Derfor er Java (måske) færdig historie for NemID

Et forprojekt skal afklare, hvorvidt Java skal skiftes ud med Javascript. De indledende resultater viser, at der er alt mulige grund til at tro, at et paradigmeskifte for NemID er på vej.

Artikel top billede

Det kan være en god ide at droppe Java, når det kommer til Nemid.

Det slår Digitaliseringsstyrelsen fast i en meddelelse på sin hjemmeside

"Både borgere og myndigheder har efterspurgt, at NemID kan bruges fra de mobile platforme, og nu er der udsigt til en god og sikker løsning på udfordringerne. Java bliver til JavaScript, og så kan pc'en skiftes ud med smartphone eller tablet," skriver Digitaliseringsstyrelsen på sitet. 

Foretrækker Javascript

Og det er klart at foretrække, hvis NemID kan anvendes på Javascript.

Det mener Charlotte Jacoby, souschef i Digitaliseringsstyrelsen.

"Hvis det lykkes at udvikle en NemID til Javascript, som kan alt det samme som Java, men har en større platformsuafhængighed, er det jo at foretrække," siger hun og forklarer:

"Jeg kunne godt forstille mig, at man vil droppe Java, hvis det andet bliver lige så godt, lige så sikkert og med samme funktionalitet."

Afgørende forprojekt

Hvorvidt virkeligheden bliver, at Java skal udskiftes med Javascript, er dog slet ikke afgjort endnu.

Det skal et forprojekt nemlig først afgøre. 

"Hele planen for, hvordan et skifte i givet fald skal ske, er slet ikke startet endnu. Det skal tilrettelægges i forbindelse med forprojektet. Her skal det afklares, hvordan det skal fungere i forhold til økonomi, sikkerhed og hvordan et eventuelt udviklingsprojektet i så fald kan skrues sammen," siger Charlotte Jacoby.

Farvel til Java på mobilen

Men Java må alligevel siges at være historie.

En indledende analyse fra Nets viser nemlig, at det ikke er muligt at overføre NemID som en separat log-in-løsning til mobile platforme grundet sikkerhed.

Og da Digitaliseringsstyrelsen klart melder ud, at man vil have NemID til mobile platforme, så synes den sag afgjort. 

"Det har hele tiden været en del af digitaliseringsstrategien, at vi vil have NemID over på mobil platform. Det er også det, vi arbejder imod," siger Charlotte Jacoby.  

Har i også fået nok af sårbarhederne i Java?

"Vi er rigtig trætte af sårbarhederne, men jeg er også træt af alle mulige andre sårbarheder, der er i systemer og computere. Når man arbejder med noget, der skal have et højt sikkerhedsniveau, er det hele tiden en løbende proces, hvor man skal vurdere risiko og agere på den," siger hun.  

Én platform til hele NemID

Computerworld har også kontaktet NemID-leverandøren Nets for at spørge, hvordan selskabet vil levere NemID i fremtiden. 

Her lyder svaret, at der ikke bliver tale om blandede miljøer til forskellige platforme. 

"Hvis vi og det offentlige og bankerne vælger at gå fra Java til Javascript, så vil blive tale om et generelt skifte fra Java til Javascript, og altså ikke Java på desktop og Javascript på mobile enheder," lyder det i en mail fra Nets' pressemanager, Søren Winge. 

Ambitionen for det offentlige er at kunne tage en eventuel ny NemID i brug i slutningen af 2013 eller i starten af 2014, hvor alle borgere altså skal kunne logge på med NemID, uanset om de sidder med en pc, en tablet eller en smartphone.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg