Derfor er Java (måske) færdig historie for NemID

Et forprojekt skal afklare, hvorvidt Java skal skiftes ud med Javascript. De indledende resultater viser, at der er alt mulige grund til at tro, at et paradigmeskifte for NemID er på vej.

Artikel top billede

Det kan være en god ide at droppe Java, når det kommer til Nemid.

Det slår Digitaliseringsstyrelsen fast i en meddelelse på sin hjemmeside. 

"Både borgere og myndigheder har efterspurgt, at NemID kan bruges fra de mobile platforme, og nu er der udsigt til en god og sikker løsning på udfordringerne. Java bliver til JavaScript, og så kan pc'en skiftes ud med smartphone eller tablet," skriver Digitaliseringsstyrelsen på sitet. 

Foretrækker Javascript

Og det er klart at foretrække, hvis NemID kan anvendes på Javascript.

Det mener Charlotte Jacoby, souschef i Digitaliseringsstyrelsen.

"Hvis det lykkes at udvikle en NemID til Javascript, som kan alt det samme som Java, men har en større platformsuafhængighed, er det jo at foretrække," siger hun og forklarer:

"Jeg kunne godt forstille mig, at man vil droppe Java, hvis det andet bliver lige så godt, lige så sikkert og med samme funktionalitet."

Afgørende forprojekt

Hvorvidt virkeligheden bliver, at Java skal udskiftes med Javascript, er dog slet ikke afgjort endnu.

Det skal et forprojekt nemlig først afgøre. 

"Hele planen for, hvordan et skifte i givet fald skal ske, er slet ikke startet endnu. Det skal tilrettelægges i forbindelse med forprojektet. Her skal det afklares, hvordan det skal fungere i forhold til økonomi, sikkerhed og hvordan et eventuelt udviklingsprojektet i så fald kan skrues sammen," siger Charlotte Jacoby.

Farvel til Java på mobilen

Men Java må alligevel siges at være historie.

En indledende analyse fra Nets viser nemlig, at det ikke er muligt at overføre NemID som en separat log-in-løsning til mobile platforme grundet sikkerhed.

Og da Digitaliseringsstyrelsen klart melder ud, at man vil have NemID til mobile platforme, så synes den sag afgjort. 

"Det har hele tiden været en del af digitaliseringsstrategien, at vi vil have NemID over på mobil platform. Det er også det, vi arbejder imod," siger Charlotte Jacoby.  

Har i også fået nok af sårbarhederne i Java?

"Vi er rigtig trætte af sårbarhederne, men jeg er også træt af alle mulige andre sårbarheder, der er i systemer og computere. Når man arbejder med noget, der skal have et højt sikkerhedsniveau, er det hele tiden en løbende proces, hvor man skal vurdere risiko og agere på den," siger hun.  

Én platform til hele NemID

Computerworld har også kontaktet NemID-leverandøren Nets for at spørge, hvordan selskabet vil levere NemID i fremtiden. 

Her lyder svaret, at der ikke bliver tale om blandede miljøer til forskellige platforme. 

"Hvis vi og det offentlige og bankerne vælger at gå fra Java til Javascript, så vil blive tale om et generelt skifte fra Java til Javascript, og altså ikke Java på desktop og Javascript på mobile enheder," lyder det i en mail fra Nets' pressemanager, Søren Winge. 

Ambitionen for det offentlige er at kunne tage en eventuel ny NemID i brug i slutningen af 2013 eller i starten af 2014, hvor alle borgere altså skal kunne logge på med NemID, uanset om de sidder med en pc, en tablet eller en smartphone.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S