Linux-system skal hjælpe forsvar med overvågning

Forsvar lægger store dele af it-platformen om til Linux. Det handler både om fleksibilitet og besparelser.

Artikel top billede

Læs også:
Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Syv år med OpenOffice giver nu pote 

Storby sparer 80 millioner kroner med Linux

Mere end tusinde it-systemer skal migreres til Linux hos det australske forsvar, der skifter store dele af platformen ud.

Mere end 600 it-systemer er migreret, og 400 andre er på vej.

Det fortæller den australske nyhedsside itnews, der skriver, at kontinentets forsvar er i fuld gang med at flytte systemerne fra Tru64 Unix og VMS-baserede løsninger til Red Hat Linux.

Systemerne anvendes blandt andet til at overvåge luftrummet over den enorme ø.

Penge er ikke alt, men meget

Begrundelsen for at skifte platform er, at det skal være lettere af skalerer og tilpasse samt for at spare penge i denne budgettilpasningstid.

En gammel kliche siger, at man skal bruge penge for at tjene penge, og ozzierne spenderer da også lige i underkanten af en milliard danske kroner på projektet. 

En anden kliche siger, at penge ikke er alt, og muligheden for at kunne tilpasse kildekoden er da også en af de væsentlige begrundelser for skiftet. 

"Den fleksibilitet som den åbne kildekode har og de muligheder, der er for at ændre i kernen, som eksempelvis at kunne skrive drivere til hardware, er uhyre vigtig," fortæller Jamie Birse, der er Linux-ingeniør på projektet.

Læs også:
Kæmpe Linux-projekt blæser ud over stepperne

Syv år med OpenOffice giver nu pote 

Storby sparer 80 millioner kroner med Linux

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS