Omstridt it-klub bevæger sig på kanten af loven

Flere offentlige myndigheder bevæger sig på kanten af reglerne med deres medvirken i en helt lukket it-klub.

Artikel top billede

Læs også:
Udskældt it-klub mørklægger papirer

It-kæmpe klager over ESDH-klub

Omstridt it-klub meldt til Konkurrencestyrelsen

En stribe myndigheder er gået sammen om at lave en såkaldt esdh-brugerklub, Sbsys.

De offentlige myndigheder skal søge om optagelse i klubben og finansierer foreningens udgifter.

I spidsen for forretningsudvalg og ledelsen sidder embedsmænd fra myndigheder.

Imidlertid er alle papirer, mødereferater, økonomi og selv årsrapporter blevet hemmeligstemplet.

Men lukketheden er i en gråzone, vurderer forvaltningsekspert.

"Jeg vil ikke udelukke, at foreningen er omfattet af den nuværende lov. Det er en gråzone, men det bliver mere tydeligt i den kommende lov. Formentlig," udtaler Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie - og Journalisthøjskole.

Ny lov formodentlig fjerne enhver tvivl

Oluf Jørgensen peger på, at den nye offentlighedslov bliver fremsat i starten af februar.

Og afhængig af ikrafttrædelsesbestemmelser i den nye lov, kan klubben blive tvunget til at udlevere dokumenter, mener han.

Den nye lov vil dog formodentlig først træde i kraft i 2014.

Men selv i forhold til den nuværende lov, befinder it-klubben sig altså i en gråzone, vurderer Oluf Jørgensen.

Politiker: Læg da papirerne frem
Den konservative regionspolitiker, Poul Müller, fra Region Midtjylland, der er medlem af klubben, finder lukketheden forkert.

"Jeg er enig i, at der for os politikere og for pressen bør være indsigt i forholdene omkring Sbsys, uagtet at der øjensynlig er tale om en forening, som ikke er omfattet af offentlighedsloven," udtaler han til Computerworld.

Tidligere har han bedt regionen redegøre for forløbet omkring Sbsys efter der har været massiv kritik fra Dansk Industri og flere it-firmaer af både konstruktionen af klubben og dets udbud.

Regionens forretningsudvalg har modtaget redegørelsen, hvori embedsmændene forklarer, at alt er kørt efter bogen.

Imidlertid ønsker Poul Müller af princielle grunde ikke at kommentere sagen, sålænge der verserer en klagesag.

I første omgang blev klagen afvist i forhold til at have opsætttende virkning, men Fujitsu overvejer nu næste skridt i sagen.

I øvrigt fastholder selskabet sine beskyldninger imod udbuddet, som værende skruet uretfærdigt sammen.

Da Traen klagede til Forbruger- og Konkurrencestyrelsen over SBsys-klubben var beskeden, at man ikke havde ressourcer til at undersøge om den strider imod konkurrencereglerne.

Folketingets Ombudsmand er i øvrigt blevet bedt om at vurdere, hvorvidt lukketheden hos brugerklubben holder vand.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Sbsys-klubben.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos