Trods Oracle-opdatering: Hold fortsat Java ude af din browser

På trods af Oracles sikkerhedsopdatering i Java, advarer den amerikanske regering fortsat mod at benytte Java i webbrowsere. Læs forklaringen her.

Artikel top billede

Selv om store dele af it-verdenen har åndet lettet op, efter Oracle har lynlappet kritiske sikkerhedshuller i Java 7, er alt tilsyneladende ikke fryd og gammen.

For nu går det den officielle amerikanske sårbarhedsdatabase (National Vulnerability Database), der er den amerikanske regerings database over software-sårbarheder, mod strømmen og advarer fortsat mod brugen af Java i webbrowsere.

Den oprindelige advarsel fra Homeland Security fra torsdag 10. januar er blevet opdateret på National Vulnerability Database med endnu en advarsel oven på Oracles sikkerhedsopdatering. 

Her advares der med, at der fortsat er sårbarheder i JMX MBean (Java Management Extensions).

"Medmindre det er absolut nødvendigt at køre Java i browsere, så bør Java deaktiveres [...], selvom der er opdateret til Java 7u11. Det vil hjælpe med at mindske andre Java-sårbarheder, der kan blive fundet fremover," lyder rådet på National Vulnerability Databases hjemmeside.

Tidligere er det kommet frem, at Oracle allerede i oktober 2012 blev advaret om sikkerhedshuller i Java 7.

Ikke umiddelbart kritisk

National Vulnerability Databases hjemmeside lyder de samme advarsler fra slutningen af sidste uge om, at skadelig kode kan afvikles på computere, der har været inde på hackede hjemmesider, hvor der er lagt ondsindede links, som brugerne har klikket på.

Det officielle danske sikkerhedscenter i Danmark, DK-CERT har op mod Computerworlds deadline kun haft mulighed for at skimme sikkerhedsadvarslen fra USA.

"Umiddelbart er det ikke en kritisk sårbarhed, men det er åbenbart nok til, at amerikanerne anbefaler, at man holder Java ude af browseren," lyder det fra DK CERT's chef, Shehzad Ahmad.

Computerworld har forgæves forsøgt at indhente en kommentar fra Oracle Danmark, som undersøger den fortsatte amerikanske advarsel mod brugen af Java 7 i browsere.

Skulle du ønske at slå Java fra i din browser (igen), kan du her læse, hvordan du gør det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos