sætter Norges kommunale sammenslutning, KS  - Kommunesektorens organisasjon, hælene i, og henstiller regeringen til at undersøge området nøjere, inden et endeligt valg træffes.

I en høring beder kommunerne om udsættelse af beslutningen, og ønsker samtidig at bibeholde det digitale post-system.

Derfor bremser kommunerne op
I dag benytter landet en digitalpost-løsning leveret af AltInn, og det vil kommunerne altså nu fortsætte med.

Argumentationen for ikke at skifte er blandt andet, at staten allerede har betalt for løsningen.

Derudover vurderer kommunerne, at omkostninger, sikkerhed og en række andre faktorer ikke er undersøgt godt nok i forhold til at åbne markedet op.

"KS mener, at det vil kræve et enormt arbejde at sikre, at indholdet af kommercielle digitale postkasse ikke kommer ud på et sidespor," skriver KS-direktør Trude Andresen til IT-Bransjens nettavis.

Hvis liberaliseringen af markedet gennemføres, åbnes dørene for E-Boks til et potentielt marked på omkring 5.000.000 brugere.

Læs også:
Norge vil lære it: Vil kopiere Danmarks smarte digitalisering

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job