Spritnye tal: Sådan klarer Windows 8 sig på markedet

Nye tal afslører, hvordan Windows 8 klarer sig på markedet ved udgangen af januar.

Artikel top billede

(Foto: Jason DeCrow)

Læs også: 

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Det går den rette vej for Windows 8, men det er ikke i et tempo, der får samlebåndene til at bryde sammen.

Det ses i spritnye tal fra statistikfirmaet Net Applications, der konkluderer, at Windows 8 ved udgangen af januar havde en global markedsandel på 2,26 procent.

Ved udgangen af december var markedsandelen på 1,72 procent.

Det er fortsat Windows 7, der dominerer med 44,48 procent af markedet, men faktisk er Windows 7 faldet en smule i forhold til december.

Vista ligger nu på 5,24 procent, mens XP er 39,51 procent. 

Selvom Windows 8 altså er på rette vej, så er det ikke det samme, som at styresystemet sælger godt nok.

Finanshuset Morgan Stanley valgte i januar at nedgradere Microsoft-aktien på grund af Windows 8

"Væksten i pc-markedet aftog væsentligt i andet og tredje kvartal, og dataene antyder, at Windows 8 ikke har været en væsentlig faktor til vækst i markedet med et svagt julesalg," lød analysen blandt andet.

Også NPD Group har meldt ud, at Windows 8 "ikke gjorde meget for at styrke julesalget eller forbedre salget af bærbare med Windows, der er faldet hele året."

Ifølge FDIM lå Windows 8 her i Danmark ved udgangen af december på en markedsandel på 1,5 procent.

Microsofts styresystem blev frigivet den 26. oktober.

Læs også: 

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S