Spritnye tal: Sådan klarer Windows 8 sig på markedet

Nye tal afslører, hvordan Windows 8 klarer sig på markedet ved udgangen af januar.

Artikel top billede

(Foto: Jason DeCrow)

Læs også: 

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Det går den rette vej for Windows 8, men det er ikke i et tempo, der får samlebåndene til at bryde sammen.

Det ses i spritnye tal fra statistikfirmaet Net Applications, der konkluderer, at Windows 8 ved udgangen af januar havde en global markedsandel på 2,26 procent.

Ved udgangen af december var markedsandelen på 1,72 procent.

Det er fortsat Windows 7, der dominerer med 44,48 procent af markedet, men faktisk er Windows 7 faldet en smule i forhold til december.

Vista ligger nu på 5,24 procent, mens XP er 39,51 procent. 

Selvom Windows 8 altså er på rette vej, så er det ikke det samme, som at styresystemet sælger godt nok.

Finanshuset Morgan Stanley valgte i januar at nedgradere Microsoft-aktien på grund af Windows 8

"Væksten i pc-markedet aftog væsentligt i andet og tredje kvartal, og dataene antyder, at Windows 8 ikke har været en væsentlig faktor til vækst i markedet med et svagt julesalg," lød analysen blandt andet.

Også NPD Group har meldt ud, at Windows 8 "ikke gjorde meget for at styrke julesalget eller forbedre salget af bærbare med Windows, der er faldet hele året."

Ifølge FDIM lå Windows 8 her i Danmark ved udgangen af december på en markedsandel på 1,5 procent.

Microsofts styresystem blev frigivet den 26. oktober.

Læs også: 

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S