Omstridt it-klub bevæger sig på kanten af loven

Flere offentlige myndigheder bevæger sig på kanten af reglerne med deres medvirken i en helt lukket it-klub.

Artikel top billede

Læs også:
Udskældt it-klub mørklægger papirer

It-kæmpe klager over ESDH-klub

Omstridt it-klub meldt til Konkurrencestyrelsen

En stribe myndigheder er gået sammen om at lave en såkaldt esdh-brugerklub, Sbsys.

De offentlige myndigheder skal søge om optagelse i klubben og finansierer foreningens udgifter.

I spidsen for forretningsudvalg og ledelsen sidder embedsmænd fra myndigheder.

Imidlertid er alle papirer, mødereferater, økonomi og selv årsrapporter blevet hemmeligstemplet.

Men lukketheden er i en gråzone, vurderer forvaltningsekspert.

"Jeg vil ikke udelukke, at foreningen er omfattet af den nuværende lov. Det er en gråzone, men det bliver mere tydeligt i den kommende lov. Formentlig," udtaler Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie - og Journalisthøjskole.

Ny lov formodentlig fjerne enhver tvivl

Oluf Jørgensen peger på, at den nye offentlighedslov bliver fremsat i starten af februar.

Og afhængig af ikrafttrædelsesbestemmelser i den nye lov, kan klubben blive tvunget til at udlevere dokumenter, mener han.

Den nye lov vil dog formodentlig først træde i kraft i 2014.

Men selv i forhold til den nuværende lov, befinder it-klubben sig altså i en gråzone, vurderer Oluf Jørgensen.

Politiker: Læg da papirerne frem
Den konservative regionspolitiker, Poul Müller, fra Region Midtjylland, der er medlem af klubben, finder lukketheden forkert.

"Jeg er enig i, at der for os politikere og for pressen bør være indsigt i forholdene omkring Sbsys, uagtet at der øjensynlig er tale om en forening, som ikke er omfattet af offentlighedsloven," udtaler han til Computerworld.

Tidligere har han bedt regionen redegøre for forløbet omkring Sbsys efter der har været massiv kritik fra Dansk Industri og flere it-firmaer af både konstruktionen af klubben og dets udbud.

Regionens forretningsudvalg har modtaget redegørelsen, hvori embedsmændene forklarer, at alt er kørt efter bogen.

Imidlertid ønsker Poul Müller af princielle grunde ikke at kommentere sagen, sålænge der verserer en klagesag.

I første omgang blev klagen afvist i forhold til at have opsætttende virkning, men Fujitsu overvejer nu næste skridt i sagen.

I øvrigt fastholder selskabet sine beskyldninger imod udbuddet, som værende skruet uretfærdigt sammen.

Da Traen klagede til Forbruger- og Konkurrencestyrelsen over SBsys-klubben var beskeden, at man ikke havde ressourcer til at undersøge om den strider imod konkurrencereglerne.

Folketingets Ombudsmand er i øvrigt blevet bedt om at vurdere, hvorvidt lukketheden hos brugerklubben holder vand.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Sbsys-klubben.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS