Omstridt it-klub bevæger sig på kanten af loven

Flere offentlige myndigheder bevæger sig på kanten af reglerne med deres medvirken i en helt lukket it-klub.

Artikel top billede

Læs også:
Udskældt it-klub mørklægger papirer

It-kæmpe klager over ESDH-klub

Omstridt it-klub meldt til Konkurrencestyrelsen

En stribe myndigheder er gået sammen om at lave en såkaldt esdh-brugerklub, Sbsys.

De offentlige myndigheder skal søge om optagelse i klubben og finansierer foreningens udgifter.

I spidsen for forretningsudvalg og ledelsen sidder embedsmænd fra myndigheder.

Imidlertid er alle papirer, mødereferater, økonomi og selv årsrapporter blevet hemmeligstemplet.

Men lukketheden er i en gråzone, vurderer forvaltningsekspert.

"Jeg vil ikke udelukke, at foreningen er omfattet af den nuværende lov. Det er en gråzone, men det bliver mere tydeligt i den kommende lov. Formentlig," udtaler Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie - og Journalisthøjskole.

Ny lov formodentlig fjerne enhver tvivl

Oluf Jørgensen peger på, at den nye offentlighedslov bliver fremsat i starten af februar.

Og afhængig af ikrafttrædelsesbestemmelser i den nye lov, kan klubben blive tvunget til at udlevere dokumenter, mener han.

Den nye lov vil dog formodentlig først træde i kraft i 2014.

Men selv i forhold til den nuværende lov, befinder it-klubben sig altså i en gråzone, vurderer Oluf Jørgensen.

Politiker: Læg da papirerne frem
Den konservative regionspolitiker, Poul Müller, fra Region Midtjylland, der er medlem af klubben, finder lukketheden forkert.

"Jeg er enig i, at der for os politikere og for pressen bør være indsigt i forholdene omkring Sbsys, uagtet at der øjensynlig er tale om en forening, som ikke er omfattet af offentlighedsloven," udtaler han til Computerworld.

Tidligere har han bedt regionen redegøre for forløbet omkring Sbsys efter der har været massiv kritik fra Dansk Industri og flere it-firmaer af både konstruktionen af klubben og dets udbud.

Regionens forretningsudvalg har modtaget redegørelsen, hvori embedsmændene forklarer, at alt er kørt efter bogen.

Imidlertid ønsker Poul Müller af princielle grunde ikke at kommentere sagen, sålænge der verserer en klagesag.

I første omgang blev klagen afvist i forhold til at have opsætttende virkning, men Fujitsu overvejer nu næste skridt i sagen.

I øvrigt fastholder selskabet sine beskyldninger imod udbuddet, som værende skruet uretfærdigt sammen.

Da Traen klagede til Forbruger- og Konkurrencestyrelsen over SBsys-klubben var beskeden, at man ikke havde ressourcer til at undersøge om den strider imod konkurrencereglerne.

Folketingets Ombudsmand er i øvrigt blevet bedt om at vurdere, hvorvidt lukketheden hos brugerklubben holder vand.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Sbsys-klubben.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S