Spritnye tal: Sådan klarer Windows 8 sig på markedet

Nye tal afslører, hvordan Windows 8 klarer sig på markedet ved udgangen af januar.

Artikel top billede

(Foto: Jason DeCrow)

Læs også: 

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Det går den rette vej for Windows 8, men det er ikke i et tempo, der får samlebåndene til at bryde sammen.

Det ses i spritnye tal fra statistikfirmaet Net Applications, der konkluderer, at Windows 8 ved udgangen af januar havde en global markedsandel på 2,26 procent.

Ved udgangen af december var markedsandelen på 1,72 procent.

Det er fortsat Windows 7, der dominerer med 44,48 procent af markedet, men faktisk er Windows 7 faldet en smule i forhold til december.

Vista ligger nu på 5,24 procent, mens XP er 39,51 procent. 

Selvom Windows 8 altså er på rette vej, så er det ikke det samme, som at styresystemet sælger godt nok.

Finanshuset Morgan Stanley valgte i januar at nedgradere Microsoft-aktien på grund af Windows 8

"Væksten i pc-markedet aftog væsentligt i andet og tredje kvartal, og dataene antyder, at Windows 8 ikke har været en væsentlig faktor til vækst i markedet med et svagt julesalg," lød analysen blandt andet.

Også NPD Group har meldt ud, at Windows 8 "ikke gjorde meget for at styrke julesalget eller forbedre salget af bærbare med Windows, der er faldet hele året."

Ifølge FDIM lå Windows 8 her i Danmark ved udgangen af december på en markedsandel på 1,5 procent.

Microsofts styresystem blev frigivet den 26. oktober.

Læs også: 

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Private Cloud Engineers – din ekspertise styrker Danmarks sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job