Linux-system skal hjælpe forsvar med overvågning

Forsvar lægger store dele af it-platformen om til Linux. Det handler både om fleksibilitet og besparelser.

Artikel top billede

Læs også:
Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Syv år med OpenOffice giver nu pote 

Storby sparer 80 millioner kroner med Linux

Mere end tusinde it-systemer skal migreres til Linux hos det australske forsvar, der skifter store dele af platformen ud.

Mere end 600 it-systemer er migreret, og 400 andre er på vej.

Det fortæller den australske nyhedsside itnews, der skriver, at kontinentets forsvar er i fuld gang med at flytte systemerne fra Tru64 Unix og VMS-baserede løsninger til Red Hat Linux.

Systemerne anvendes blandt andet til at overvåge luftrummet over den enorme ø.

Penge er ikke alt, men meget

Begrundelsen for at skifte platform er, at det skal være lettere af skalerer og tilpasse samt for at spare penge i denne budgettilpasningstid.

En gammel kliche siger, at man skal bruge penge for at tjene penge, og ozzierne spenderer da også lige i underkanten af en milliard danske kroner på projektet. 

En anden kliche siger, at penge ikke er alt, og muligheden for at kunne tilpasse kildekoden er da også en af de væsentlige begrundelser for skiftet. 

"Den fleksibilitet som den åbne kildekode har og de muligheder, der er for at ændre i kernen, som eksempelvis at kunne skrive drivere til hardware, er uhyre vigtig," fortæller Jamie Birse, der er Linux-ingeniør på projektet.

Læs også:
Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Syv år med OpenOffice giver nu pote 

Storby sparer 80 millioner kroner med Linux

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Lindhardt og Ringhof Forlag

Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S