Omstridt it-klub bevæger sig på kanten af loven

Flere offentlige myndigheder bevæger sig på kanten af reglerne med deres medvirken i en helt lukket it-klub.

Artikel top billede

Læs også:
Udskældt it-klub mørklægger papirer

It-kæmpe klager over ESDH-klub

Omstridt it-klub meldt til Konkurrencestyrelsen

En stribe myndigheder er gået sammen om at lave en såkaldt esdh-brugerklub, Sbsys.

De offentlige myndigheder skal søge om optagelse i klubben og finansierer foreningens udgifter.

I spidsen for forretningsudvalg og ledelsen sidder embedsmænd fra myndigheder.

Imidlertid er alle papirer, mødereferater, økonomi og selv årsrapporter blevet hemmeligstemplet.

Men lukketheden er i en gråzone, vurderer forvaltningsekspert.

"Jeg vil ikke udelukke, at foreningen er omfattet af den nuværende lov. Det er en gråzone, men det bliver mere tydeligt i den kommende lov. Formentlig," udtaler Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie - og Journalisthøjskole.

Ny lov formodentlig fjerne enhver tvivl

Oluf Jørgensen peger på, at den nye offentlighedslov bliver fremsat i starten af februar.

Og afhængig af ikrafttrædelsesbestemmelser i den nye lov, kan klubben blive tvunget til at udlevere dokumenter, mener han.

Den nye lov vil dog formodentlig først træde i kraft i 2014.

Men selv i forhold til den nuværende lov, befinder it-klubben sig altså i en gråzone, vurderer Oluf Jørgensen.

Politiker: Læg da papirerne frem
Den konservative regionspolitiker, Poul Müller, fra Region Midtjylland, der er medlem af klubben, finder lukketheden forkert.

"Jeg er enig i, at der for os politikere og for pressen bør være indsigt i forholdene omkring Sbsys, uagtet at der øjensynlig er tale om en forening, som ikke er omfattet af offentlighedsloven," udtaler han til Computerworld.

Tidligere har han bedt regionen redegøre for forløbet omkring Sbsys efter der har været massiv kritik fra Dansk Industri og flere it-firmaer af både konstruktionen af klubben og dets udbud.

Regionens forretningsudvalg har modtaget redegørelsen, hvori embedsmændene forklarer, at alt er kørt efter bogen.

Imidlertid ønsker Poul Müller af princielle grunde ikke at kommentere sagen, sålænge der verserer en klagesag.

I første omgang blev klagen afvist i forhold til at have opsætttende virkning, men Fujitsu overvejer nu næste skridt i sagen.

I øvrigt fastholder selskabet sine beskyldninger imod udbuddet, som værende skruet uretfærdigt sammen.

Da Traen klagede til Forbruger- og Konkurrencestyrelsen over SBsys-klubben var beskeden, at man ikke havde ressourcer til at undersøge om den strider imod konkurrencereglerne.

Folketingets Ombudsmand er i øvrigt blevet bedt om at vurdere, hvorvidt lukketheden hos brugerklubben holder vand.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Sbsys-klubben.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos