Omstridt it-klub bevæger sig på kanten af loven

Flere offentlige myndigheder bevæger sig på kanten af reglerne med deres medvirken i en helt lukket it-klub.

Artikel top billede

Læs også:
Udskældt it-klub mørklægger papirer

It-kæmpe klager over ESDH-klub

Omstridt it-klub meldt til Konkurrencestyrelsen

En stribe myndigheder er gået sammen om at lave en såkaldt esdh-brugerklub, Sbsys.

De offentlige myndigheder skal søge om optagelse i klubben og finansierer foreningens udgifter.

I spidsen for forretningsudvalg og ledelsen sidder embedsmænd fra myndigheder.

Imidlertid er alle papirer, mødereferater, økonomi og selv årsrapporter blevet hemmeligstemplet.

Men lukketheden er i en gråzone, vurderer forvaltningsekspert.

"Jeg vil ikke udelukke, at foreningen er omfattet af den nuværende lov. Det er en gråzone, men det bliver mere tydeligt i den kommende lov. Formentlig," udtaler Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie - og Journalisthøjskole.

Ny lov formodentlig fjerne enhver tvivl

Oluf Jørgensen peger på, at den nye offentlighedslov bliver fremsat i starten af februar.

Og afhængig af ikrafttrædelsesbestemmelser i den nye lov, kan klubben blive tvunget til at udlevere dokumenter, mener han.

Den nye lov vil dog formodentlig først træde i kraft i 2014.

Men selv i forhold til den nuværende lov, befinder it-klubben sig altså i en gråzone, vurderer Oluf Jørgensen.

Politiker: Læg da papirerne frem
Den konservative regionspolitiker, Poul Müller, fra Region Midtjylland, der er medlem af klubben, finder lukketheden forkert.

"Jeg er enig i, at der for os politikere og for pressen bør være indsigt i forholdene omkring Sbsys, uagtet at der øjensynlig er tale om en forening, som ikke er omfattet af offentlighedsloven," udtaler han til Computerworld.

Tidligere har han bedt regionen redegøre for forløbet omkring Sbsys efter der har været massiv kritik fra Dansk Industri og flere it-firmaer af både konstruktionen af klubben og dets udbud.

Regionens forretningsudvalg har modtaget redegørelsen, hvori embedsmændene forklarer, at alt er kørt efter bogen.

Imidlertid ønsker Poul Müller af princielle grunde ikke at kommentere sagen, sålænge der verserer en klagesag.

I første omgang blev klagen afvist i forhold til at have opsætttende virkning, men Fujitsu overvejer nu næste skridt i sagen.

I øvrigt fastholder selskabet sine beskyldninger imod udbuddet, som værende skruet uretfærdigt sammen.

Da Traen klagede til Forbruger- og Konkurrencestyrelsen over SBsys-klubben var beskeden, at man ikke havde ressourcer til at undersøge om den strider imod konkurrencereglerne.

Folketingets Ombudsmand er i øvrigt blevet bedt om at vurdere, hvorvidt lukketheden hos brugerklubben holder vand.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Sbsys-klubben.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura