Oracle kryber til korset - lover bedre Java-håndtering

Oracle lover at forbedre sig på flere fronter, når det kommer til at lappe huller i den stærkt udbredte Java-platform. Læs her, hvad du kan forvente i fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på.

Mens det kniber med at få klare svar fra Oracle Danmarks organisation, så lover Oracles internationale chef for Java-sikkerhed, Milton Smith, at få styr på sikkerheden omkring Java.

Ikke mindst lover softwaregiganten at få meldt sit arbejde med Java-sikkerheden ud til udviklermiljøet hurtigere, end tilfældet er lige nu, hvor selskabet har været kritiseret for at holde lav profil med sikkerhedsinformationerne.

Det forklarer Milton Smith i en telefonsnak med ledere fra Java User Group, skriver IDG News Service.

Helt enkel plan

"Vores plan med at øge sikkerheden i Java er meget enkel," siger Milton Smith til lederne og understreger, at det først og fremmest drejer sig om at fikse Java og dernæst at kommunikere selskabets indsats ud til de brede masser.

"Vi kan ikke gøre det ene uden det andet. At snakke og glatte ud gør ikke nogen glade. Vi bliver nødt til at fikse Java," lyder budskabet fra Milton Smith.

Udover at sikkerhedstjenester i lille Danmark har opfordret befolkningen til at deaktivere Java i deres browsere, så har Oracles hjemland, USA, også tilskyndet sin kvart milliard store befolkning til at slukke for Java i browserne.

Problemer på browser-niveau

Milton Smith forklarer, at de fleste problemer med Java har været på browser-niveau.

Der har da også i efterdønningerne efter opdagelsen af to store sikkerhedshuller været rapporteret om mindre huller, som Oracle har haltet efter med at få fikset.

"Så det er vores største mål at håndtere problemet med Java i browserne med det samme," lyder det fra Milton Smith, som også understreger, at millionvis af Java-brugere som eksempelvis de fire millioner med NemID skal have informationer hurtigere, end det er tilfældet på nuværende tidspunkt.

"Vi har sat det som mål, at Oracle skal nå alle vores brugere fra konsummarkedet til it-eksperter i datacentrene og udviklere," lyder målsætningen fra Javas sikkerhedsansvarlige chef. 

ingen konkrete forbedringsbud

Hvordan forbedringen af Java og kommunikationen til masserne skal foregå, har Oracle ikke de mest konkrete bud på lige nu.

Milton Smith forklarer, at det muligvis kan ske ved at have flere sikkerhedsseminarer på teknologi-konferencer som Oracles egen Java One-konference og have flere samtaler med pressen.

En anden mulighed kunne ifølge sikkerhedschefen være at lade sikkerhedsopdateringerne gå forbi lederne i Javas brugergruppe, som derefter kunne dele informationer med deres medlemmer.

Du kan selv høre Milton Smith tale om Javas fremtid, Oracles bebudede opstramninger og fremtidige kommunikationsstrategi omkring Java på Oracles Java-hjemmeside.

Læs også: Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks