Efter hård kritik: It-klub offentliggør centrale papirer

En klub bestående af offentlige myndigheder bøjer sig nu efter hård kritik af klubbens lukkethed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Stor utilfredshed med offentlig it-klub: Presser de små leverandører 

En stor klub bestående af offentlige myndigheder, der er gået sammen om deres ESDH-aktiviteter, bøjer sig nu delvis for den hårde kritik, der har haglet ned over klubben.

Blandt kritikpunkterne har således været den lukkethed, som klubben har lagt for dagen.

I modsætning til almindelig myndigheder har klubben nemlig nægtet pressen indsigt i vigtige dokumenter og klubbens økonomi.

Det skete i november måned 2012 under henvisning til, at it-klubben er en privat forening. 

En ekspert har imidlertid kaldt det på kanten af loven, og flere politikere har kritiseret lukketheden i hårde vendinger - uanset dets lovlighed.

Papirer lagt ud i december

Men nu oplyser klubbens formand for forretningsudvalget, Helle Berg, at der er blevet lagt nogle papirer ud på klubbens hjemmeside.

"Med hensyn til spørgsmål om Brugerklubbens papirer og økonomi har det meste jo ligget på vores hjemmeside siden december."

"Så det vil vi da opfordre alle med interesse for sagen om at benytte sig af og hente oplysninger der," forklarer hun i et skriftligt svar.

Dog er ikke tale om alle de papirer, oplysninger og dokumenter, som Computerworld tidligere har bedt om aktindsigt i. 

I den forbindelse ligger der i øvrigt fortsat en klage hos Folketingets Ombudsmand.

Gældende konkurrence-lovgivning

Al kritik omkring selve konstruktionen af klubben, der ifølge egne oplysninger sidder på en femtedel af markedet målt på antal borgere i Danmark, preller af på Helle Berg.

"Konstruktionen er udarbejdet af nogle af de førende jurister på området, så grundlæggende er alt gjort efter gældende lovgivning," understreger Helle Berg i en mail til Computerworld.

"Den kan man så synes om eller ej. Men hverken vi eller andre hverken kan eller bør jo gøre andet end at forholde os til den gældende lovgivning," forklarer hun videre. 

Og så lader det til, at klubben faktisk selv ønsker, at Konkurrencestyrelsen skal undersøge dets lovlighed.

"Derfor har vi også selv tidligere opfordret Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen til at tjekke hele vores setup igennem. Det har vi hele tiden budt velkommen," udtaler Helle Berg.

Læs mere om den hårde kritik af klubben her

På næste side finder du Computerworlds oprindelige aktindsigt til Sbsys, som altså ikke blevet imødegået.

Flere af papirerne fra Sbsys, der er blevet lagt på dets hjemmeside i december, kan du finde her.

Beløb brugt på advokater?

Herunder findes Computerworlds anmodning om aktindsigt, der eksempelvis peger på en stribe oplysninger af økonomisk karakter, som kunne være interessante at få belyst.

Aktindsigt

Computerworld ønsker at belyse en række forhold om - det af nogle leverandører kritiseret offentlige samarbejde - SBSYS.


Derfor søger vi hermed aktindsigt i en stribe oplysninger:

Vi søger konkret aktindsigt i følgende:

1) Hvor mange penge har SBSYS-klubben brugt på ekstern juridisk bistand i forbindelse med udbuddet.


2) Omkring selve udbuddet søger vi indsigt i alle afgivne bud.


3) Vi søger ligeledes indsigt i skrivelser fra leverandører, der eventuelt afviser at byde.


4) Samtidig ønsker vi indsigt i eventuelle klager, skrivelser fra leverandører, eller lignende op til udbuddet. Også fra leverandører der ikke måtte være blevet prækvalificeret efterfølgende.


5) Vi ønsker indsigt i journallisten for udbuddet. Herunder en oversigt over journalliserede dokumenter i den måned ekstra man brugte på at vurdere de indkomne bud.


6) Vi søger indsigt i beslutningsreferater fra generalforsamlinger de sidste to år.


7) Vi søger aktindsigt i Strategisk Forums orientering om igangværende projekter til medlemmerme afsendt de sidste to år.


8) Vi søger aktindsigt i mødereferater fra møder i Forretningsudvalget afholdt de sidste to år.


9) Endelig søger vi aktindsigt årsrapporterne for klubben de sidste to år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird