Oracle kryber til korset - lover bedre Java-håndtering

Oracle lover at forbedre sig på flere fronter, når det kommer til at lappe huller i den stærkt udbredte Java-platform. Læs her, hvad du kan forvente i fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på.

Mens det kniber med at få klare svar fra Oracle Danmarks organisation, så lover Oracles internationale chef for Java-sikkerhed, Milton Smith, at få styr på sikkerheden omkring Java.

Ikke mindst lover softwaregiganten at få meldt sit arbejde med Java-sikkerheden ud til udviklermiljøet hurtigere, end tilfældet er lige nu, hvor selskabet har været kritiseret for at holde lav profil med sikkerhedsinformationerne.

Det forklarer Milton Smith i en telefonsnak med ledere fra Java User Group, skriver IDG News Service.

Helt enkel plan

"Vores plan med at øge sikkerheden i Java er meget enkel," siger Milton Smith til lederne og understreger, at det først og fremmest drejer sig om at fikse Java og dernæst at kommunikere selskabets indsats ud til de brede masser.

"Vi kan ikke gøre det ene uden det andet. At snakke og glatte ud gør ikke nogen glade. Vi bliver nødt til at fikse Java," lyder budskabet fra Milton Smith.

Udover at sikkerhedstjenester i lille Danmark har opfordret befolkningen til at deaktivere Java i deres browsere, så har Oracles hjemland, USA, også tilskyndet sin kvart milliard store befolkning til at slukke for Java i browserne.

Problemer på browser-niveau

Milton Smith forklarer, at de fleste problemer med Java har været på browser-niveau.

Der har da også i efterdønningerne efter opdagelsen af to store sikkerhedshuller været rapporteret om mindre huller, som Oracle har haltet efter med at få fikset.

"Så det er vores største mål at håndtere problemet med Java i browserne med det samme," lyder det fra Milton Smith, som også understreger, at millionvis af Java-brugere som eksempelvis de fire millioner med NemID skal have informationer hurtigere, end det er tilfældet på nuværende tidspunkt.

"Vi har sat det som mål, at Oracle skal nå alle vores brugere fra konsummarkedet til it-eksperter i datacentrene og udviklere," lyder målsætningen fra Javas sikkerhedsansvarlige chef. 

ingen konkrete forbedringsbud

Hvordan forbedringen af Java og kommunikationen til masserne skal foregå, har Oracle ikke de mest konkrete bud på lige nu.

Milton Smith forklarer, at det muligvis kan ske ved at have flere sikkerhedsseminarer på teknologi-konferencer som Oracles egen Java One-konference og have flere samtaler med pressen.

En anden mulighed kunne ifølge sikkerhedschefen være at lade sikkerhedsopdateringerne gå forbi lederne i Javas brugergruppe, som derefter kunne dele informationer med deres medlemmer.

Du kan selv høre Milton Smith tale om Javas fremtid, Oracles bebudede opstramninger og fremtidige kommunikationsstrategi omkring Java på Oracles Java-hjemmeside.

Læs også: Java-problem: Disse spørgsmål vil Oracle Danmark ikke svare på.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network