Spritnye tal: Sådan klarer Windows 8 sig på markedet

Nye tal afslører, hvordan Windows 8 klarer sig på markedet ved udgangen af januar.

Artikel top billede

(Foto: Jason DeCrow)

Læs også: 

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Det går den rette vej for Windows 8, men det er ikke i et tempo, der får samlebåndene til at bryde sammen.

Det ses i spritnye tal fra statistikfirmaet Net Applications, der konkluderer, at Windows 8 ved udgangen af januar havde en global markedsandel på 2,26 procent.

Ved udgangen af december var markedsandelen på 1,72 procent.

Det er fortsat Windows 7, der dominerer med 44,48 procent af markedet, men faktisk er Windows 7 faldet en smule i forhold til december.

Vista ligger nu på 5,24 procent, mens XP er 39,51 procent. 

Selvom Windows 8 altså er på rette vej, så er det ikke det samme, som at styresystemet sælger godt nok.

Finanshuset Morgan Stanley valgte i januar at nedgradere Microsoft-aktien på grund af Windows 8

"Væksten i pc-markedet aftog væsentligt i andet og tredje kvartal, og dataene antyder, at Windows 8 ikke har været en væsentlig faktor til vækst i markedet med et svagt julesalg," lød analysen blandt andet.

Også NPD Group har meldt ud, at Windows 8 "ikke gjorde meget for at styrke julesalget eller forbedre salget af bærbare med Windows, der er faldet hele året."

Ifølge FDIM lå Windows 8 her i Danmark ved udgangen af december på en markedsandel på 1,5 procent.

Microsofts styresystem blev frigivet den 26. oktober.

Læs også: 

Derfor er rygter om Ballmers fyring det rene vrøvl

Den bedste tablet-pc: Kan Surface slå iPad?

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura