Begejstringen falmer: Udfordringer i vente for SharePoint

Mange it-chefer er skeptiske, når det gælder fremtidig brug af SharePoint.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Læs også:

Test: Sådan fungerer IBM's sociale cloud-kontorpakke.

Er SharePoint 2013 den sidste version vi kommer til at se?

Microsoft på vej med gigantisk social tjeneste til dig.

Så vild bliver SharePoint 2013: Her er nyhederne.

Trods massiv udbredelse i verdens virksomheder, er der stigende skepsis over for Microsofts samarbejdsværktøj SharePoint blandt beslutningstagerne i erhvervslivet.

Sådan lyder konklusionen i en rapport fra analysehuset Forrester.

Grunden er blandt andet, at it-beslutningstagerne mener, at det er uklart, om SharePoint vil kunne favne den stærkt stigende efterspørgsel efter it-løsninger, der bygger på cloud , social og mobile.

Forrester peger på, at Microsoft SharePoint i dag er helt central i mange virksomheders samarbejds- og indholds-strategier.

"Men det nu uklart, om virksomhederne vil fortsætte med at investere i SharePoint," hedder det i rapporten, hvor Forrester skriver, at SharePoint har nået et 'modenheds-punkt.'

Ifølge analysehuset, der til undersøgelsen har interviewet 153 it-beslutningstagere, bliver SharePoint anvendt i organisationer af alle størrelser til at bygge og håndtere intranet, til at opbygge og håndtere samarbejdsfunktioner samt til at håndtere indhold.

Forrester skriver, at der imidlertid er 'mindre tilfredshed' med de muligheder, som SharePoint tilbyder, når det gælder andre funktioner.

Det gælder eksempelvis muligheden for at anvende SharePoint som business intelligence-værktøj til data-analyse.

Grund til bekymring

Forrester mener, at det bør give grund til bekymring, at der relativt stor forskel på den tilfredshed, som de forskellige brugere giver udtryk for med SharePoint.

Således er der betydeligt flere it-beslutningstagere end SharePoint-brugere, der er tilfredse med systemet, viser rapporten.

"Alt for ofte leverer it-afdelingen den seneste og 'greatest' SharePoint-version for blot at kunne konstatere, at mange brugere er kede af løsningen," hedder det.

Utilfredsheden handler ifølge analysehuset om blandt andet brugeroplevelsen samt skepsis overfor SharePoints forretningsværdi.

Læs også:

Test: Sådan fungerer IBM's sociale cloud-kontorpakke.

Er SharePoint 2013 den sidste version vi kommer til at se

Microsoft på vej med gigantisk social tjeneste til dig.

Så vild bliver SharePoint 2013: Her er nyhederne.

It-afdelingen bør nytænke SharePoints rolle

Hertil kommer, at SharePoint Online indtil videre har haft svært ved at lægge fra land.

Kun fire procent af undersøgelsens deltagere anvender i dag SharePoint Online.

Dette tal ventes dog at stige til otte procent, når næste udgave, SharePoint 2013, bliver lanceret inden for de kommende måneder. Du kan læse mere om, hvad SharePoint 2013 vil kunne her.

De adspurgte it-beslutningstagere giver i undersøgelsen udtryk for utilfredshed med de sociale muligheder i SharePoint.

Vil blive langt bedre

Forrester vurderer imidlertid, at disse funktioner vil blive langt bedre i den kommende version.

Det skyldes ikke mindst, at den sociale løsning Yammer, som Microsoft har købt, vil blive integreret i SharePoint. Det kan du læse mere om her.

Ifølge analysehuset bør CIO'er og andre it-beslutningstagere begynde at nytænke den rolle, som de lader SharePoint spille i deres organisation.

Eksempelvis er det en dyr omgang, hvis SharePoint alene anvendes til dokument-samarbejde.

Forrester anbefaler, at it-cheferne nøje monitorerer, hvordan Yammer bliver integreret med SharePoint, hvis hovedrivaler er IBM, Google, Jive Software og Box. Du kan læse mere om IBM's løsning her.

"SharePoint bliver nødt til også fremover at vise sin værdi," lyder det fra Forrester.

Læs også:

Test: Sådan fungerer IBM's sociale cloud-kontorpakke.

Er SharePoint 2013 den sidste version vi kommer til at se?

Microsoft på vej med gigantisk social tjeneste til dig.

Så vild bliver SharePoint 2013: Her er nyhederne.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank